Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας


Recommended Posts

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση, έχω ένα γνωστό που θέλει να κάνει μικροαλλαγές όπως να ανοίξει μια πόρτα και ένα εσωτερικό παράθυρο στην τοιχοποιία, αλλά και να βάλει ηχομόνωση εσωτερική.

Τι χρειάζεται να προσκομίσουμε στην πολεοδομία πέραν της αίτησης για εργασίες μικρής κλίμακας;

 

πιστευει (ς) , ότι αλλάζουν εξωτερικές τοιχοποιίες???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα.Είμαι νέα μηχανικος και θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.Πρόκειται να κάνω ολική ανακαίνιση στο διαμέρισμα που μένω.Πιο συγκεκριμένα σκοπεύω να αλλάξω πατώματα,κουφώματα εσωτερικά εξωτερικά,το μπάνιο, να μεταφέρω την κουζίνα σε άλλο δωμάτιο,να δημιουργήσω ένα νέο δωμάτιο με γυψοσανίδες και να τοποθετήσω υαλότουβλα( αν είναι εφικτό αυτο) σε τυφλό τοίχο.Σ΄αυτήν την περίπτωση με την πολεοδομια τι πρέπει να κάνω?Ας μου δώσει κάποιος τα φώτα του γιατί είναι η πρώτη δουλεια που αναλαμβάνω και επειδή είμαι νέα δεν έχω ιδέα για το τι πρέπει να κάνω.:shock::!:

 

Αν διαβάσεις όλο το νήμα και δεις το τι καλύπτει η άδεια μικρής κλίμακας θα καταλάβεις ότι δεν καλύπτεσαι για τις εργασίες που θέλεις να πραγματοποιήσεις.

 

 

Συνάδελφε επειδή έχω την ίδια περίπου περίπτωση για ανακαίνιση του σπιτιού μου που πρόσφατα αγόρασα

 

Δηλαδή σχεδιάζω:

• την καθαίρεση των περισσότερων εσωτερικών διαχωριστικών τοίχων πλην του λουτρού και κατά συνέπεια αποξήλωση εσωτερικών θυρών,

• κατασκευή νέων διαχωριστικών τοίχων γυψοσανίδας με μεταλλικό σκελετό και τοποθέτηση νέων εσωτερικών θυρών,

• αποξήλωση ειδών υγιεινής και τοποθέτηση νέων,

• αποξήλωση υφιστάμενων δαπέδων και κατασκευή νέων ξύλινων δαπέδων,

• αποξήλωση υφιστάμενων ντουλαπών και τοποθέτηση νέων,

• αναδιάταξη των ηλεκτρικών παροχών του διαμερίσματος και μερικά των θέσεων των σωμάτων θέρμανσης,

• αποξήλωση υφιστάμενων επίπλων κουζίνας και τοποθέτηση νέων και ταυτόχρονη μεταφορά της κουζίνας στον ημιυπαίθριο του διαμερίσματος για τον οποίο έχει κατατεθεί η αίτηση για τακτοποίηση από την προηγούμενη ιδιοκτήτρια.

• καμία μεταβολή στα εξωτερικά κουφώματα και στις όψεις

 

θα παρακαλούσα για την άποψή σου για το τι πρέπει να κάνω αναφορικά με άδεια από πολεοδομία και αντίστοιχα το ΙΚΑ εφόσον εμπλέκεται και αν θεωρείς πως επιτρέπεται η μεταφορά της κουζίνας στον ημιυπαίθριο.

 

Όποιος συνάδελφος μπορεί να βοηθήσει με την άποψη του ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

πιστευει (ς) , ότι αλλάζουν εξωτερικές τοιχοποιίες???

 

 

Πιθανό να χρειαστεί αλλαγή η τζαμαρία που υπάρχει στην πρόσοψη.

Ο χώρος είναι στον πρώτο όροφο σε παλαιό κτήριο στο μοναστηράκι.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ΚΑΙ εγώ την ίδια απορία με τον παραπάνω συνάδελφο (KGT).

 

 

Και επίσης, σε περίπτωση που ζητηθεί να κολληθούν ένσημα σε κάποιο συνεργείο (π.χ. τούβλα), από τη στιγμή που δεν απαιτείται - λόγω άδειας εργασιών μικρής κλίμακας - να ανοιχθεί καρτέλα στο ΙΚΑ, τι διαδικασία ακολουθείται ;

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα απογραφη οικοδομοτεχνικου εργου...

Σας να εβγαζες ΟΑ...

Δηλαδη

1. Απογραφικο

2. Πινακας 3

4. Συμβολαια

5. κτλ

6. κτλ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα μπορουσατε να μου στειλετε το εντυπο ?ειναι ευκολο να καθορισεις την αμοιβη μεσω αυτου?η πολεοδομοια χρειαζεται κατι??ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, για το "Εξοικονόμηση κατ' οίκον" χρειάζεται έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας; (Αναφέρομαι σε αλλαγή κουφωμάτων μόνον, και σε τοποθέτηση εΣωτερικής θερμομόνωσης).

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει εντυπο αιτησης που φαινονται και οι εργασιες που απαιτουν αδειες μικρης κλιμακας. Αν θες στειλε e-mail να σου στειλω ενα αντιγραφο....

 

θα μπορουσες να μου στειλεις και εμενα το εντυπο?ευχαριστω [email protected]

Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσες να μου στειλεις και εμενα το εντυπο?[...]

 

Κοίτα εδώ: http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=2136&postcount=15

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.