Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας


Recommended Posts

Στην περίπτωση που δεν βασίζεται σε σχέδιο όμως? Αυτό που θέλω να πω είναι ότι μήπως οι ευθύνες τυχόν αυθαιρεσιών βαρύνουν μόνο τον κύριο του έργου ιδιοκτήτη, καθώς ο μηχανικός αυτό που θα συντάξει είναι μια τεχνική έκθεση των παρεμβάσεων για τις οποίες ζητείται η άδεια.

Ο ιδιοκτήτης είναι κι αυτός μηχανικός (συνταξιούχος) και θέλει με δική του ευθύνη να βγάλει την άδεια, χωρίς να τακτοποιήσει.

Link to comment
Share on other sites

ν. 4495/Άρθρο 41
Δικαιολογητικά για τη χορήγηση της Έγκρισης Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας

1.   Τα δικαιολογητικά που υποβάλλονται για τη χορήγηση της Έγκρισης εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας είναι τα ακόλουθα :

α) αίτηση του ιδιοκτήτη ή του έχοντος νόμιμο δικαίωμα,

β) εγκρίσεις των αρμόδιων υπηρεσιών και συλλογικών οργάνων, όπως δασαρχείου, Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού και Συμβουλίου Αρχιτεκτονικής, όπου αυτές απαιτούνται από τις κείμενες διατάξεις, κατά περίπτωση,

γ) τεχνική έκθεση μηχανικού και προϋπολογισμός έργου για τις περιπτώσεις που απαιτείται,

δ) βεβαίωση για την υποβολή δήλωσης στο κτηματολόγιο ή πιστοποιητικό κτηματογραφούμενου ακινήτου ή απόσπασμα κτηματολογικού διαγράμματος ή, ελλείψει αυτού, το προσαρτώμενο σε δικαιοπραξία τοπογραφικό, διάγραμμα της οικοδομικής αδείας ή της άδειας δόμησης,

ε) φωτογραφίες του ακινήτου,

στ)   αντίγραφο της οικοδομικής αδείας ή της άδειας δόμησης του κτιρίου, εφόσον υφίσταται κτίριο ή κτίσματα.

Σε περίπτωση κτισμάτων ή διηρημένων ιδιοκτησιών, που έχουν υπαχθεί σε οποιονδήποτε νόμο εξαίρεσης από την κατεδάφιση ή τακτοποίησης ή ρύθμισης αυθαίρετων κατασκευών, κατατίθεται βεβαίωση εξαίρεσης ή περαίωσης από την αρμόδια αρχή που εξέδωσε την πράξη ή την αρμόδια Υ.ΔΟΜ. ή βεβαίωση περαίωσης της διαδικασίας υπαγωγής από το ηλεκτρονικό σύστημα του Τ.Ε.Ε. ή βεβαίωση εξόφλησης του τριάντα τοις εκατό (30%) του ενιαίου ειδικού προστίμου από το ηλεκτρονικό σύστημα του Τ.Ε.Ε., ανάλογα με τις διατάξεις του νόμου στον οποίο έχουν υπαχθεί,

ζ)   δήλωση συναίνεσης των συνιδιοκτητών του ακινήτου, εφόσον οι εργασίες πραγματοποιούνται σε κοινόχρηστους χώρους, όπως ακάλυπτους χώρους οικοπέδου ή γηπέδου ή κοινόκτητα τμήματα του κτιρίου, όπως όψεις, φέροντα οργανισμό, δώμα και στέγη.

2.   Επιτρέπεται η εκτέλεση εργασιών μικρής κλίμακας σε κτίρια νομίμως υφιστάμενα, καθώς και σε κτίρια ή τμήματα κτιρίων τα οποία έχουν εξαιρεθεί της κατεδάφισης ή έχουν υπαχθεί σε οποιονδήποτε νόμο εξαίρεσης από την κατεδάφιση ή τακτοποίησης ή ρύθμισης αυθαίρετων κατασκευών εφόσον :

α) δεν παραβιάζονται οι πολεοδομικές διατάξεις,

β) τα οικόπεδα, τα γήπεδα ή τα κτίσματα, στα όποια εκτελούνται, δεν βρίσκονται σε δάσος, ρέμα, αιγιαλό ή παραλία, σε καθορισμένο αρχαιολογικό χώρο όπου απαγορεύεται η δόμηση, σε περιοχή απολύτου προστασίας, σε εγκεκριμένο κοινόχρηστο χώρο της πόλης ή του οικισμού, σε κτίρια που είναι στατικά επικίνδυνα, πριν αρθεί η επικινδυνότητα, σε τμήμα κτιρίου που έχει κατασκευαστεί μετά τη θεσμοθέτηση παρόδιας στοάς και εμπίπτει σε αυτήν, καθώς και σε ρυμοτομούμενα κτίρια, παρά το όριο διεθνών, εθνικών, επαρχιακών, δημοτικών ή κοινοτικών οδών εντός ζώνης πλάτους πενήντα τοις εκατό (50%) των οριζόμενων από τη νομοθεσία για την ασφάλεια της υπεραστικής συγκοινωνίας.

3.   Σε ρυμοτομούμενα κτίρια επιτρέπεται μόνο η εκτέλεση των εργασιών που προβλέπονται στις περιπτώσεις η, ιγ, ιθ και κα της παραγράφου 2 του άρθρου 29.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Στο εντυπο για την ΕΕΜΚ πρέπει να δηλώσουμε εαν το ακίνητο είναι Α. ΕΝΤΟΣ Σχεδίου ή Β. ΕΚΤΟΣ Σχεδίου και δεν βρίσκεται σε αρχαιολογικό χώρο

Εχω ακίνητο που τέμνεται από το όριο του οικισμού και βρίσκεται εν μερει εντός των ορίων του οικισμού και εν μέρει εκτός των ορίων του οικισμού. Το όριο του οικισμού αποτελεί ταυτόχρονα και όριο αρχαιολογικής ζώνης. Οι εργασίες μικρής κλίμακας θα εκτελεστούν στο τμήμα εντός του ορίου οικισμού που δεν βρίσκεται στην αρχαιολογική ζώνη.

Τι θα δηλώσουμε όσον αφορα το εαν βρίσκεται ΕΝΤΟΣ ή ΕΚΤΟΣ σχεδίου και αρχαιολογικής ζώνης?

Μηπως να τροποποιήσω την δήλωση και να γράψω :

 

Παράθεση

 

Με ατομική μου ευθύνη δηλώνω ότι τα ατομικά μου στοιχεία είναι αληθή και ότι το ακίνητο μου είναι: (****)

εν μέρει ΕΝΤΟΣ Σχεδίου δεν είναι στατικά επικίνδυνο και επιτρέπεται η εκτέλεση εργασιών με έκδοση εργασιών μικρής κλίμακας σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις.

εν μέρει ΕΚΤΟΣ Σχεδίου και δεν βρίσκεται σε δάσος, σε αναδασωτέα έκταση, σε ρέμα, στον αιγιαλό ή την παραλία, σε περιοχή απολύτου προστασίας ή εγκεκριμένος κοινόχρηστος χώρος της πόλης ή του οικισμού, αλλά βρίσκεται σε καθορισμένη αρχαιολογική ζώνη.

Οι εργασίες μικρής κλίμακας που αφορούν την παρούσα έγκριση θα εκτελεστούν στο τμήμα του ακινήτου που βρίσκεται εντός των ορίων του οικισμού και εκτός ορίων αρχαιολογικής ζώνης

 

 

https://ibb.co/b3PVeU

Α.jpg

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Δες μήπως σε βοηθήσει λίγο η συζήτηση η προηγούμενη που έχει γίνει. Εγώ πάντως στο ΕΝΦΙΑ που έχω ένα ίδια περίπτωση με εσένα το δηλώνω όλο εντός οικισμού, διότι διαφορετικά φαίνεται ότι έχω δύο ξεχωριστά ακίνητα. Ίσως και στην περίπτωση αυτή να έκανα το ίδιο. Δηλαδή εάν πρέπει να διαλέξεις ένα από τα δύο, σίγουρα πρέπει να διαλέξεις ότι είναι εντός οικισμού κατά τη γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σας,

θα ηθελα να σας ρωτησω σχετικά με την άδεια. Σε μια ανακαινιση παλαιοτερα βγαζαμε την 48ωρη αδεια. Πλεον εχει καταργηθεί και υπαρχει η μικρης κλιμακας και θελω να μου πειτε τη γνωμη σας αν χρειαζεται να βγαινει η μικρης κλιμακας σε μια ανακαινιση σπιτιου εννοειται χωρις να χρειαστει να τοποθετηθουν ικριωματα. Σας ευχαριστώ εκ των προτερων..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, I. Fouskas said:

Καλησπέρα σας,

θα ηθελα να σας ρωτησω σχετικά με την άδεια. Σε μια ανακαινιση παλαιοτερα βγαζαμε την 48ωρη αδεια. Πλεον εχει καταργηθεί και υπαρχει η μικρης κλιμακας και θελω να μου πειτε τη γνωμη σας αν χρειαζεται να βγαινει η μικρης κλιμακας σε μια ανακαινιση σπιτιου εννοειται χωρις να χρειαστει να τοποθετηθουν ικριωματα. Σας ευχαριστώ εκ των προτερων..

ο όρος ανακαίνιση είναι πολύ γενικός .... θα σου πρότεινα να διαβάσεις το άρθρο 30 του ν. 4495/2017 και να αποκτήσεις ολοκληρωμένη άποψη για αυτό που ρωτάς...

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ! θα το διαβάσω και αν εχω αποριες επανερχομαι!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 1/2/2019 at 7:35 ΜΜ, I. Fouskas said:

Σ ευχαριστώ πολύ! θα το διαβάσω και αν εχω αποριες επανερχομαι!!

Μετά την μελέτη αν δεν σου είναι κόπος ενημέρωσε  και εδω για εμάς ...

Link to comment
Share on other sites

51 λεπτά πριν, Thimios Kotsias said:

Μετά την μελέτη αν δεν σου είναι κόπος ενημέρωσε  και εδω για εμάς ...

Αν θες ρίξε μια ματιά εδώ για εργασίες ανακαίνιση και επισκευών που δεν απαιτούν άδεια, όπως ισχύει σήμερα με το άρθρο 30 του ν. 4495/17:

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.