Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας


Recommended Posts

Καλησπερα σας

Υπαρχει καποιο υποδειγμα τεχνικης εκθεσης που θα πρεπει να υποβαλω στην πολεοδομια?

Θελω να αλλαξω κουφωματα, να κανω θερμομονωση και να βαλω καγκελα στιν προσοψη

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Μήπως έχει κανείς καμία τεχνική έκθεση για άδεια μικρής κλίμακας για να καταλάβω και πόσα πρέπει να γράψω??

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσα ανάρτηση για τις άδειες μικρής κλίμακας στην Πολεοδομία Θεσσαλονίκης.

 

http://et.diavgeia.gov.gr/f/thessaloniki/ada/4%CE%9139%CE%A9%CE%A15-2

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

επιτέλους! banskoboy ευχαριστούμε! Κάθε φορά που αναφέρω οτι κατάφερα τακτοποίηση διαμερισματος με έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας με βγάζουν τρελή!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα συνεχίζει να υπάρχει

διότι το παραπάνω ειναι απόφαση της Πολεοδομιας Θεσσαλονίκης

και μπορεί άλλες Πολεοδομίες να έχουν αντίθετη άποψη :(

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συναδελφοι,

 

έχω την εξής απορία:

Σε ενα αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου, μή άρτιο μή οικοδομήσιμο,ο πελάτης θέλει να κάνουμε περίφραξη. (αυτο γίνεται με άδεια μικρής κλίμακας).

Στην συνέχεια, κάποιος "φωστήρας" του είπε αν μπορούμε να βγάλουμε μια μικρή αποθήκη 2,00μΧ2,00μ καθώς ο πελάτης ως γεωργός έχει την δυνατότητα να καλλιεργήσει και αυτό το μικρό κομμάτι γής του οποίου το εμβαδόν είναι 340μ².

Το ερώτημα μου είναι λοιπόν, τι μπορώ να κάνω σύμφωνα με την περίπτωση 8 της άδειας μικρής κλίμακας. Αυτό που με μπερδεύει είναι το ΠΔ24 ΦΕΚ 270Δ 31-5-85 αρθ.6 παρ. 4.

Είναι εφικτό κάτι τέτοιο?(αποθήκη 2,00Χ2,00)

Να σας δώσω και κάποια επιπλέον στοιχεία, ο πελάτης είναι γεωργός απο Φλώρινα, το αγροτεμάχιο είναι Χαλκιδική.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Θα μου ήταν εξαιρετικά χρήσιμες οι συμβουλές και οι γνώσεις των εμπειρότερων.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να περασεις πρωτα απο τη Διυεθυνση Γεωργιας της περιοχης , γιατι μπορει για τοσο μικρο αγροτεμαχιο να μη σου δωσουν εγκριση καθολου.Συνηθως ζητανε και καποια διπλανα αγροτεμαχια δικα σου ωστε να μαζευτουν καποια στρεμματα καλλιεργησιμης γης που να δικαιολογουν την αναγκαιοτητα υπαρξης μιας αγροτικης αποθηκης.Τα 340 μ2 μου φαινονται λιγα.Ξεκινα λοιπον απο τη Διευθυνση Γεωργιας.Το αρθρο 6 παρ 4 του 270/85 λεει ακριβως αυτο:

 

4. Στα καλλιεργούμενα αγροκτήματα, κατόπιν βεβαιώσεως προς τούτου της Υπηρεσίας γεωργίας της οικείας Νομαρχίας, εκτός της κατοικίας η οποία ανεγείρεται σύμφωνα με τους όρους δόμησης της παραγράφου 1 του παρόντος άρθρου, είναι δυνατή η κατασκευή μιας αποθήκης εμβαδού 50 τετραγωνικά μέτρα, μεγίστου ύψους 4.50 μέτρα και αποστάσεως από τα όρια του γηπέδου 10 μέτρα, εφόσον η αποθήκη κρίνεται απαραίτητη από την αρμόδια Διεύθυνση Γεωργίας της οικείας Νομαρχίας, για την αποθήκευση αγροτικών γενικώς προϊόντων και εφοδίων.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα! Θα μπορούσε κάποιος συνάδελφος να μου απαντήσει στο εξής?

Τα δικαιολογητικά που έχω συγκεντρώσει για έκδοση άδειας μικρής κλίμακας είναι:

1. Αίτηση ιδιοκτήτη

2. Τοπογραφικό διάγραμμα οικοδομικής άδειας

3. Κάτοψη οικοδομικής άδειας

4. Τεχνική περιγραφή των εργασιών που θα πραγματοποιηθούν

5. Κάτοψη χώρου με τις επιθυμητές εργασίες που θα πραγματοποιηθούν

6. συμβόλαιο μίσθωσης

 

Είναι αρκετά?

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.