Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας


Recommended Posts

για ολικη ανακαινιση σε οροφο γραφειου στο κολωνακι χωρις αλλαγη σε εξωτερικα ανοιγματα η οτιδηποτε παρομοιο καλυπτει η αδεια μικρης κλιμακας?

 

κανα δυο τοιχοι μετατοπιση και κατα τα αλλα πλακακια,βαψιμο,ηλεκτρικα υδραυλικα κλπ απλα αλλαγη

 

σε ποσο χρονο εκδιδεται η αδεια μικρης κλιμακας απο πολεοδομια αθηνων?

 

και ποσο στοιχιζει?

 

απαιτειται μονο σχεδιο νεας κατοψης και τεχνικη εκθεση μεταβολων απο μηχανικο???

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

λογικά όπως το λες πας με εργασιες μικρής κλίμακας και το άρθτο 22 για τα υραυλικά

15 μέρες εκτιμώ

από κάτοψη και έκθεση θα ξεκινούσα, θα θέλουν και τίτλο ιδιοκτησίας

 

το πόσο στοιχίζει εσύ κρίνεις

Link to comment
Share on other sites

Σέ παρακαλύπτει!

 

Από 10 έως 15 ημέρες ανάλογα με το αρμόδιο Πολεοδομικό γραφείο.

Ελάχιστη αμοιβή δεν επιβάλεται αν αυτό εννοείς με το κόστος.

 

Έχει τύχει παλαιότερα πολεοδομικό γραφείο να μας αρνηθεί την χορήγηση εργασιών μικρής κλίμακας για τις εργασίες που περιγράφεις γιατί σύμφωνα με το πώς ερμηνεύει την Εγκ-7646/13/04 για εσωτερικές εργασίες επισκευής δεν απαιτείται καν έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας.

Σε εκείνη την περίπτωση χρησιμοποιήσαμε ως αποδεικτικό (σε περίπτωση καταγγελίας) την απάντηση της πολεοδομίας στην αίτηση μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.Είμαι νέα μηχανικος και θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.Πρόκειται να κάνω ολική ανακαίνιση στο διαμέρισμα που μένω.Πιο συγκεκριμένα σκοπεύω να αλλάξω πατώματα,κουφώματα εσωτερικά εξωτερικά,το μπάνιο, να μεταφέρω την κουζίνα σε άλλο δωμάτιο,να δημιουργήσω ένα νέο δωμάτιο με γυψοσανίδες και να τοποθετήσω υαλότουβλα( αν είναι εφικτό αυτο) σε τυφλό τοίχο.Σ΄αυτήν την περίπτωση με την πολεοδομια τι πρέπει να κάνω?Ας μου δώσει κάποιος τα φώτα του γιατί είναι η πρώτη δουλεια που αναλαμβάνω και επειδή είμαι νέα δεν έχω ιδέα για το τι πρέπει να κάνω.:shock::!:

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσεις όλο το νήμα και δεις το τι καλύπτει η άδεια μικρής κλίμακας θα καταλάβεις ότι δεν καλύπτεσαι για τις εργασίες που θέλεις να πραγματοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου δωσει απαντηση?

α.εχω ενα διαμερισμα το οποιο θα λειτουργησει ως ιατρειο και θελω γκρεμισω εναν τοιχο για να δημιουργησω ενα δευτερο wc, να γκρεμισω το παταρι στο ηδη υπαρχον wc για να μεταφερω αλλου το θερμοσιφωνα και ισως να τετραγωνισω ενα ανοιγμα το οποιο ειναι καμπυλο. επισης θα γινουν καποιες οροφες γυψοσανιδες, θα περαστει παντου καινουριο πλακακι και θα αντικατασταθουν τα ειδη υγιεινης, ενω θα βαφτουν και ολοι οι χωροι.

--> Χρειαζεται αδεια μικρης κλιμακας για αυτα?

β.εχω και μια περιπτωση διαμερισματος για ιδιωτη οπου θα χρειαστει να ριξουμε τοιχους και να κανουμε ολικη ανακαινιση, οπου υποθετω πως θα χρειαστει αδεια μικρης κλιμακας.

Γνωριζει κανεις ποια ειναι η διαδικασια? ασχολουμαι παντα καθαρα με το δημιουργικο κομματι και δεν εχει τυχει να ασχοληθω με αδειες κτλ κι εχω ακουσει απειρες ιστοριες.. Μπορει καποιος να με διαφωτισει ειτε απο το φορουμ ειτε με email [email protected]? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Η απόφαση 5219 αναφέρει ότι η έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας μπορεί να βγεί για εσωτερικές διαρρυθμίσεις κτιρίων χωρίς επέμβαση στα φέροντα στοιχεία (στοιχεία από μπετόν, φέροντες τοίχους, κλπ) και εφόσον δεν δημιουργείται αυθαίρετη αλλαγή χρήσης χώρου, κατά το άρθρο 5 του ΓΟΚ 85.

 

Για τι χρήση είναι δηλωμένος ο χώρος;

Αν τα στατικά είναι παλιά, μήπως στους υπολογισμούς έχει φέροντες τοίχους (τα τελευταία χρόνια επειδή συχνά γίνονται αλλαγές διαρρύθμισης οι Π/Μ κάνουν την μελέτη μόνο με τον σκελετό, δεν θεωρούν φέροντες τοίχους);

Link to comment
Share on other sites

το ερωτημα ειναι ποσο χρονο θελει μια απλη αδεια εργασιων μικρης κλιμακας (για κολωνακι που με ενδιαφερει) εστω και τυπικων εργασιων γιατι η μοναδικη της χρησιμοτητα ειναι για να την δειχνει ο επιβλεπων στον αστυνομικο που ερχεται απο καταγγελια γειτονων για φασαρια στα γκρεμισματα. Ετσι κι αλλιως πολεοδομια δεν περναει ποτε. Ακομα και μετα απο καταγγελια θα κανει εικοσι μερες να περασει λογω φορτου οποτε η ανακαινιση θα εχει τελειωσει μεχρι τοτε.

Και ο δευτερος λογος που χρειαζομαι την αδεια ειναι οτι θελω να κλεισω το δρομο μια μερα να στησω γερανο να ανεβασει επανω VRV μοναδες και για να παρω αδεια απο την τροχαια θελω την αδεια απο την πολεοδομια. Αν και αυτο δεν ειναι σιγουρο

 

απ'οσο διαβασα το thread απαιτειται

τοπογραφικο (που για παμπαλαιο κτιριο στο κολωνακι δεν υπαρχει αρα τρεχα γυρευε...κανω αιτηση στην πολεοδομια να μου βγαλει αντιγραφο και ΑΝ το εχει θα της παρει μια βδομαδα να μου το βγαλει)

τεχνικη εκθεση

νεα κατοψη οπως θα διαμορφωθει

αιτηση του ιδιοκτητη η του μηχανικου με πληρεξουσιο

και υπομονη ποτε θα στην εκδοσουν

 

καλα τα λεω?

 

εχω και μια δευτερη ερωτηση.

αδεια για εργασιες και την κυριακη απο που μπορω να βγαλω?απο την πολεοδομια η απο την αστυνομια?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.