Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας


Recommended Posts

έχω κ εγώ μια απορία...έχω βγάλει ΕΕΜΚ για αντικατάσταση στέγης κτίσματος προ του 55,δεν είχα περάσει ΕΠΑΕ,σήμερα και μετά από αυτοψία υπαλλήλου της πολεοδομίας μου ζητάνε ΕΠΑΕ με την δικαιολογία οτι δεν διατηρήθηκε η μορφή του υπάρχοντος κτίσματος με κεραμοσκεπή.Εγώ χρησιμοποίησα πάνελ πολυουρεθάνης σε μεταλλικούς ράβδους.Λέτε να με κόψουν?κ από δικαιολογητικα,τι θέλω?τεχνική έκθεση κ φωτογραφίες?ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

δες ποιες εργασιες επιτρεπονται στης μικρης αδειας και τι λεει ακριβως για την κεραμοσκεπη....

 

εσυ δεν επισκευασες ...κατεδαφισες και εφτιαξες εναν οροφο (αλλο ξυλο αλλο μεταλλικη)

 

αλλαξες την φυσιογνωμια του κτιριου....

 

μικρης κλιμακας = αλλαγες διατηρησης-συντηρησης-υγιεινης

 

αλλαγες οψεων και υλικων τοτε ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΑΔΕΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Τα έντυπα που χρειάζεσαι είναι:

 

1. Αίτηση ιδιοκτήτη

 

2. Έντυπο εργασιών μικρής κλίμακας

 

3. Τοπογραφικά διάγραμμα (2 αντίγραφα)

 

4. Συμβόλαιο ιδιοκτήτη (ή υπεύθυνη δήλωση ότι το οικόπεδο είναι δικό του)

 

Δεν νομίζω να ξεχνάω κάτι...

 

Σε ένα νέο φαρμακείο το οποίο το νοικιάζει ο φαρμακοποιός για έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας η αίτηση γίνεται από τον ιδιοκτήτη ή από τον φαρμακοποιό για αντικατάσταση της τζαμαρίας και διαχωρισμό του εσωτερικού χώρου με γυψοσανίδες?

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται,

σκέφτομαι να προχωρίσω σε αλλαγή κουφωμάτων στο ίδιο άνοιγμα σε ιδιόκτητο διαμέρισμα 3όροφης οικοδομής με έκδοση ΕΕΜΚ.

Θα απαιτηθεί συναίνεση συνιδιοκτητών από τη στιγμή που οι υπόλοιποι 2 όροφοι της οικοδομής ανήκουν σε διαφορετικούς ιδιοκτήτες?

 

Σίγουρα το θέμα έχει ζητηθεί εκτενώς, αλλά θα εκτιμούσα μια απάντηση μιας και πρώτη φορά αναλαμβάνω τέτοια περίπτωση και ακόμη δεν έχω ρωτήσει στη πολεοδομία.

Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν αλλάξεις χρώματα στα προφιλ αλουμινίου και στα πατζούρια, οτιδήποτε δηλαδή που να επηρεάσει την εξωτερική εμφάνιση προσόψεων, δεν χρειάζεται έγκριση από συνιδιοκτήτες. Βγάλε ανακοίνωση μόνο για τις οικοδομικές εργασίες που θα γίνουν με τον αριθμό αδείας στη πολυκατοικία.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.