Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας


Recommended Posts

Καλησπέρα! Θέλω να ενοποιήσω δύο διαμερίσματα που βρίσκονται στον ίδιο όροφο. Τα διαμερίσματα αυτά ανήκαν σε 2 ιδιοκτήτες όταν βγήκε η άδεια (1988) και τώρα ανήκουν και τα δύο στον ίδιο. Η ενοποιήση θα γίνει με γκρέμισμα ενός τοίχου (μη φέροντα). Η θέση της κουζίνας θα μείνει εκεί που προβλέπεται στο ένα από τα δύο διαμερίσματα, ενώ η κουζίνα του άλλου θα μετατραπεί σε υπνοδωμάτιο. Κατά τα άλλα θα γίνουν αλλαγές κουφωμάτων (στα ίδια ανοίγματα), αλλαγή δαπέδων, ειδών υγιεινής και επίπλων κουζίνας και ελαιοχρωματισμοί (χωρίς ικριώματα).

Καλύπτομαι στην περίπτωση αυτή από την άδεια εργασιών μικρής κλίμακας?

Οι εργασίες που θα κάνω καλύπτονται, αλλά με προβληματίζει επειδή θα ενωθούν 2 ξεχωριστά διαμερίσματα. Τι γίνεται με τα Η/Μ ?Αυτή τη στιγμή υπάρχουν 2 πίνακες. Πως θα ενοποιηθούν αυτοί? Πρέπει να βγάλω κανονική άδεια οικοδομής γι' αυτό το λόγο?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

θεωρώ πως θες νέα οικοδμική άδεια για την ενοποίηση

ρώτα και στην οικεία πολεοδομία

---------

Δήλωση ανάθεσης μελετών-επιβλέψεων (35.5 KB)

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=138

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=139

Link to comment
Share on other sites

gina 77 χρειάζεται άδεια "τακτοποίησης φακέλου" (εφόσον ο φάκελος έχει κλείσει στην Πολεοδομία).

Χρειάζεται τοπογραφικό, διάγραμμα κάλυψης, κάτοψη κ.λ.π. που θα σου πούνε από την Πολεοδομία.

Σίγουρα χρειάζεται αμοιβές (συνήθως η ελάχιστη), ΦΕΜ, ΤΣΜΕΔΕ, ΦΠΑ.

Την άδεια εργασιών μικρής κλίμακας τη βγάζεις για να κάνεις νόμιμα τις εργασίες που προανέφερες.

Link to comment
Share on other sites

Ακούστε το θέμα μου και πείτε την άποψή σας, παρακαλώ....

 

Μου ήρθε μια μικρή δουλειά για εσωτερικές διαρρυθμίσεις σε ένα ιδιωτικό Κ.Ε.Κ.

Συγκεκριμένα καθαιρέσεις γυψοσανίδων και τοποθέτηση νέων για την δημιουργία νέων αιθουσών.

Ως ειδικό κτήριο (εκπαιδευτήριο) απαιτείται έγκριση από τον φορέα για τις εσωτερικές διαρρυθμίσεις. Ο φάκελος κατατέθει στην κεντρική πολεοδομία της Θεσ/νίκης.

Ο υπάλληλος στα αρχιτεκτονικά δεν το σφραγίζει αν δεν του πάω την έγκριση του φορέα.

Ο φορέας απάντησε με επίσημο έγγραφο (ΕΚΕΠΙΣ) ότι δεν έχει υποχρέωση να δώσει έγκριση αλλά κάνει αυτοψία αφού γίνουν οι εσωτερικές διαρρυθμίσεις. Άρα να βγει και η Άδεια.

Ενώ είχα αυτό το χαρτί από τον φορέα ακόμα δεν μου το σφραγίζουν τον φάκελο.

 

Αυτή η ιστορία πάει εδώ και 6 μήνες. Έφτασα στον προϊστάμενο, διευθυντή και τέλος στον Αντινομάρχη της Πολεοδομίας.

Η απάντησή τους είναι δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα αν θες βγάλε έγκριση εργασιών μικρή κλίμακας αλλά μην αναφέρεις στην τεχνική έκθεση ότι πρόκειται για ΚΕΚ.

 

Έτσι έκανα γιατί ο καιρός περνούσε.

Βγήκε η έγκριση με παρότρυνση του αντινομάρχη αλλά τώρα ο ιδιοκτήτης μου ζητάει πίσω την αμοιβή που είχα βγάλει με την κατάθεση του φακέλου. Απόδειξη βέβαια ΦΕΜ και κρατήσεις πλήρωσα όλα εγώ.

 

Τι να κάνω τώρα?

 

Να του δώσω πίσω τα χρήματα της αμοιβής επειδή δεν έχει αμοιβή η μικρής κλίμακας?

Έχασα ένα εξάμηνο με την ανευθυνότητα του ΕΚΕΠΙΣ και της Πολεοδομίας οτι πρέπει να έχω έγκριση ή όχι.

 

 

Μια γνώμη θα ήθελα γιατί μάλλον εγώ θα είμαι το θύμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέει κάποιος νόμος πως η μικρής κλίμακας δεν έχει αμοιβή μηχανικού όταν απασχολείται μηχανικός.

Η πολεοδομία δεν απαιτεί αμοιβή, διότι την διαδικασία την κάνει ο ιδιοκτήτης μόνος του.

Αφού εσύ ασχολήθηκες, προφανώς θα πρέπει να αμειφθείς.

 

Η αμοιβή σου ήταν για την μελέτη του συγκεκριμένου έργου που κατατέθηκε στην πολεοδομία.

Την έκανες? Ναι, πρέπει να αμειφθείς.

Δεν την έκανες, τότε πρέπει να επιστρέψεις τα χρήματα στον πελάτη.

Έκανες λάθος μελέτη? Ναι? Τότε επιστρέφεις τα χρήματα

Όχι? Δεν επιστρέφεις τα χρήματα.

 

Δεν ξέρω ποια είναι η σχέση σου (επαγγελματική ή άλλη, τωρινή ή μελλοντική) με τον πελάτη, οπότε εσύ είσαι αυτός που θα τα σταθμίσει.

Link to comment
Share on other sites

θέλω να βγάλω άδεια μικρής κλίμακας για αντικατάσταση στέγης σε κτίριο προ του 55' σε αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου. Τι δικαιολογητικά απαιτούνται?

Υπολογίζεται νόμιμη αμοιβή ή απλά χρεώνω αυθαίρετα τον ιδιοκτήτη?

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι. Σε περίπτωση διάσπασης ενός χώρου γραφείου σε μικρότερα γραφεία, απαιτείται αναθεώρηση της άδειας ή αρκεί μικρής κλίμακας; Η χρήση παραμένει ως έχει, αλλά από την άλλη πώς θα γίνουν τα νέα συμβόλαια αν δεν αλλάξουν οι κατόψεις;

Link to comment
Share on other sites

θέλω να βγάλω άδεια μικρής κλίμακας για αντικατάσταση στέγης σε κτίριο προ του 55' σε αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου. Τι δικαιολογητικά απαιτούνται?

Υπολογίζεται νόμιμη αμοιβή ή απλά χρεώνω αυθαίρετα τον ιδιοκτήτη?

Ευχαριστώ!!

 

Δεν υπάρχει νομιμη συγκεκριμενη αμοιβη για μικρης κλιμακας. Παρε αμοιβη για το "τραξιμο" που θα κανεις γι ατην αιτηση η οτι χρειαστει. Γενικα ειναι μια αιτηση και φωτογραφιες, ισως σου ζητησουν τοπογρφικο αλλα δεν νομιζω. Α...το σημαντικοτερο βεβαιωση του δημαρχου οτι ειναι προ του 55.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.