Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιδότηση αγροτουρισμού από ΕΣΠΑ - άξονας 3


Recommended Posts

Έχει ήδη βγει η ΚΥΑ για το συγκεκριμένο πρόγραμμα. Έχει ασχοληθεί κανείς; Έχετε κανέναν υποψήφιο επενδυτή; Καλό είναι να κουβεντιάζουμε μερικά πράγματα εδώ πέρα γι' αυτό το θέμα!

 

Δείτε αυτό

 

Η δική μου πρώτη ερώτηση είναι η εξής:

Αφορά μόνο ορεινές και μειονεκτικές περιοχές ή όλη την Ελλάδα; Το έχει ξεκαθαρίσει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Βασικά μ' ενδιαφέρει το μέτρο 313 που αναφέρει για αγροτουριστικές επενδύσεις (τουριστικά καταλύματα).

Έχω πολλούς υποψήφιους πελάτες αλλά ένας φίλος που κάνει μελέτες επενδύσεων μου λέει ότι αφορά μόνο ορεινές - μειονεκτικές περιοχές. Εγώ πάλι δεν το βλέπω πουθενα γραμμένο!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που εγώ κατάλαβα είναι ότι θα είναι κυρίως ορεινές και μειονεκτικές στα πρότυπα του ΟΠΑΑΧ αλλά θα διαφοροποιούνται γεωγραφικά, που σημαίνει ότι κάποιες περιοχές θα ενταχθούν (πχ παραθαλάσιες). δες και τα παρακάτω http://www.agrotikianaptixi.gr/Uploads/Files/kritiria_diax_paa.doc

http://www.agrotikianaptixi.gr/index.php?op=Axis&todo=Load&id=d89775f1bee30df5 στα συνοδευτικά αρχεία και στην περιγραφή του άξονα 3 δες την τροποποίηση που έγινε για τα τουριστικά καταλύματα γιατί εξαιρεί κάποιους νομούς που ίσως να σε ευνοεί.

 

επίσης δεν ξέρω εάν είδες http://gkps.agrotikianaptixi.gr/plirofories/index.asp

Link to comment
Share on other sites

Πληροφορίες θα βρείτε στις κατά τόπους Αναπτυξιακές εταιρίες. Αυτές θα τρέξουν τα προγράμματα Leader,Αλιεία και ΟΠΑΑΧ που αφορούν αγροτουρισμό.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Κυκλοφόρησαν οι οδηγοί εφαρμογής του προγράμματος στην ιστοσελίδα του Υπουργείου Αγροτικής ανάπτυξης (Δ' προγραμματική περίοδος)

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι έχω καταλάβει άλλες περιοχές μπαίνουν στον άξονα 3 και άλλες στον άξονα 4 (και άλλες στο leader ή το leader καταργήθηκε ένα απ' τα δύο...)

 

 

Άλλο πρόβλημα που προκύπτει:

Οι μελέτες είναι στις επιλέξιμες δαπάνες μεν αλλά καμμία δαπάνη δεν είναι επιλέξιμη πριν την υποβολή του φακέλου πλην των 2000€ για την σύνταξη του φακέλου. Ναι αλλά για να υποβληθεί φάκελος χρειάζεται πλήρης αρχιτεκτονική μελέτη, τοπογραφικό διάγραμμα, ΜΠΕ, Μελέτη επεξεργασίας και διάθεσης υγρών αποβλήτων κλπ.

Δηλαδή όλα αυτά πρέπει να τα πληρωθούμε επισήμως μετά την υποβολή του φακέλου;

Και αν δεν εγκριθεί η πρόταση; Το φάγαμε το φέσι πάλι;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να ρωτήσω και εγώ κάτι απο την εμπειρία σας! Είμαι ιδιώτης που θέλει να κάνει τουριστικά καταλύματα με το μέτρο 313 καθώς δεν απέχω 3χλμ απο παραλία αλλά είμαι σε νησί!!! Αυτό που μου είπε ο πολιτικός μηχανικός μου είναι ότι δεν ασχολείται με αυτά αλλά αν θέλω μπορεί να μου κάνει τα απαραίτητα (τοπογραφικά,σκαριφήματα) αλλά δεν έχω καμιά ελπίδα (ενώ πληρώ όλες τις προυποθέσεις) διότι υπάρχουν κάποιοι που έχουν άκρες και παίρνουν τις επιδοτήσεις και εγώ πρόκειται να ασχοληθώ μάταια! Απο την δική σας εμπειρία αξίζει να ασχοληθώ και να πληρώσω για σχέδια και φακέλους????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.