Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας


Recommended Posts

Καλησπερα σας.Θα ηθελα να ανακαινησω το σπιτι μου(να ριξω καποιους τοιχους εσωτερικους για να αλλαξω τη διαρρυθμιση με γυψοσανιδα).Αυτο απ'οτι καταλαβα προ'υ'ποθετει να βγαλω μια αδεια μικρης κλιμακας.

1)Θα ηθελα να μου πειτε αν ειναι αρκετη αυτη ή χρειαζομαι και κατι παραπανω για να εκτελεστουν αυτες οι εργασιες.

2)Αν πεσει στο δαπεδο τσιμεντοκωνια για να ισχιωσει κιολας, με καλυπτει η παραπανω αδεια;

3)Ολες οι εργασιες θα γινουν απο μενα και τον αδερφο μου,θα πρεπει να ασχοληθουμε και με το ικα;

 

Σας ευχαριστω για το χρονο σας

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

γεια σας, ο τίτλος τα λέει ολα, μπορω να βγαλω άδεια μικρης κλιμακας για ξυλοφουρνο σε εξωτερικό χώρο που θα χρησιμοποιειται για επαγελματικη χρηση?

Link to comment
Share on other sites

nana

δεν αναφέρεσαι σε φούρνο δηλ αρτοποιείο που αντί καυσίμου π.χ πετρέλαιο αυτός θα καίει ξύλα

αλλά πιθανολογώ να ενδιαφέρεσαι για κανένα μικρό φούρνο στη αυλή σε καμιά πιτσαρία ή κάτι τέτοιο.

Δεν βλέπω κανένα λόγο ώστε να μην γίνεται με μικρής κλίμακας

 

14. Η κατασκευή ξύλινης πέργολας, εστιών, φούρνων και τζακιών σε εσωτερικούς χώρους, σε ακάλυπτους χώρους και βεράντες σύμφωνα με τις διατάξεις του κτιριοδομικού κανονισμού.

πρόσεξε μόνο να είσαι σύμφωνα με τον κτιριοδομικό

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Θα ήθελα τη βοήθειά σας πάνω στο θέμα ΕΕΜΚ καθώς δεν έχω ξανααχοληθεί με αυτό. Τη διαδικασία ποιός την διεκπεραιώνει? Ο μηχανικός ή ο ιδιοκτήτης? Και σε περίπτωση που το κάνει ο μηχανικός πώς ορίζεται η αμοιβή? Γνωρίζω ότι δεν υπάρχει ελάχιστη αμοιβή αλλά αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποιος "άγραφος" νόμος? Έχω βρει μία λίστα από το ΤΕΕ με ελάχιστες αμοιβές μηχανικών για εκτός αδειών υπηρεσίες αλλά δεν αναφέρει πουθενά για ΕΕΜΚ.

Η εν λόγω δουλειά είναι επισκευή στέγης σε προ του 1955 κτίσμα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει νόμιμη αμοιβή. Υπολόγισε τα ημερομίσθια που θα ξοδέψεις και πολλαπλασίασε τα με το ημερομίσθιο που κοστολογείς τον εαυτό σου.

Link to comment
Share on other sites

όσο θέλεις παίρνεις

Δεν εξαρτάται από ώρες κλπ

Μπορείς να το δεις και αλλιώ, με το πόσα.... γλυτώνει

Μόνο κόψε απόδειξη

Link to comment
Share on other sites

Απόδειξη σίγουρα!Δε θέλω μπλεξίματα με εφορίες...ειδικά τώρα που μας κυνηγάνε όλους...

Από την πείρα σας, μία ΕΕΜΚ για επισκευή στέγης πόσο καιρό χρειάζεται για να βγει?

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε πρώτα να είσαι εντός της απόφασης

5. Αντικατάσταση στέγης νομίμων κτιρίων, κτιρίων που έχουν δηλωθεί με το Ν. 1337/83 και δεν έχουν ενταχθεί σε σχέδιο, και κτιρίων που είναι υφιστάμενα πριν από την ισχύ του ΒΔ/9-8-55, εφόσον το συνολικό πλάτος της στέγης δεν υπερβαίνει τα 7,50μ. και το ύψος της τα 2,0 μ. και εφόσον βελτιώνεται η μορφή του υπάρχοντος, με βάση έγκριση της ΕΠΑΕ ή με προσκόμιση φωτογραφιών εφόσον διατηρείται η μορφή του υπάρχοντος και εφόσον δεν γίνεται χρήση οπλισμένου σκυροδέματος

Ό χρόνος εξαρτάται και από τα παραπάνω (ΕΠΑΕ ή όχι)

Από μία μέρα μέχρι 25 ημέρες

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.