Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας


Recommended Posts

BP_NTUA, ο δήμος θέλει την κάτοψη θεωρημένη από την πολεοδομία.

Πας και ρωτάς πολεοδομία τι θέλει για να θεωρήσει την κάτοψη.

Εκεί θα σου πουν και τι πρέπει να κάνεις.

Αν τελικά θέλει μικρής κλίμακας, που και εγώ πιστεύω πως δε σε καλύπτει, το ζήτημα του ΙΚΑ είναι του ιδιοκτήτη. Η άδεια μικρής κλίμακας δεν πάει στο ΙΚΑ.

Αν δεν θέλει να ανοίξει καρτέλα ας μην ανοίξει, αλλά αν γίνει καταγγελία θα πρέπει να γνωρίζει πως θα πληρώσει και πρόστιμο. Ετσι και αλλιώς αν κάνει ότι κάνει χωρίς καμμία άδεια, για το ΙΚΑ ισχύει ακριβώς το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

terry,

σχετικά με τα trackers τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά. Παρότι βγάζεις άδεια μικρής κλίμακας, εδώ δεν ισχύει το ΦΕΚ 344 γιατί έχουμε ύψος> των 2,50 μ.(δες Ν 3734/09, αρθ. 27, νομίζω). Χρειάζεσαι επιπλέον αναλυτικό προυπολογισμό για τις οικοδομικές εργασίες που θα εκτελεστούν (εκσκαφή, μπετόν βάσης κ.λ.π.), δηλώσεις ανάληψης, ανάθεσης, τοπογραφικό, διάγραμμα κάλυψης και στατική μελέτη για τη βάση και για το χωροδικτύωμα. Ο προυπολογισμός που θα προκύψει θα κατανεμηθεί σε αρχιτεκτονικά, στατικά και περιβάλλοντα χώρο, μελέτη ΚΑΙ ΕΠΙΒΛΕΨΗ. Αρα, εδώ εμπλέκεται ο μηχανικός!

Link to comment
Share on other sites

Για την έκδοση άδειας εκτέλεσης εργασιών μικρής κλίμακας για Φ/Β πάρκο 100KW και ύψους <2,50μ, μου ζήτησαν διάγραμμα κάλυψης!

Έχω την εξής απορία: ποιός το υπογράφει (και αν το υπογράφει μηχανικός, που ορίζεται η αμοιβή); αφού δεν υπάρχει επιβλέποντας τι νόημα έχει;

Link to comment
Share on other sites

Το διάγραμμα κάλυψης αφορά μελέτη και όχι επίβλεψη. Σε πολλά δεν ορίζεται αμοιβή (π.χ. περιβαλλοντικές μελέτες, άδειες λειτουργίας, κ.λ.π.). Ο μηχανικός είναι αυτός που θα ορίσει τις θέσεις των Φ/Β ώστε να τηρούνται τα απαιτούμενα από τις διατάξεις (κάλυψη, αποστάσεις από τα όρια, κ.λ.π.). Γι αυτό και, πολύ σωστά σου ζήτησαν ΔΚ., που θα πρέπει να υπογραφεί από μηχανικό. Όσο για την αμοιβή σου εσύ το καθορίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά την ευθύνη του μηχανικού στη άδεια μικρής κλίμακας.

 

Πχ1 Βγάζω μία άδεια μικρής κλίμακας για διαρρύθμιση καταστήματος και το πελάτης το κάνει γκαρσονιέρες...Τι ευθύνη έχω εγώ ως προς την επίβλεψη.

 

Πχ2 .Για το φωτοβολταικά που είναι και της μόδας. Διατάσω στο οικόπεδο τους τράκερς τηρώντας τις αποστάσεις που πρέπει και ο πελάτης να βάζει στο όριο του οικοπέδου, μην πω ότι βγαίνει και στον γείτονά. Εγώ τι ευθύνη έχω??

Ειδικά για το π.χ. 2 που αναφέρεις (σχετικά με trackers φ/β): Με βάση την εμπειρία μου, δεν έχω συναντήσει tracker που το ακραίο σημείο των "φορτωμένων" φ/β πλαισίων να μην υπερβαίνει τη στάθμη 2.5μ (στο συνολικό εύρος της κίνησης). Επομένως δεν αρκεί η άδεια εργασιών μικρής κλίμακας.

 

Για την έκδοση άδειας εκτέλεσης εργασιών μικρής κλίμακας για Φ/Β πάρκο 100KW και ύψους <2,50μ, μου ζήτησαν διάγραμμα κάλυψης!

Έχω την εξής απορία: ποιός το υπογράφει (και αν το υπογράφει μηχανικός, που ορίζεται η αμοιβή); αφού δεν υπάρχει επιβλέποντας τι νόημα έχει;

Ήθελα να προσθέσω σε όσα πολύ σωστά ανέφερε η zena13 (#126), ότι χρήσιμο είναι στο διάγραμμα κάλυψης να αναφέρεις την ΚΥΑ 29116/ΦΕΚ 344/20.07.09 (η οποία επιτρέπει μέγιστο ποσοστό κάλυψης 80%). Καλό είναι επίσης στο διάγραμμα κάλυψης να φαίνεται η ελάχιστη απόσταση από τα όρια που ορίζεται στην ίδια ΚΥΑ.

Υποθέτω ότι ο πελάτης ήδη έχει αναθέσει σε κάποιον την μελέτη του έργου (οπότε και η τοποθέτηση των βάσεων αλλά και -σημαντικό- οι αποστάσεις μεταξύ των βάσεων για αποφυγή σκιάσεων είναι γνωστά).

Link to comment
Share on other sites

MarKanELE,

η άδεια εργασιών μικρής κλίμακας αρκεί και για τα trackers (έχω εκδόσει αρκετές). Υπάρχουν όμως οι δεσμεύσεις που αναφέρω στο #134.

Link to comment
Share on other sites

Αντικατάσταση παλαιό ξύλινο με νέο ξύλινο. Ρωταω διότι είναι εργασία σε εσωτερικό χώρο.

 

Θες οπωσδήποτε οικοδομική άδεια "αντικατάσταση ξύλινου μεσοπατώματος με ...(ό,τι βάλεις, π.χ πάλι ξύλινο ή πλάκα)". Δεν σε καλύπτει σε καμία περίπτωση η μικρής κλίμακας. Εδώ, ακόμα και για αντικατάσταση στέγης με μικρής κλίμακας, πρέπει ο ιδιοκτήτης να υπογράψει υπεύθυνη δήλωση ότι δεν θα κάνει χρήση οπλισμένου σκυροδέματος, όχι να φτιάξεις ολόκληρο μεσοπάτωμα.

Link to comment
Share on other sites

terry,

σχετικά με τα trackers τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά. Παρότι βγάζεις άδεια μικρής κλίμακας, εδώ δεν ισχύει το ΦΕΚ 344 γιατί έχουμε ύψος> των 2,50 μ.(δες Ν 3734/09, αρθ. 27, νομίζω). Χρειάζεσαι επιπλέον αναλυτικό προυπολογισμό για τις οικοδομικές εργασίες που θα εκτελεστούν (εκσκαφή, μπετόν βάσης κ.λ.π.), δηλώσεις ανάληψης, ανάθεσης, τοπογραφικό, διάγραμμα κάλυψης και στατική μελέτη για τη βάση και για το χωροδικτύωμα. Ο προυπολογισμός που θα προκύψει θα κατανεμηθεί σε αρχιτεκτονικά, στατικά και περιβάλλοντα χώρο, μελέτη ΚΑΙ ΕΠΙΒΛΕΨΗ. Αρα, εδώ εμπλέκεται ο μηχανικός!

 

Σαυτη τη χωρα ολα γινονται... Το δειχνεις οτι εχει υψος 2.5μ και τελειωσε η ιστορια.. Δυστυχως..

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.