Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας


Recommended Posts

Γεια σας,

είμαι καινούργια στο forum.

Είμαι τελειόφοιτη μηχανολόγος κι εχω ξεκινησει να ψάχνομαι για μια ανακαινιση του οικογενειακού εξοχικού εκτός σχεδίου. Το σπίτι είναι όμως νομίμως υφιστάμενο, (χτίστηκε κανονικά με άδεια αλλά είναι όμως εκτός σχεδίου πλέον).

Από ότι κατάλαβα από την συζήτηση σας μπορούμε να αιτηθούμε για άδεια εργασιών μικρής κλίμακας, έτσι δεν είναι?

Θα χρειαστεί να αναφέρουμε μία-μία όλες τις εργασίες που θα γίνουν?

 

Θα ηθελα να συνοψισω καποια ζητηματα που ειδα κατα καιρούς να αναφέρονται στο forum για να βεβαιωθω.

 

Αλλαγή δαπέδου επιτρέπεται με την άδεια αυτή? Μπορώ να αντικαταστήσω την λεκάνη, τον νεροχύτη ,την μπανιέρα?

Να αντικαταστήσω (κι όχι να επισκευασω) όλες τις πορτες?

 

Τέλος, κάτι που δεν καταφερα να ξεκαθαρίσω ψάχνοντας έχει να κανει με τον κήπο.

Μπορώ το οικόπεδο (εκτος σχεδιου) που περιβαλλει το σπιτι να το διαμορφωσω σε κήπο ή χρειάζεται κάποια συγκεκριμένη άδεια?

Από ό,τι έχω καταλάβει μπορώ μονο να το περιφράξω με συρματοπλεγμα. Κι σκεφτόμαστε να βαλουμε δενδρα πισω απο το συρματοπλεγμα, να φτιαξουμε μονοπατακια και ίσως να ριξουμε χλωροτάπητα?

Γινεται νομίμως αυτό παρότι είμαστε εκτος σχεδίου?

Αν οχι, πως μπορώ να διαμορφώσω το οικόπεδο νόμιμα? Ή δεν μπορώ να παρέμβω καθόλου.

 

Ζητώ συγγνώμη αν οι απορίες μου είναι ίσως "αρχαριες". Ετοιμάζομαι να πάρω το πτυχίο μου σε λίγο, και θα ηθελα να το αναλάβω εγώ. Οπότε χρειαζεται καποιος να μου εξηγησει τα πολύ βασικά πριν ξεκινησω να χανομαι στην γραφειοκρατία.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς μεσολάβηση μηχανικού δεν πιστεύω ότι μπορεί να βγάλει άκρη ένας ιδιώτης. Ζητάνε τεχνική έκθεση-περιγραφή εργασιών για τις περισσότερες εργασίες. Ποιός θα τη συντάξει αυτή;

Όσο για το έντυπο, αν μπορεί κάποιος ας ανεβάσει το σωστό (είναι σε Α3 και περιλαμβάνει στο μισό του το τελικό έγγραφο που παραλαμβάνεται από τον αιτούμενο). Αυτό που υπάρχει στα downloads είναι λάθος (με έβαλαν την προηγούμενη εβδομάδα στον Περισσό να συμπληρώσω άλλο που μου έδωσαν επιτόπου).

Link to comment
Share on other sites

tpanag, έχω το έγγραφο ΠΕ.ΧΩ.Δ.Ε. αρ. Πρωτ. οικ. 7646/εγκ.13/04 : Εργασίες δόμησης μικρής κλίμακας για τις οποίες αντί της έκδοσης άδεια δόμησης απαιτείται Έγκριση Εργασιών. το οποίο περιλαμβάνει και το έντυπο της άδειας μικρής κλίμακας.

Είναι ένα φύλλο, όπου στην εμπρός σελίδα έχει την αίτηση και στην πίσω σελίδα έχει τις περιπτώσεις.

Για Α3 πρώτη φορά το ακούω...

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς μεσολάβηση μηχανικού δεν πιστεύω ότι μπορεί να βγάλει άκρη ένας ιδιώτης. Ζητάνε τεχνική έκθεση-περιγραφή εργασιών για τις περισσότερες εργασίες. Ποιός θα τη συντάξει αυτή;

 

μα βεβαια θα απευθυνθω σε μηχανικό, απλώς επειδή πιθανοτατα όταν ξεκινησουμε τις διαδικασίες θα εχω ήδη αποφοιτήσει , θέλω να έχω κι εγώ πλήρη συνειδηση του τι χρειαζεται να γινει και πως. Και λόγω προσωπικού ενδιαφέροντος αλλά και γιατι θα το δω ως ένα είδος πρώτη επαγγελματική επαφής

Link to comment
Share on other sites

@erling

 

Αν εννοείς αυτό:http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=115, η απάντηση είναι όχι. Αυτό είχα συμπληρώσει και μου το γύρισαν πίσω. Με ρώτησε μάλιστα ο τύπος στο πρωτόκολλο "από το ιντερνέτ το κατεβάσατε;"

Αυτό: http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=1035 μου μοιάζει περισσότερο με αυτό που τελικά μου έδωσαν, πλην όμως λείπουν και σε αυτό οι πίσω όψεις των σελίδων (ήταν όπως είπα τυπωμένο σε Α3). Η πίσω όψη, αν θυμάμαι καλά, μοιάζει πάρα πολύ με στέλεχος κανονικής οικοδομικής άδειας.

Τέλος πάντων όταν ξαναπάω θα πάρω ένα να το σκανάρω και να το ανεβάσω.

Link to comment
Share on other sites

eleria δες τι επιτρέπεται με την εν λόγω άδεια.

 

tpanag θα περιμένουμε το σκαναρισμένο. Ευχαριστούμε.

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι παλιά είχα μια άδεια στην Πολεοδομία Κατερίνης.

Εκείνοι εκεί, οι της πολεοδομίας, είχαν τυπωμένο σε χοντρό χαρτί ένα έντυπο που το αγόραζες από το απέναντι βιβλιοπωλείο και έπρεπε όλα τα έντυπα (4) να είναι πρωτότυπα (χειρόγραφα δηλαδή και όχι Φ/Α). Μου πιάστηκε το χέρι να γράφω....

 

Για την ιστορία έχω ανεβάσει το αρχείο DIAFORA ADEIA MIKRHS KLIMAKAS.zip που περιέχει σκαναρισμένο και το έντυπο όπως δόθηκε από το ΥΠΕΧΩΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

Για άδεια μικρής κλίμακας χρειάζεται ΙΚΑ;

Η αμοιβή του μηχανικού ορίζεται αυθαίρετα; Δηλαδή ζήταω πχ ενα νορμάλ ποσό ή υπολογίζεται όπως στις κανονικές άδειες;

Link to comment
Share on other sites

Για όλες τις οικοδομικές εργασίες για το ΙΚΑ ισχύει ότι ισχύει σε κανονικές οικ. άδειες, άσχετα αν έχουν άδεια μικρής κλίμακας ή καθόλου οικ. άδεια.

Η αμοιβή του μηχανικού θα πρέπει να είναι αυτή που καθορίζει ο κώδικας αμοιβών.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.