Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας


Recommended Posts

Το στέγαστρο στον ακάλυπτο θα έχει διαστάσεις 2,50Χ4,55

Όταν λέει επιτρέπεται σε πλάτος  μέχρι 1/4Δ ή 1/4 δ ποια διάσταση είναι όπως φαίνεται στο σχέδιο; Λογικά η 2,.50.

Επίσης με Hεπιτρ=16,00 μ βγαίνει Δ=4,60 και δ=3,30.

Συνεπώς επιτρεπόμενο πλάτος 1,15 ή  0,825. Είναι σωστός ο υπολογισμός ή κάπου το χάνω;

Επίσης η απόσταση μεταξύ κτιρίων είναι 5,75 και μένει ελεύθερη απόσταση 3,25μ. Εκεί πρέπει να αφήσω δ=3,30μ;

Τα φώτα σας γιατί έχω χαθεί με τους ορισμούς στεγάστρων!

Edit: Σε συζήτηση με την ΥΔΟΜ μου ειπαν οτι το 1/4 Δ ή 1/4δ αναφέρεται σε απόσταση που μπορώ να κατασκευάσω στέγαστρο εντός Δ ή δ.

 

στεγαστρο.png

Edited by chris
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μόλις μπήκα στην ιστοσελίδα του ΤΕΕ για να ξεκινήσω την διαδικασία έκδοσης μιας άδειας μικρής κλίμακας που αφορά στο ιζ (εσωτερικές διαρρυθμίσεις), συγκεκριμένα θέλω να μοιράσω έναν μεγάλο χώρο σε δυο μικρότερους και από ότι είδα το σύστημα ζητάει τρελά πράγματα, υδραυλικές εγκαταστάσεις, ηλεκτρολογικές, ενεργητική κ.α., επειδή δεν έχω ξαναβγάλει παρόμοια άδεια με τα τωρινά δεδομένα θα πρέπει να ανεβάσω όλα αυτά?  Εννοείται ότι δεν επηρεάζεται καμιά μελέτη πλην της αρχιτεκτονικής ως προς την κάτοψη λόγω του διαχωρισμού

Link to comment
Share on other sites

Παντως, οι  "εσωτερικες διαρρυθμίσεις"

δεν εχουν καμμια σχεση με τον διαχωρισμο μιας ΟΙ  σε "δυο"

Δεν εισαι στο "ιζ"...εισαι στο "λστ"

 

 

Link to comment
Share on other sites

56 λεπτά πριν, dimitris GM said:

τον διαχωρισμο μιας ΟΙ  σε "δυο"

 

 

 

 Εγώ έχω μια -ενδεχομένως χαζή-απορία  πάνω στην "λστ"  -έρχεται ο πελάτης και θέλει να διαχωρίσει την ΟΙ του, σε δύο χώρους τους οποίους για παράδειγμα θέλει γιατί μεγάλωσε το παιδί του και το διαμέρισμα είναι τεράστιο και θα μένει έτσι "χώρια απ τους γονείς". Ωραία,μια χαρά,κάνω μελέτες κλπ ,την εκδίδω-είναι υποχρεωμένος να πάει στον συμβολαιογράφο να χωρίσει την αρχική ΟΙ σε 2 επειδή εξ ονόματος η "λστ" λέει "διαχωρισμός οριζοντίων ιδιοκτησιών",εννοώ δηλαδή τροποποίηση σύστασης (διάσπαση της μιας ΟΙ σε δύο) είναι προϋπόθεση?Ή ,η ονομασία της εργασίας σημαίνει απλά "πολεοδομικά με μια ΕΕΔΜΚ-λστ χωρίζω το διαμέρισμα μου σε δύο μικρότερα " (γιατί έτσι με βολεύει σήμερα) και αν αύριο τελικά αλλάξουν τα δεδομένα εγώ έχω την αρχική μου ΟΙ κι όλα μια χαρά?-Τα ρωτάω  αυτά γιατί ενδεχομένως αν κάποιος πελάτης δεν είναι διατεθειμένος για παράδειγμα να κάνει όλα τα παραπάνω (συμβ/κή πράξη)  και αυτά είναι υποχρεωτικά,θα πρέπει σαφώς να το γνωρίζει εκ των προτέρων...Ευχαριστώ και συγγνώμη  αν το ερώτημα είναι αφελές...🙃

Link to comment
Share on other sites

Το ερωτημα αφορουσε "διαχωρισμο", αρα να γινουν δυο ΟΙ.

Πρωτα θα δεις μην τυχον,καποιος περιεργος κανονισμος απαγορευει τον διαχωρισμο.

Εχεις και μια επεμβαση για διανοιξη νεας δευτερης εξωπορτας.

Αν δεν απαγορευται,

- μετα μπορουν να κανουν τροποποιηση της συστασης.

- Μετα μενουν αυτοι στο μεγαλο και ο γιος στο μικρο

- Μετα μεταφερονται αυτοι στο μικρο και ο γιος με την συζυγο και τα παιδια  τους  στο μεγαλο,

εκτος αν ο γιος μεινει  ερωτικο  λαφυρο σε καποια πολη που πηγε για σπουδες

- μετα....αστα καλυτερα....

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Άρα,απ 'ό,τι καταλαβαίνω  μετά την άδεια θα πάμε για 2 νέες οριζόντιες (εφόσον όλα επιτρέπονται κλπ),σωστά?δεν το είχα ξεκαθαρίσει στο μυαλό μου και αν μου τύχει μελλοντικά θα ήθελα να ξέρω-σ ευχαριστώ για άλλη μια φορά!

Υ.Γ. μετά που έθεσα το ερώτημα σκέφτηκα την λειτουργική συνένωση όμορων διαμερισμάτων που το σωστό είναι να ακολουθήσει επίσης τροποποίηση ΣΟΙ για να "ενωθούν"-εδώ λογικά έχουμε το αντίθετο (λστ)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι, 

θα ήθελα την βοήθεια σας για μία ΕΕΜΚ (επεμβάσεις στις όψεις και εσωτερικές διαρρυθμίσεις/αλλαγή χρήσης) που έβγαλα μέσα στον μήνα. Ο ιδιοκτήτης αποφάσισε ότι τελικώς επιθυμεί να ανοίξει άλλο ένα παράθυρο καθώς και να κάνει κάποια πατάρια , βοηθητικής χρήσης (πάνω από μπάνιο και υπνοδωμάτιο). Αυτές οι αλλαγές τροποποιούν τόσο τα σχέδια που κατατέθηκαν (κάτοψη, όψεις και τομές) αλλά και κάποια από τα υπόλοιπα δικαιολογητικά που κατατέθηκαν (προυπολογισμός, τεχνικές εκθέσεις κοκ). Σε αυτήν την περίπτωση τι μπορεί να γίνει; Πρέπει να ακυρωθεί η άδεια; Αν ναι η διαδικασία ποια είναι; Πρέπει να επικοινωνήσω με το σύστημα ηλεκτρονικών αδειών και να κάνω αίτημα ακύρωσης ή γίνεται κάπως αλλιώς;

Η άλλη εναλλακτική που διάβασα στον Ν.4495/2017 είναι η αναθεώρηση. Στον Ν. 4495 είδα ότι το αναφέρει μόνο για κανονική Ο.Α., βέβαια, και πρέπει πρώτα να γίνει γνωστοποίηση πρόσθετων εργασιών πριν την κατάθεση της αναθεώρησης της αδείας. Στην περίπτωση της ΕΕΜΚ ακολουθείται πάλι η διαδικασία της γνωστοποίησης πρόσθετων εργασιών και μετά της αναθεώρησης; Ή γίνεται μόνο αναθεώρηση της αδείας;

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

 

Edited by debkaracv
πρόσθεση ερωτήσεων
Link to comment
Share on other sites

@debkaracv Γεια!Γίνεται κατευθείαν αναθεώρηση της ΕΕΜΚ με συμπλήρωση-αλλαγή κλπ. των στοιχείων που αναθεωρούνται (μελέτες,προυπολογισμός κλπ.).☺

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.