Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανταλλαγή αγροτεμαχίων με τον Δήμο


Recommended Posts

σε όμορα αγροτεμαχια εκτ 3000,2500,1750 τμ έχουν εντοπιστεί σημαντικά αρχαία

τα ανωτέρω αγροτ είναι άρτια και οικ γιατί βρίσκονται εντός ζώνης των 500μ

για την αξιοποίηση της παραπάνω έκτασης ο δήμος θέλει να ανταλάξει τα παραπάνω

σε άλλη περιοχή ''κοβοντας'' απο δημοτική έκταση λειβάδι ανάλογα τμήματα.

 

η ερώτηση του δημάρχου είναι : μπορεί να το κάνει;

 

η γνώμη μου είναι οτι μπορεί εάν τα τμήματα πρός ανταλλαγή ειναι τουλάχιστον 4000τμ

και έχουν πρόσωπο σε δρόμο 25μ για να είναι αρτια και οικ.

 

και για το δίκαιο της υπόθεσης αυτός με τα 1750τμ που θα πάρει 4000τμ πρέπει ο κάτοχος των 3000τμ αναλογικά να πάρει 7500 περίπου.

σκευτομαι λάθος;

παρακαλώ παραθέστε την γνώμη σας

Link to comment
Share on other sites

Για την διαδικασία ανταλλαγής πρέπει να συμβουλευτείτε συμβολαιογράφο και τον κώδικα Δήμων και Κοινοτήτων. (Ίσως τον νομικό σύμβουλο του Δήμου)

 

Νομίζω ότι πρέπει να γίνει αγορά από τον Δήμο των τεμαχίων με τα αρχαία και πώληση των δικών του κτημάτων.

 

Σε σχέση με τα θέματα μηχανικού αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι οι εκτάσεις που θα "κόψει" ο Δήμος για να πουλήσει (ανταλλάξει) να είναι άρτιες και οικοδομήσιμες μετά την κατάτμηση και κατά την γνώμη μου θα πρέπει να περάσουν την διαδικασία θεώρησης όρων δόμησης-αρτιότητας (που σημαίνει: πράξη χαρακτηρισμού από Δασαρχείο, έγκριση από Αρχαιολογική υπηρεσία, χρήσεις γης από Νομαρχία).

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχην πρεπει να γινει συζητηση με τον ιδιωτη αν το δεχεται. Επειτα αγορα ή δωρεα των τεμαχιων του ιδιωτη προς το Δημο και επειτα το αντιστοιχο απο τον Δημο προς τον ιδιωτη.

Δειτε με ενα συμβολαιογραφο τοπικο τις αντικειμενικες αξιες για να βρειτε ακρη με την συνολικη εδαφικη ανταλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.