Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας


Recommended Posts

τότε και αυτές του άρθρου 22 δεν θέλουν άδεια για να εκτελεστούν.

 

Οι εργασίες που προβλέπονται από το άρθρο 22 απαιτούν έγκριση εργασιών από την πολεοδομία με διαδικασία παρόμοια με της μικρής κλίμακας.

Link to comment
Share on other sites

ερωτηματα πρακτικα.

 

1)οταν φτιαχνω μια πολυκατοικια και ενοχλω την διπλανη την γειτονισσα με τον θορυβο και μου στελνει την αστυνομια στα καλα καθουμενα πρωι πρωι , τους δειχνω την αδεια οικοδομης και σηκωνονται και φευγουν γιατι εχω δικαιωμα να κανω οσο θορυβο θελω (σε ωρες εργασιας φυσικα)

 

οταν κανω εργασιες ανακαινισης σε ενα μαγαζι και ενοχλω τον διπλανο μαγαζατορα και μου στελνει την αστυνομια τοτε τι τους δειχνω?

 

Ή μηπως απλα ειναι δικαιωμα μου να κανω φασαρια σε ωρες που δεν ειναι κοινης ησυχιας και επομενως δεν απαιτειται καμια αδεια ουτε καν μικρης κλιμακας για να με σωσει απο την αστυνομια που θα στειλει ο παραξενος γειτονας?

 

Δηλαδη εχω απλα τον ΓΟΚ μαζι μου και δειχνω το 22 στον αστυνομικο και του εξηγω πως με βαση αυτο το αρθρο δεν ειναι απαραιτητο για τις εργασιες που κανω να εχω καμια αδεια και σηκωνεται και φευγει?

 

2)Αυτη η εγκριση εργασιων που αναφερθηκε παραπανω εκδιδεται απο τις πολεοδομιες?Δεν την ειχα ξανακουσει. Χρησιμη μου ακουγεται

 

3)Για την αδεια εργασιων μικρης κλιμακας πληρωνω καποιο παραβολο στην πολεοδομια?Με λιγα λογια στοιχιζει κατι ή τιποτα απλα κανω την αιτηση, εχω την εξουσιοδοτηση απο τον ιδιοκτητη, φερνω το τοπογραφικο, την κατοψη του οροφου που ανακαινιζω καταθετω την αιτηση και παιρνω την αδεια?

 

4)η αδεια εργασιων μικρης κλιμακας βγαινει συντομα συνηθως? Δηλαδη μεσα σε μια εβδομαδα την εχω ή καθυστερει?

 

5)Αν πρεπει να βγαλω αδεια με βαση τις εργασιες κι εγω δεν την εχω βγαλει τοτε τι επιπτωσεις εχω? Δηλαδη για παραδειγμα απλα μου κανουν διακοπη του εργου μεχρι να βγαλω?Εχω καποιο προστιμο?Τι ταξης μεγεθους ειναι αυτο?

 

6)ποιος ειναι αρμοδιος να μου επιβαλει τις κηρωσεις?λογικα ειναι η πολεοδομια και οχι η αστυνομια.Δηλαδη αν ο γειτονας φερει την αστυνομια, αυτοι δεν εχουν δικαιοδοσια να διακοψουν το εργο οπως και σε μια πολυκατοικια για παρραδειγμα. Η πολεοδομια ειναι ο φορεας που μπορει να διακοψει το εργο .Σωστα?

 

7)αντι για το τοπογραφικο μπορω να τους παω το αποσπασμα του κτηματολογιου για να παρω την αδεια μικρης κλιμακας? Γιατι οι περισσοτεροι δεν εχουν τοπογραφικα ουτε καν σχεδια σπιτι τους και πολλες φορες το να μου βγαλει αντιγραφο η πολεοδομια παιρνει πανω αππο δεκα μερες (αναλογως και την πολεοδομια)?

 

8 )Για να μπουν ενσημα σε μη στεγασμενο επαγγελμα πρεπει λογικα να γινει εναρξη εργου στο ΙΚΑ. Τι δικαιολογητικα απαιτουνται για αυτο? Μεχρι τωρα προτιμουσα απλα να τα κολλαω σε οικοδομες μου και να τελειωνει η υποθεση. Τωρα λεω να ειμαι πιο σωστος και να κανω εναρξη εργου ακομα και για το πιο μικρο εργακι ωστε να ειμαι απολυτα τυπικος.

 

Αυτες τις ολιγες αποριες

Link to comment
Share on other sites

1) Χρειάζεσαι έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας και αν δεν κάνεις υπερβάσεις των εργασιών, που προβλέπονται δε σε ενοχλεί κανένας.

2) Εκδίδεται από την πολεοδομία

3) Δεν χρειάζεται κάποιο παράβολο. Ανάλογα με την περίπτωση χρειάζονται διαφορετικά δικαιολογητικά.

4) Ο χρόνος εξαρτάται από τον φόρτο εργασίας στην πολεοδομία, αλλά είναι σχετικά σύντομος. Μου έχει τύχει να την πάρω και την ίδια μέρα, αλλά και μετά από 15 μέρες.

5) Αυθαίρετες εργασίες+πολεοδομία = πρόστιμο

6) Ναι, αλλά θα ενημερώσουν την πολεοδομία, άρα πας πάλι στο (5) και αν ενημερώσουν και το ΙΚΑ κάηκες!!!

7) Μερικές φορές μπορείς

8-) Αίτηση απογραφής έργου, συμβόλαια, φωτοτυπία ταυτότητας, αποδεικτικό ΑΦΜ και πίνακα 3

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παρα πολυ για την γρηγορη απαντηση

 

και κατι ακομα

 

τα λημανακια της Βαρκιζας σε ποια πολεοδομια υπαγονται?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταφέρει ποτέ μου να βγάλω άδεια εργασιών μικρής κλίμακας για εργασίες άλλες απο αυτές που αναφέρονται στο έντυπο.

 

Εσύ georgecv σε ποιά πολεοδομία έχεις εκδώσει τέτοια άδεια?

Link to comment
Share on other sites

1) ακόμα και να είναι εργασίες που ανήκουν σε αυτές του άρθρου 22 χρειάζεται ανάλογη βεβάιωση από την πολεοδομία.

 

4) όπως είπε και ο ted78 απλά να συμπληρώσω ότι καθυστερεί ιδιαίτερα αν είναι στο κέντρο της αθήνας ή σε "ευαίσθητες περιοχές" όπου μπορεί να χρειαστεί να περάσει και από ΕΠΑΕ ή από Νεωτέρων ακόμα και αν δεν υπάρχουν επεμβάσεις στις όψεις.

 

6) όπως είπε και ο ted78. Βέβαια ακόμα και την έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας την θεωρείς από την αστυνομία όποτε θεωρητικά και αυτοί μπορούν να σε διακόψουν δεδομένου ότι δεν έχει γίνει η διαδικασία της θεώρησης (αφού δεν υπάρχει άδεια)

 

8-) Να κάνεις! να κάνεις!

Ακόμα και αν είναι στεγασμένα τα επαγγέλματα υπάρχει περίπτωση να περάσει το ΙΚΑ και να απαιτήσει Βιβλίο ημερησίων δελτίων απασχολούμενου προσωπικού (δεν το τηρεί σχεδόν κανένας αλλά μου έχει συμβεί για στεγασμένο επάγγελμα)

Για την έναρξη στο Ικα (ιδιωτικά έργα) απαιτείται:

- Αιτηση δήλωση απογραφής

- Εξουσιοδότηση αν δεν είσαι ο ιδιοκτήτης

- Συμβόλαια ιδιοκτησίας ή ενοικιοστάσιο στο οποίο όμως θα πρέπει να αναφέρεται ότι γίνονται εργασίες.

- Πολυχρωμα πολεοδομίας (τα οποία είναι ασπρόμαυρα πια) με σφραγγίδα και υπογραφή μελετητή

- Πίνακας Ημερομισθίων (δεν χρειάζεται έγκριση από Πολεοδομία στης μικρής κλίμακας)

- Φωτοτυπία ταυτότητας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης υπάρχει και η πολύ χρήσιμη:

ΑΠΟΦ. 48669/2886 ΤΗΣ 16/16.6.1989 (ΦΕΚ 437 Δ’)

 

Αλλαγή χρήσης κτιρίου ή μέρους αυτού ή διαστάσεων των χώρων κοινής χρήσης χωρίς την έκδοση οικοδομικής άδειας.

Έχοντας υπόψη :

1. Τις διατάξεις του Ν. 1577/1985 «Γενικός Οικοδομικός Κανονισμός» (ΦΕΚ 210Α) και ειδικότερα το άρθρο 5 αυτού.

2. Τις διατάξεις του Ν. 1558/1988 (ΦΕΚ 137Α) και ειδικότερα το άρθρο 23 παραγρ. 1 αυτού.

3. Την αριθ. 4621/864/6.6.88 απόφαση του Αναπληρωτή Υπουργού Περιβάλλοντος, Χωροταξίας και Δημοσίων Έργων «μεταβίβαση αρμοδιοτήτων στο Γενικό Γραμματέα, Ειδικό Γραμματέα κ.λπ.» (Β’ 376), αποφασίζουμε :

1. Επιτρέπεται να μεταβάλλονται η σύμφωνα με την οικοδομική άδεια χρήση του κτιρίου ή μέρους αυτού καθώς και οι διαστάσεις των χώρων του που προορίζονται για κοινή χρήση, χωρίς να απαιτείται η έκδοση σχετικής οικοδομικής άδειας από την αρμόδια πολεοδομική υπηρεσία, εφόσον η νέα χρήση ή η μεταβολή των διαστάσεων :

α) Δεν αντίκειται στις γενικές ή ειδικές Πολεοδομικές διατάξεις ή σε όρους και περιορισμούς δόμησης που ισχύουν στην περιοχή.

β) Δεν αντίκειται στις διατάξεις κτιριοδομικού κανονισμού.

γ) Δεν συνεπάγεται μεταβολή τιμής μονάδος όγκου από την κατηγορία του κτιρίου στην οποία ανήκει, και

δ) Δεν δημιουργούνται πρόσθετες θέσεις στάθμευσης αυτοκινήτων.

2. Η προηγούμενη παράγραφος 1 δεν εφαρμόζεται εάν για την αλλαγή της χρήσεως απαιτείται η εκπόνηση νέας μελέτης ή η χορήγηση εγκρίσεως από αρμόδιους φορείς ή η εκτέλεση νέων εργασιών εκτός από τις εργασίες για τις οποίες δεν απαιτείται άδεια σύμφωνα με τις διατάξεις της παραγρ. 2 του άρθρου 52 του Ν.Δ. 17.7.23 ή της παραγρ. 1 του άρθρου 22 του Ν. 1577/85 ΓΟΚ ή εάν δεν συνεπάγεται μεταβολή των φορτίων και γενικά των δυνάμεων που επενεργούν στο κτίριο.

3. Η ισχύς της παρούσας απόφασης αρχίζει από τη δημοσίευσή της στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

Αθήνα, 16 Ιουνίου 1989

 

Μπορείς να γκρεμίσεις πολύ πράγμα χωρίς πολεοδομίες και αστυνομίες...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

....

....

και φυσικα ο ΓΟΚ ειναι κανονισμος ηλιθιων! Χωραει τοσο πολυ νερο που ειναι απιστευτο το πως ειναι δυνατον να τοον εγραψαν σοβαροι ανθρωποι με τοσες ανακριβιες και γενικοτητες.

 

προσωπικα ειμαι υπερ των απλων λυσεων...κι ετσι θα ελεγα πως οτιδηποτε δεν θιγει τον στατικο οργανισμο μπορεις να το αλλαξεις χωρις καμια απολυτως αδεια και βλακειες. Το αν υπαρχει κατα περιπτωση θεμα με αρχαιολογια η με αρχιτεκτονικες επιτροπες για εξωτεριικες οψεις κλπ ειναι αλλο ζητημα, αλλα οσον αφορα την πολεοδομια και το νομιμο του πραγματος δεν θα επρεπε να χρειαζεται καμια αδεια για τιποτα.

 

Αντε καθε φορα που αανακαινιζουμε ενα σπιτι ή ενα γραφειο μεσα σε μια βδομαδα δεκα μερες να τρεχουμε ναα βγαζουμε αδειες μικρης κλιμακας και να κανουμε εναρξεις εργου και να βγαζουμε αδειες για καδους και λοιπα. Αφου θα μου την δωσεις που θα μου την δωσεις την αδεια για τον καδο ρε κρατος....τοτε γιατι να στην ζητησω και να μην θεωρειται αυτονοητο δικαιωμα μου να στησω εναν καδο κατω απο το εργο μου???

.....

 

Κάπου σε χάνω.

Με όλα αυτά που λες τι να τον κάνουν τον μηχανικό οι πελάτες σου?

Πάνε σε έναν μπογιατζή σοβατζή και κάνουν ότι πρέπει.

Ο μηχανικός (εσύ δηλαδή) που χρειάζεσαι? Να δώσεις προδιαγραφές πόσα χέρια αστάρωμα θα περάσει το συνεργείο?

 

Αν το ζητούμενο σου είναι πώς να λειτουργείς ως συνεργείο τότε ναι το καταλαβαίνω αν όχι ειλικρινά μπερδεύτηκα.

 

Όπως είπες είσαι μηχανικός, φρόντισες όμως έστω και μια φορά να κάνεις μια απλή ανάγνωση του ΓΟΚ ή το ζητούμενο σου ήταν πως θα βάψεις ή πως θα γίνουν μερεμέτια ανακαινίσεων. Σεβαστό κι αυτό φυσικά. Δουλειά είναι.

 

Από τις ερωτήσεις όμως που θέτεις η εντύπωση που δίνεις, είναι πως όχι (την συγγνώμη μου φυσικά αν κατάλαβα λάθος).

 

Οπότε ναι χρειάζεται πολλά για να βελτιωθεί η πολεοδομική νομοθεσία αρκεί όμως να την γνωρίζουμε για να ξέρουμε τι ισχύει και τι όχι.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

 

Ειλικρινα δεν καταλαβαινω ποιος ο λογος της προσωπικης αντιπαραθεσης???

 

Αλλα να απαντησω δια ερωτησεως...

 

Στο 99% των εργασιων ανακαινισης που κανει η εταιρια οι πελατες ζητανε βαψιματα, σοβατισματα, πλακακια, μπανια , ηλεκτρικα κλπ

Πες μου εσυ ποια απο αυτες τις δουλειες χρειαζεται κανεις να ειναι μηχανικος για να την κανει? Σε τι ειναι απαραιτητος ο μηχανικος σε ολα αυτα?

 

Απανταω εγω ...σε τιποτα!

 

Με τη διαφορα πως μεχρι τωρα ειχα (και εχω) μια τεχνικη εταιρια...αλλα τη στιγμη που μου εχουν μεινει 14 διαμερισματα απουλητα, που οι πελατες δεν εχουν λεφτα για αγορα ουτε για δειγμα κλπ κλπ, αναγκαστηκα ειτε θα την κλεισω την εταιρια ειτε θα ασχοληθουμε και με τις ανακαινισεις.

 

Το ξερω οτι δεν απαιτουνται οπι γνωσεις μου εκει, αλλα τι να κανουμε

 

Οσο για τον ΓΟΚ φυσικα και τον εχω διαβασει αρκετες φορες, αλλα αν βρεθει καποιος να μου πει οτι ειναι ξεκαθαρα ολα αυτα που ρωτησα τοτε θα παραδεχτω οτι ειμαι ηλιθιος και δεν καταλαβαινω ευκολα την τοσο ξεκαθαρη και κρυσταλλινη Ελληνικη νομοθεσια.

 

Συγγνωμη που κουραζω με τις ερωτησεις μου...ειμαι απλως ενας ηλιθιος συναδελφος σας...αν εχετε την ευγενη καλοσυνη ανεχθειτε με

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.