Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας


Recommended Posts

Μετα το περας του 6μηνου και τη λήξη της αδειας μικρης κλίμακας, μπορει να γινει ανανεωση??? Τι απαιτείται γιαυτό??

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι γεια σας...

Πρωτη φορα μου ζητάνε κατι και θα ήθελα καποια βοήθεια..

Προκειται για αλλαγή όψεως εισόδου πολυκατοικιας.

1.Αντικατάσταση κουφωμάτων με ΔΙΕΥΡΥΝΣΗ των ανοιγματων...

Επίσης η πόρτα εισόδου τώρα είναι λευκή και οι ένοικοι θέλουν να μπει σε χρώμα ξύλου

2.Αντικατασταση των πλακών μαρμάρων που υπαρχουν ως επιστρωση στην οψη της εισόδου με επενδυση πετρας

Χρειάζεται για αυτά άδεια εργασιών μικρής κλίμακας ή επειδή πρόκειται για αλλαγή κουφωμάτων με αλλαγή διαστάσεων και χρωματος της πόρτας να πρεπει να βγει κανονικά άδεια?

Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αν η αλλαγή των διαστάσεων των ανοιγμάτων είναι στο κέλυφος του κτιρίου θα χρειαστείς και μελέτη ενεργειακής απόδοσης. Είναι απαραίτητη για οικοδομικές άδειες από 1/10/2010 και μετά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συνάδελφοι να κάνω μια ερώτηση... σε κατάστημα προ του 55 (χωρίς οικοδομική άδεια), σε περιπτωση που θέλω να αλλάξω εξωτερικά κουφώματα και να τοποθετήσω καινούρια με μεγαλύτερο άνοιγμα, 'η να μεταφέρω κάποια, να υποθέσω ότι πάλι δεν με "πιάνει" το μικρής κλιμακας και θέλω οικοδομική άδεια ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

νομίζω με άρθρο 22 δεν απαιτείται οικοδομική άδεια για αλλαγή κουφωμάτων. Θα ήταν και υπερβολικό κατά τη γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

για την ακρίβεια με άδεια εργασιών μικρής κλίμακας δεν απαιτειται άδεια

εφόσον δεν γινεται χρήση σκαλωσιάς

και τα κοιφώματα είναι ίδια με τα παλιά

 

από ότι θυμάμαι θέλει εγκριση ΕΠΑΕ

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.