Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατασκευή στέγης σε ταράτσα με φωτοβολταϊκά


papalosgeo

Recommended Posts

Γεια σας συνάδερφοι. Η ερώτησης μου είναι ακριβώς όπως ο τίτλος της. Μπορώ να κατασκεύασω στέγη σε μία ταράτσα όπου ήδη υπάρχουν εγκατεστημένα φωτοβολταϊκά και απλά να τοποθετήσω τα φβ στη στέγη; Χωρίς βέβαια να αλλάξει η ισχύς του συστήματος.

Link to comment
Share on other sites

Από κατασκευαστικής πλευράς δε βρίσκω κάποιο εμπόδιο.

 

Μία κεκλιμένη στέγη υπερέχει του δώματος ως προς την απαίτηση χώρου. Ενδεικτικά για μία 10άρα εγκατάσταση απαιτείται γύρω στα 70μ2 κεκλιμένης στέγης, ενώ στο δώμα απαιτείται μία επιφάνεια 110μ2. (Τα νούμερα είναι ενδεικτικά, και παίζουν από περιοχή σε περιοχή, προσανατολισμούς κτλ. Είναι όμως μία ρεαλιστική τάξη μεγέθους).

 

Τώρα άμα υπάρχουν άλλα θέματα που αφορούν το πιθανό ήδη υπάρχων συμβόλαιο με τη ΔΕΗ είναι άλλο θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Θα με ενδιεφερε και μενα αυτο μιας και εχω τοποθετησει φωτοβολταικα στην ταρατσα μου και σκεφτομαι καποτε να βαλω στεγη.

Link to comment
Share on other sites

Όταν απευθήνθηκα σε υπάλληλο της ΔΕΗ μου είπε ότι δε γίνονται αλλαγές στην αρχική αίτηση που γίνεται, χωρίς να μου διευκρινίσει κάτι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Θα με ενδιεφερε και μενα αυτο μιας και εχω τοποθετησει φωτοβολταικα στην ταρατσα μου και σκεφτομαι καποτε να βαλω στεγη.

 

καλησπέρα φίλε μου, μιας και ανέφερες ότι έχεις ήδη βάλει φωτοβολταϊκά θα ήθελα να σε ρωτήσω αν συμφέρει. Η ΔΕΗ σε πληρώνει κάθε δίμηνο? είναι όντως οι αποδόσεις και τα κέρδη όπως τα λένε? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Αν και λιγο εκτος θεματος, υπαρχουν ηδη εκατονταδες εγκατεστημενα φωτοβολταικα σε στεγες.. Αν η ΔΕΗ δεν πληρωνε, φανταζομαι οτι θα ειχαν βγει ηδη στα καναλια..

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν γίνονται αλλαγές όσον αφορά τον εξοπλισμό και τις ρυθμίσεις του, φυσικά και μπορείς να αλλάξεις τη θέση του. Αυτό έλειπε τώρα. Και δεδομένου ότι δεν αλλάζει καθόλου η εγκατάσταση ούτε τροποποιητική στη ΔΕΗ θέλει. Στην άδεια για τη στέγη δείξε τα Φ/Β και είσαι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φίλε μου, μιας και ανέφερες ότι έχεις ήδη βάλει φωτοβολταϊκά θα ήθελα να σε ρωτήσω αν συμφέρει. Η ΔΕΗ σε πληρώνει κάθε δίμηνο? είναι όντως οι αποδόσεις και τα κέρδη όπως τα λένε? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Εννοειται οτι με πληρωνει η ΔΕΗ.Λες να μην με πληρωνε εμενα και αλλους και να μην το μαθαθινες?Τα κακα μαθαινονται παντα πρωτα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.