Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιδότηση αγροτουρισμού από ΕΣΠΑ - άξονας 3


Recommended Posts

Να ρωτήσω και εγώ κάτι απο την εμπειρία σας! Είμαι ιδιώτης που θέλει να κάνει τουριστικά καταλύματα με το μέτρο 313 καθώς δεν απέχω 3χλμ απο παραλία αλλά είμαι σε νησί!!! Αυτό που μου είπε ο πολιτικός μηχανικός μου είναι ότι δεν ασχολείται με αυτά αλλά αν θέλω μπορεί να μου κάνει τα απαραίτητα (τοπογραφικά,σκαριφήματα) αλλά δεν έχω καμιά ελπίδα (ενώ πληρώ όλες τις προυποθέσεις) διότι υπάρχουν κάποιοι που έχουν άκρες και παίρνουν τις επιδοτήσεις και εγώ πρόκειται να ασχοληθώ μάταια! Απο την δική σας εμπειρία αξίζει να ασχοληθώ και να πληρώσω για σχέδια και φακέλους????

 

 

Δεν νομίζω ότι παίζουν τόσο πολύ οι κλίκες! Σίγουρα κάποιοι έχουν τα μέσα και θα επιδοτηθούν στάνταρ αλλά και οι υπόλοιποι αν έχουν σωστές μελέτες, είναι σε καλές περιοχές και γενικά καλύπτουν τους γενικούς στόχους του προγράμματος, παίζουν με μεγάλες πιθανότητες...

Εδώ υπάρχει πρόβλημα απορροφητικότητας, υπάρχει πρόβλημα ρευστότητας και οι τράπεζες δίνουν πολύ δύσκολα δάνεια άρα όσοι μπορούν αντικειμενικά να το φτιάξουν (με βεβαιώσεις τραπεζών για δάνεια ή με φουσκωμένα βιβλιάρια) τότε νομίζω παίζουν στα ίσια...

 

@erling: Δεν υπάρχει σειρά προτεραιότητας στα συγκεκριμένα προγράμματα.

Υπάρχει καταληκτική ημερομηνία (για τον άξονα 3 είναι η 15 Οκτωβρίου) και μετά γίνεται η αξιολόγηση συγκριτικά...

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Έχω μια έγκριση για τον άξονα 3. Έχει χειριστεί κανείς τέτοια θέμα σε παλαιότερα προγράμματα;

Θέλω να κάνω την εξής ερώτηση:

Έχω βάλει π.χ. στον προυπολογισμό

1. Οπλισμένο σκυρόδεμα 30.000

2. Λιθοδομές 15.000

κλπ

Αν στα τιμολόγια τελικά έχω:

1. Οπλισμένο σκυρόδεμα 15.000

2. Λιθοδομές 30.000

...θα έχω πρόβλημα;

 

ή ακόμα χειρότερα:

Αν βάλω κάποια εργασία η οποία δεν είχε προυπολογιστεί;

π.χ. Στην αρχική μελέτη είχαμε βάλει στέγη εδραζόμενη σε πλάκα σκυροδέματος, ενώ τώρα ο πελάτης θέλει αυτοφερόμενη στέγη εμφανής (πολύ υψηλότερη τιμή αλλά χωρίς πλάκα...)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Συνάδελφε, δες το θέμα "επιδοτούμενα προγράμματα". Δεν είναι μόνο για αγροτουρισμό αλλά καλύπτει πολλές περιπτώσεις. Από ΕΣΠΑ για μικρομεσαίες επιχειρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.