Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας


Recommended Posts

εχετε θεματα να δειτε

πχ. αν μπορει να γινει αυτο,

πώς θα αντιμετωπισθει στο υποθηκοφυλακειο

πώς στην ΔΟΥ,

θα υπαρχει φορος μεταβιβασης?

αφου κατ' ουσια λετε να δημιουργηθει "δουλεια" διελευσης σε τμημα μιας ΟΙ,  υπερ των  συνιδιοκτητων  των οροφων,

και απο οσα βλεπω στην κατοψη

χωρις να συμμετεχει σε αυτην ο ιδιοκτητης του παταριου [εκτος αν δημιουργησεις και μια πορτα προς το παταρι]

 

θες συμβολαιογραφο

τα λεμε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη, αν υπάρχει διάθεση και χρόνος, στείλε μου με pm (ή ανέβασε εδώ, να το πάρω με την άδειά σου εννοείται) ένα γενικό ίσως υπόδειγμα τεχνικής έκθεσης να το προσθέσω στο προηγούμενο link στα downloads που ανέφερα.

Εννοείται ότι για λόγους τάξης θα κάνω και αναφορά στην συνεισφορά σου αλλά και στο συγκεκριμένο νήμα.

 

Το προώθησα σε pm

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη σ'ευχαριστώ πολύ για τις κατευθύνσεις, πριν ξεκινήσω λοιπόν θα συμβουλευτώ τον συμβολαιογράφο του πελάτη μου.

Πάντως, επιβεβαίωσα με πολεοδομία ότι  στην πολυκατοικία αυτή που έχει κατασκευασθεί το 1978 δηλαδή πριν τις 17-2-1989 , εφόσον δεν κατατέθηκε ποτέ, αφού δεν υπήρχε υποχρέωση τότε, μελέτη Παθητικής πυροπροστασίας, τότε ΔΕΝ τίθεται θέμα για το αν αλλάζει η μελέτη Παθητικής Πυροπροστασίας με τις αλλαγές που θα κάνουμε. Το ίδιο ισχύει και για ηλεκτρολογικά-μηχανολογικά, οπότε από αυτήν την άποψη προχωράω κανονικά προς Ε.Ε.Μ.Κ. (εσωτερικές διαρρυθμίσεις) κι όχι για κανονική άδεια δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

ΕΕΜΚ δεν εχεις,

διοτι δεν εχεις "εσωτερικες διαρρυθμισεις"

εσυ "χτιζεις  τοιχους"   και κοβεις" απο μια ΟΙ ενα τμημα ..γκρεμιζεις εναν κοινοχρηστο τοιχο, βαζεις πορτες...βαζεις ....σκαλες....αρα θες δομησης

 

...με σκοπο  αυτο το "τμημα" να το καταστησεις κοινοχρηστο, περι του οποιου διατηρω επιφυλαξεις για το αν γινεται.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εχω διαμερισμα με χρηση γραφεια, και θελει να γινει αλλαγη σε διαμερισμα. Μονο εσωτερικες διαρρυθμισεις, ουτε αλλαγη κουφωματων ουτε επεμβασης σε κοινοχρηστους κλπ...με λιγα λογια παω για ΕΕΜΚ, καθοτι παμε σε ευμενεστερη περιπτωση.

 

Το θεμα μου ειναι οτι η ιδιοκτησια βρισκεται στο ιστορικο κεντρο - δεν ειναι διατητηρεο. Μπορει να χρειαζομαι εγκριση απο αλλους δημοσιους φορεις για να γινουν εσωτερικες διρρυθμισεις χωρις μεταβολες στην οψη; και αν ναι, απο ποιους; Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Το έχουμε ξανααναφέρει, η αλλαγή χρήσης δεν προβλέπεται στις εργασίες με ΕΕΜΚ ούτε με τον παλιό ούτε με τον νέο νόμο.

 

Προφανώς εννοείς ότι θα κάνεις ενημέρωση φακέλου για την αλλαγή χρήσης εφόσον πληρείς τι προϋποθέσεις του ΝΟΚ και μετά θα βγάλεις ΕΕΜΚ για εσωτερικές διαρρυθμίσεις.

 

Εφόσον δεν πειράζεις καθόλου τις όψεις και δεν είναι και διατηρητέο δεν έχεις κάποιο θέμα λόγω ιστορικού κέντρου.

 

υ.γ.υπ'οψιν ότι περιμένουμε ακόμη το νέο ένυπο και δικαιολογητικά για την ΕΕΜΚ σύμφωνα με τον νέο νόμο

Link to comment
Share on other sites

Το έχουμε ξανααναφέρει, η αλλαγή χρήσης δεν προβλέπεται στις εργασίες με ΕΕΜΚ ούτε με τον παλιό ούτε με τον νέο νόμο.

 

Προφανώς εννοείς ότι θα κάνεις ενημέρωση φακέλου για την αλλαγή χρήσης εφόσον πληρείς τι προϋποθέσεις του ΝΟΚ και μετά θα βγάλεις ΕΕΜΚ για εσωτερικές διαρρυθμίσεις.

 

Εφόσον δεν πειράζεις καθόλου τις όψεις και δεν είναι και διατηρητέο δεν έχεις κάποιο θέμα λόγω ιστορικού κέντρου.

 

υ.γ.υπ'οψιν ότι περιμένουμε ακόμη το νέο ένυπο και δικαιολογητικά για την ΕΕΜΚ σύμφωνα με τον νέο νόμο

 

Εχω κανει εγω ο ιδιος αλλαγη χρησης στην Πολεοδομια στη Σωκρατους, με εγκριση εργασιων μικρης κλιμακας. Αυτη μου ζητησαν, για αλλαγη χρησης επι το ευμενεστερον σε ο,τι αφορα τα φορτια και ΔΕΝ εκανα καμια ενημερωση φακελου. Δεν ανελαβα εγω πρωτοβουλια, πηγα σε συγκεκριμενη μηχανικο ο οποια με κατευθυνε με τον τροπο που μολις ανελυσα. Μαλιστα και ο τιτλος για την εγκριση εργασιων μικρης κλιμακας εχει ακριβως αυτο: Αλλαγη χρησης (στο συγκεκριμενο ηταν απο επαγγελματικο χωρο, σε χωρο σταθμευσης αυτοκινητου).

Link to comment
Share on other sites

για να καταλάβουμε 

πρέπει να μας πεις αν πρόκειται για αλλαγή χρήσης αυθαιρέτου μετά από ένταξη στο Ν 4178 ή 4014

(για τις οποίες  προβλέπονταν

1.η έκδοση Ε.Ε.Μ.Κ για τις εσωτερικές αλλαγές

2 η αλλαγή χρήσης και

3. ενημέρωση του φακέλου της Ο.Α (αντί της Η/Τ)

Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφιβάλλω ότι έγινε αφού το λες.

Επιμένω όμως ότι κακώς έγινε διότι όπως προανέφερα οι εργασίες που προβλέπονται στην ΕΕΜΚ είναι συγκεκριμένες και σε αυτές δεν συμπεριλαμβάνεται η αλλαγή χρήσης.

Η αλλαγή χρήσης περιγράφεται ξεκάθαρα στο ΝΟΚ και γίνεται με 2 τρόπους:

α)Άδεια Δόμησης (όταν έχουμε αλλαγή προς το δυσμενεστερο)

β)Ενημέρωση της Ηλεκτρονικής Ταυτότητας κτιρίου ή Ενημέρωση του φακέλου της ΟΑ μέχρι να ενεργοποιηθεί η ΗΤ (όταν δεν έχουμε αλλαγές προς το δυσμενέστερο)

Αυτό που μπορείς να κάνεις με ΕΕΜΚ είναι εσωτερικές διαρρυθμίσεις που ίσως προκύψουν λόγω της αλλαγής χρήσης.

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.