Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας


Recommended Posts

Είναι βασικά πρόβλημα της ίδιας της άδειας μικρής κλίμακας καθώς αναφέρει ότι δύναται κατά περίπτωση η πολεοδομία να ζητήσει φωτογραφίες ή τέλος πάντων όποιο στοιχείο κρίνει εκείνη απαραίτητο ώστε να διαπιστωθεί η νομιμότητα του υφιστάμενου κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα. Στις δημοσιεύσεις #162 και #164 αναφέρεται ότι μπορώ να προσθέσω εξωτερική θερμομόνωση μόνο με έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας. Επειδή με ενδιαφέρει το θέμα, μπορεί να με βοηθήσει κάποιος επισημαίνοντας μου, ποιά εργασία - από αυτές που βρίσκονται στην πίσω σελίδα της αίτησης - καλύπτει την εργασία της εξωτερικής θερμομόνωσης.

Link to comment
Share on other sites

(α) αν χρειασθείς ικριώματα, τότε η έκδοση οικοδομικής άδειας, είναι αναπόφευκτη.

(β) αν δεν χρειασθείς, τότε φρονώ πως, στη λίστα των εργασιών μικρής κλίμακας, η παράγραφος που αναφέρεται στις επισκευές εξωτερικών όψεων σε καλύπτει. Και τούτο, διότι στις όψεις αφορά η εξωτερική θερμομόνωση της οικοδομής,

Εξυπακούεται, πως στην περίπτωση που λόγω τοποθέτησης εξωτερικής θερμομόνωσης, αλλάζουν οι όψεις της οικοδομής (αρχιτεκτονικά στοιχεία ή προεξοχές που δημιουργούνται ή καταργούνται), οδηγείσαι ξανά στο (α) , δηλαδή στην έκδοση οικοδμικής άδειας ή αναθεώρηση (αν τη δικαιούσαι) για την αλλαγή όψεων.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Μου ζητήθηκε λίγο πριν την τελική υπογραφή μιας "έγκρισης εργασιών μικρής κλίμακας" για πέργκολα και bbq, ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ ΣΥΝΙΔΙΟΚΤΗΤΩΝ. Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο format που πρέπει να έχει? Είναι σαν υπέυθυνη δήλωση?

Link to comment
Share on other sites

για να καλυφθεί ο ενδιαφερόμενος σε περίπτωση που κάποιος απο τους συνιδιοκτήτες αλλάξει γνώμη, καλό είναι να πάρει την υπογραφή σε ΥΔ με γνήσιο.

βαβούρα βεβαια.. αλλά...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Μου ζητήθηκε λίγο πριν την τελική υπογραφή μιας "έγκρισης εργασιών μικρής κλίμακας" για πέργκολα και bbq, ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ ΣΥΝΙΔΙΟΚΤΗΤΩΝ. Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο format που πρέπει να έχει? Είναι σαν υπέυθυνη δήλωση?

 

πήγαινε στην παρακάτω διεύθυνση και κατέβασε όποια υπεύθυνη δήλωση σε καλύπτει http://www.poleodomia.gov.gr/Default.aspx?tabid=54

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να δειξεις ομως οτι η δουλεια θα πραγματοποιηθει χωρις τη χρηση σκαλωσιας... Γιατι απ'οσα μου ειχε πει καποια στιγμη ενας πολυ καλος (απο καθε αποψη) υπαλληλος της πολεοδομιας, αν χρειαζεσαι σκαλωσια τοτε την μικρης κλιμακας να την ξεχασεις...

 

Έχω μία απορία σχετικά με αυτό. Εφόσον απο τον 5219 του Σουφλιά επιτρέπεται στις εργασίες μικρής κλίμακας η επισκευή της στέγης / αντικατάσταση της στέγης, πως αυτό είναι δυνατόν ΧΩΡΙΣ τη χρήση σκαλωσιάς; :confused:

Link to comment
Share on other sites

υποτιθεται οτι η στεγη θαχει καποια διοδο ωστε να βγεις σε αυτην και δεν θα εχει προβολους εκτος καλυψεως περιμετρικα..

 

 

 

αν ψαχνουμε τους νομους κατα γραμμα θα παρουμε μεταπτυχιακο στην παραψυχολογια και του στυλ τι θελει να πει ο ποιητης !!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.