Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αμοιβές για άδεια χρωματισμού


Recommended Posts

Χρειαζεται να υπολογιζεις αναλυτικο προυπολογισμο με τιμες ΑΤΟΕ.

Επισης δεν απαιτειται και δεν υπολογιζονται αμοιβες για στατικη μελετη ικριωματων παρα μονο αμοιβη μελετης επιβλεψης αρχιτεκτονικών.

 

Ειναι εξαιρετικα δυσκολο να υπολογισεις φορολογικα με αναλυτικο με το προγραμματακι του ΤΕΕ. Ζητησε τη βοηθεια συναδελφου που εχει προγραμμα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 42
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιατί λέτε αρκετοί πως είναι δύσκολο με το πρόγραμμα του ΤΕΕ.

Πλέον είναι αρκετά εύκολο, σίγουρα όχι τόσο όσο τα προγράμματα της αγοράς, αλλά την δουλειά σου την κάνεις εύκολα.

Βέβαια, όπως έχω ξαναπεί, θα μπορούσαν να το κάνουν πάρα πολύ εύχρηστο αλλά .......

Link to comment
Share on other sites

για καποιον που βγαζει αμοιβες για πρωτη φορα θεωρω οτι ειναι ''βουνο'' και οι 2 τροποι.

 

Για να βγαλεις αμοιβες με το προγραμμα του ΤΕΕ ειναι απαραιτητο να γνωριζεις πως βγαινουν οι αμοιβες ''χειροκινητα'' γιατι απλα εσυ οριζεις τα νουμερα σε καθε περιπτωση.

 

Σε αντιθεση με τα προγραμματα τυπου civil που εισαγεις δεδομενα και εχεις ετοιμες αμοιβες, φορολογικα, ενσημα, εισφορες κλπ.

Link to comment
Share on other sites

προσφατα εχω βγαλει αδεια χρωματισμων.υπολογιζεις αναλυτικο προυπολογισμο (επιφανειες χρωματισμου και ικριωματων) και εχει μονο μελετη αρχιτεκτονικων, χρονικο και τευχη προυπολογισμου.Κατηγορια αρχιτεκτονικων 3.Προσοχη το βαζεις σαν προσθηκη-επισκευη.Δεν απαιτουνται στατικα-μηχανολογικα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οτι και να πω ειναι λιγο, σας ευχαριστω!

 

Για τις αμοιβες/προυπολογισμο με βοηθησε η δοκιμαστικη εκδοση του ΤΟΛ. Το προγραμμα του ΤΕΕ ειναι τοσο δυσκολο για καποιον που δε ξερει που με βαζει σε πονηρες σκεψεις...! Εννοειται πως αν παρω τη δουλεια τα πρωτα χρηματα θα πανε σε προγραμμα :D

Link to comment
Share on other sites

X.R.Y.S.A, τα μόνα σημεία που μπορεί να κάνει λάθος κάποιος είναι στην επιλογή της κατηγορίας και στον συντελεστή για τον χρονικό.

Αν δεν ξέρει ποιες εργασίες θέλει να υπολογίσει, ούτε με κάποιο πρόγραμμα θα ξέρει.

Αν δεν ξέρει τι κατηγορία μελέτης να βάλει, ούτε με κάποιο πρόγραμμα θα ξέρει.

Στο μόνο που σε προφυλάσσουν τα προγράμματα είναι το ότι έχουν στάνταρ, χωρίς επέμβαση του χρήστη δηλαδή, χρονικό και τεύχη.

 

Αν μου μιλάς για τα φορολογικά του ιδιοκτήτη, τότε έχεις δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

+1 erling

Αν δε ξέρεις τι δεδομένα να εισάγεις, το πρόγραμμα δε προσφέρει απολύτως τίποτα.

 

Βέβαια ακούω πολύ συχνά την φράση "πάρε πρόγραμμα" σε αυτό το thread και με στεναχωρεί. Ιδίως εν καιρώ οικονομικής κρίσης.

Εκτός από το πρόγραμμα του ΤΕΕ μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το online εργαλείο που έχω φτιάξει στο στο site μου εντελώς δωρεάν.(Μπορείτε να προτείνετε και νέες λειτουργίες ή βελτιώσεις στην αντίστοιχη ενότητα του φόρουμ.)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ, ο καθένας με βοήθησε με τον τρόπο του

 

 

Να σας ρωτήσω κάτι πάλι όσον αφορά στις αμοιβές για την άδεια χρωματισμού στο site του ΤΕΕ;

Θα πρέπει να επιλέξω: αμοιβή για μελέτη και επίβλεψη αρχιτεκτονικών και επίσης μελέτη και εφαρμογή χρονικού προγραμματισμού??Έχει βγάλει κανείς στην πολεοδομία άδεια για χρωματισμό όψεων ποτέ?Εγώ έβαλα μελέτη - επίβλεψη αρχιτεκτονικών και μόνο εφαρμογή χρον. προγραμματισμού, χωρίς μελέτη?Λέτε να μου πουν να πληρώσω και την μελέτη χρον. προγραμματισμού??

Link to comment
Share on other sites

Ναι, θα πρέπει να βάλεις και την μελέτη χρονικού όπως και τεύχη δημοπράτησης με εργασίες ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΜΕΛΕΤΗΣ και ΤΕΧΝΙΚΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΩΝ.

 

Στον χρονικό πρόσεχε να βάλεις συντελεστή 0,1 και όχι 0,2 που έχει default

 

Σαν προϋπολογισμό θα δώσεις τον συνολικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Παιδιά, θα ήθελα μια επιβεβαίωση αν έχετε χρόνο

 

1. τελικά χρειάζονται στατικα;

2. η κατηγορία των αρχιτεκτονικών είναι ΙΙΙ ;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.