Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας


Recommended Posts

Για να εκδωσω ΕΕΜΚ κοπης δενδρου σε οικόπεδο όπου υπάρχει κτίριο με διαδοχικές άδειες και τακτοποίηση , χρειάζεται να συμπληρωθούν όλα τα παρακάτω στοιχεία στο σύστημα ??!!

stoixeia.jpg

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 3/22/2019 at 1:25 PM, Thimios Kotsias said:

Μετά την μελέτη αν δεν σου είναι κόπος ενημέρωσε  και εδω για εμάς ...

Καλησπέρα..

Αν γίνουν γκρεμίσματα κανονικά χρειάζεται αλλά κατά βάση κανένας δε βγάζει και δε θέλει και να πληρώσει για να βγάλει..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

Γνωρίζει κάποιος την διαδικασία για τροποποίηση της έγκρισης εργασιών μικρής κλίμακας για εσωτερικές διαρρυθμίσεις; Συγκεκριμένα για εκδοθείσα ΕΕΜΚ θέλω να τροποποιήσω την αρχιτεκτονική μελέτη που έχω ήδη καταθέσει. Πρέπει να εκδώσω νέα ΕΕΜΚ και να επικαλεστώ την προηγούμενη; 

Link to comment
Share on other sites

Για στέγαστρο σε οικόπεδο στο οποίο υπάρχει οικοδομή η οποία χρίζει τακτοποίησης μπορεί να βγει ΕΕΔΜΚ ή πρέπει πρώτα να τακτοποιηθεί το κτίριο;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Μήπως υπάρχει κάποιο έντυπο για τον Προυπολογισμό εργασιών?

όχι για τον τρόπο υπολογισμού, αλλα για την διαμόρφωση του κειμένου

Αυτό που έχω επισυνάψει είναι καλό ή πρέπει να κάνω αλλαγές?

ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ.doc

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα Συνάδελφοι

Σε έναν χώρο (επαγγελματικό εργαστήριο) νομίμως υφιστάμενο ελευθ. ύψους 3,50 μ. θέλω να κατασκευάσω οροφή γυψοσανίδας σε ύψος 3,20 μ. Χρειαάζεται άδεια  ΕΕΜΚ ή ,πορεί να ενταχθεί σε κάποιο από τους παραγραγράφους για τις ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 30 του Ν. 4495/2017 (ΦΕΚ 167/Α/3-11-2017).

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
On 22/3/2019 at 2:18 ΜΜ, ppanag said:

Αν θες ρίξε μια ματιά εδώ για εργασίες ανακαίνιση και επισκευών που δεν απαιτούν άδεια, όπως ισχύει σήμερα με το άρθρο 30 του ν. 4495/17:

 

αν και με μεγάλη καθυστέρηση σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

τώρα ξανά χρειάστηκα  πληροφορίες

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συνάδελφοι να κάνω μία ερώτηση, ένας πελάτης μου θέλει να κάνει επισκευή επιχρισμάτων στον εξώστη του. Δεν θα κ΄νει χρήση ικριωμάτων από το πεζοδρόμιο. ότι εργασία γίνει θα γίνει από τον εξώστη του. Διάβασα το άρθρο 29 παρ. 2ιβ και αναφέρει πως επισκευές με χρήση ικριωμάτων απαιτούν ΕΕΜΚ. Να υποθέσω πως εννοεί σκαλωσιά, από το πεζοδρόμιο κλπ. Στην παρ. 4 για ορισμό επιβλέποντα μηχανικού δεν γίνεται καμί αμνεία σε τέτοια εργασία και τέλος στο άρθρο 30 παρ. 1γ , αναφέρει πως χωρίς χρήση ικριωμάτων επιτρέπεται η εν λόγω εργασία.
Όποτε αν καταλαβαίνω καλά, δεν απαιτείται έκδοση ΕΕΜΚ για επισκευή επιχρισμάτων στην οροφή -ταβάνι ενός εξώστη. Δεν είναι παράλογο να υπάρχει ένας μηχανικός να επιβλέπει, να τηρεί τα μέτρα προστασίας κ.λ.π.. Και χωρίς ικριώματα, να βάλεις μία σκάλα ή 2 καβαλέτα σε ένα μπαλκόνι να δουλευεί πρέπει να πάρεις κάποια μέτρ, αυτά ποιος θα τα ορίσει αν δεν υπάρχει μηχανικός?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.