Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας


Recommended Posts

On 24/8/2020 at 3:21 ΜΜ, ChristinaK said:

@debkaracv Γεια!Γίνεται κατευθείαν αναθεώρηση της ΕΕΜΚ με συμπλήρωση-αλλαγή κλπ. των στοιχείων που αναθεωρούνται (μελέτες,προυπολογισμός κλπ.).☺

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και την βοήθεια, καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Έχω ένα διώροφο  ακίνητο το όποιο είχε εκδοθεί άδεια το 80 για ισόγεια αποθήκη καταστήματος και το 81 για προσθήκη ορόφου κατοικίας. Στην κάτοψη του ισογείου εμφανίζεται μόνο ένα WC στην γωνία το οποίο χρησιμοποιείται και σήμερα. Ο ιδιοκτήτης έχει διαμορφώσει το ισόγειο προσθέτοντας ένα κρεβάτι και μια κουζίνα και θέλει να κάνει αλλαγή χρήσης. Οι όψεις δεν άλλαξαν παρά μόνο η εσωτερική διαρρύθμιση. Στο φάκελο της πολεοδομίας δεν υπάρχει κάποια μελέτη μηχανολογικών. Σε αυτή την περίπτωση αφού έχουν ήδη γίνει η εργασίες πρέπει να γίνει μέσω τον νόμο των αυθαιρέτων (λοιπή παράβαση;) ή με άδεια ή ΕΕΜΚ ; 

Link to comment
Share on other sites

@KidPadel -Καλησπέρα!Άν η αλλαγή χρήσης του ισογείου σε κατοικία πραγματοποιήθηκε πριν τις 28-7-11,θα δηλωθεί στον Ν.4495.Το αν η αλλαγή χρήσης θα δηλωθεί ως λοιπή παράβαση ή υπέρβαση δόμησης ή και με συντελεστή αλλαγής χρήσης εξαρτάται από την περίπτωση στην οποία υπάγεται βάσει του άρθρου 100 παρ.7.:)

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@ChristinaK Από κύρια σε κύρια χωρίς συντελεστή φαντάζομαι καθώς δεν έγιναν κάποιες ουσιαστικές εργασίες. Άρα μόνο το παράβολο.

Η αλλαγή έγινε πρόσφατα σχετικά νομίζω όχι πριν το 2011. Στο Ε9 και στο συμβόλαιο αποδοχής κληρονομιάς του 2009 όμως εμφανίζεται σαν κατοικία. Από την στιγμή που δεν φαίνεται σε κάποιον χάρτη πότε έγινε η αλλαγή, πως μπορώ να κινηθώ εγώ;  Ευχαριστώ για τις απαντήσεις !

Edited by KidPadel
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι επειδη δεν εχω ασχοληθει καιρο, για κατασκευη περγκολας κατω απο 50 τ.μ. που δεν χρειαζεται εγκριση εργ. μικρ. κλιμακας

κοινοποιουμε κατι σε υδομ ή αστυνομια?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

καλησπέρα, να κάνω μια ερώτηση διότι με προβληματίζει..!

Αλλαγή χρήσης ισογείου καταστήματος και διαχωρισμός σε 3 κατοικίες..! 

Πάει με άρθρ. 29 Ν.4495 ή απαιτεί οικ. άδεια κατ. 3. 🤔

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για άδεια το αποκλείω , αφού είσαι στο ισόγειο απο Ν4495/17 Α29 παρ.1 ε).

Δεν ξέρω μήπως δεν χρειάζεται ούτε μικρής κλίμακας και χρειάζεται μόνο ενημέρωση στην ταυτότητα του κτηρίου  ΝΟΚ Α5 παρ.2 .

Επειδή  όμως σιγά σιγά παίρνουμε μία γεύση από το τι θα απαιτηθεί στη ΗΤ , εγώ θα πήγαινα με Α29 ιζ)

Σου παραθέτω και την απόφαση της ΔΑΟΚΑ που αναφέρεται η ιζ) του Α29

 

ΔΑΟΚΑ_Διαχωρισμός ΟΙ.pdf

Edited by karanus
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν μπορει να παει με το "λστ"  περι διαχωρισμού???

[εχει να δει και το θεμα των ΘΣΑ...]

 

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγώ σκεφτόμουν να πάω με το αρθ. 29 παρ ιζ & λστ..! 

Όσον αφορά τις θέσεις στάθμευσης επειδή η οικ. άδεια είναι προ του Ν.960/79 θεωρώ πως δεν απαιτείται έλεγχος 🤔

Edited by l_zrs
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.