Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας


Recommended Posts

Άσχετο αλλά λίγο κακογραμμένο μου φαίνεται το ιβ). Αν θες να κάνεις μόνο εσωτερικές εργασίες να κάνει τι το Σ.Α.; Να ελέγξει αν του αρέσει η νέα σου τουαλέτα;

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, curzondax said:

Άσχετο αλλά λίγο κακογραμμένο μου φαίνεται το ιβ). Αν θες να κάνεις μόνο εσωτερικές εργασίες να κάνει τι το Σ.Α.; Να ελέγξει αν του αρέσει η νέα σου τουαλέτα;

Εννοείται νομίζω πως για εσωτερικές εργασίες δεν απαιτείται! Όντως είναι λίγο περίεργο το ιβ). 

Παρόλα αυτά μίλησα με το Σ.Α. Πειραιώς και με διαβεβαίωσαν πως Σ.Α. απαιτείται μόνο για αλλαγές σε όψεις σε ειδικά κτίρια σε Πρωτεύον οδικό σύστημα! Παρόλα αυτά στη νομοθεσία λέει και για τα υπόλοιπα οδικά δίκτυα.. τι να πω, πολύ γενικό!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πρόκειται να κατασκευαστεί ξυίνο στέγαστρο με επικάλυψη από λαμαρίνα που από τη μία πλευρά θα πατάει πάνω σε υφιστάμενο κτίσμα

Είναι σωστή η κατηγορία ΕΕΜΚ λα) στέγαστρα και προστεγάσματα ;

Στο Δ.Δ. υπολογίζεται σε δόμηση και κάλυψη το στέγαστρο;

Επίσης στον προυπολογισμό σε ποια κατηγορία μπαίνει το στέγαστρο;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, chris said:

Πρόκειται να κατασκευαστεί ξυίνο στέγαστρο με επικάλυψη από λαμαρίνα που από τη μία πλευρά θα πατάει πάνω σε υφιστάμενο κτίσμα

Είναι σωστή η κατηγορία ΕΕΜΚ λα) στέγαστρα και προστεγάσματα ;

 

Γεια!Πρόσεξε στην παρ.λα του ΦΕΚ σου αναφέρει τα άρθρα του ΝΟΚ που πρέπει να τηρούνται,διάβασε προσεκτικά τι μπορείς να φτιάξεις στον ακάλυπτο (άρθρο 17 παρ.ι,ια του ΝΟΚ) και τα επιτρεπόμενα πλάτη...αν δεν σε εξυπηρετούν όλα αυτά πιθανά να πρέπει να βγάλεις άλλου τύπου άδεια😀

Από την λα..."γγ) Τεχνική έκθεση μηχανικού στην οποία περιγράφονται οι προτεινόμενες κατασκευές και δηλώνεται υπεύθυνα ότι τηρούνται οι προϋποθέσεις που θέτουν
η παράγραφος 6 ιστ του άρθρου 11, καθώς και οι παράγραφοι 7 ι και 7 ια του άρθρου 17 του ν. 4067/2012"

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, ChristinaK said:

Γεια!Πρόσεξε στην παρ.λα του ΦΕΚ σου αναφέρει τα άρθρα του ΝΟΚ που πρέπει να τηρούνται,διάβασε προσεκτικά τι μπορείς να φτιάξεις στον ακάλυπτο (άρθρο 17 παρ.ι,ια του ΝΟΚ) και τα επιτρεπόμενα πλάτη...αν δεν σε εξυπηρετούν όλα αυτά πιθανά να πρέπει να βγάλεις άλλου τύπου άδεια😀

Από την λα..."γγ) Τεχνική έκθεση μηχανικού στην οποία περιγράφονται οι προτεινόμενες κατασκευές και δηλώνεται υπεύθυνα ότι τηρούνται οι προϋποθέσεις που θέτουν
η παράγραφος 6 ιστ του άρθρου 11, καθώς και οι παράγραφοι 7 ι και 7 ια του άρθρου 17 του ν. 4067/2012"

Το έχω προσέξει αυτό αλλά δεν έχω βγάλει άκρη για το επιτρεπόμενο πλάτος 1/4 Δ ή δ.

Το τελικό οικόπεδο έχει 3 κτίσματα με 3 διαφορετικές άδειες. Το Δ θα υπολογιστεί με το H max επιτρεπόμενο;

Επίσης όταν λέει πλάτος εννοεί την πλευρά κάθετη στο κτίριο που θα ακουμπάει το στέγαστρο;

Edited by chris
Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, chris said:

 Το Δ θα υπολογιστεί με το H max επιτρεπόμενο;

Επίσης όταν λέει πλάτος εννοεί την πλευρά κάθετη στο κτίριο που θα ακουμπάει το στέγαστρο;

Γιατί με Ηmax?εκτός σχεδίου είσαι?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά στο Δ.Δ.

Το στέγαστρο ανοιχτό από 3 πλευρές προσμετράται στη δόμηση;

Χρειάζεται νέο Διάγραμμα Κάλυψης σε κάθε περίπτωση;

Edited by chris
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, chris said:

Όσον αφορά στο Δ.Δ.

Το στέγαστρο ανοιχτό από 3 πλευρές προσμετράται στη δόμηση;

Χρειάζεται νέο Διάγραμμα Κάλυψης σε κάθε περίπτωση;

Κατά τον ορισμό του,το στέγαστρο πρέπει να είναι ελεύθερο από όλες τις πλευρές.Προσμετράται στην κάλυψη του οικοπέδου.Δεν είμαι σίγουρη αν σε καλύπτει (τον πελάτη σου) ως κατασκευή,φαντάζομαι από αυτά που περιγράφεις ότι μάλλον θέλει έναν Α.Η.Χ. κατ'επέκταση της οικίας,που δεν έχει περιορισμό διαστάσεων και μετράει στην κάλυψη (έχει προϋποθέσεις που αναφέρονται στο Τεύχος Τεχνικών Οδηγιών του ΝΟΚ,για να χαρακτηρίζεται ΑΗΧ).Γενικά τα στέγαστρα αντιμετωπίζονται περίεργα από τις διάφορες υδομ και δεν σου έχω,τουλάχιστον εγώ, ξεκάθαρη απάντηση.Είναι προτιμότερο να ρωτήσεις συγκεκριμένα με τις διαστάσεις που θέλεις να κατασκευάσεις και κατ'επέκταση της οικίας τι άδεια χρειάζεσαι.Εάν θεωρείται ΑΗΧ θέλεις οικοδομική άδεια.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΝΟΚ αρ.12: "Στην κάλυψη δεν προσμετρώνται.... δ. Χώρων και κατασκευών όπως ορίζονται στα άρθρα 16 και 17 με τις ελάχιστες διαστάσεις που προβλέπονται σε αυτά"

αρ.17 παρ.7:  "Επί των ακάλυπτων χώρων του οικοπέδου και εφόσον καλύπτεται η υποχρέωση για φύτευση, σύμφωνα με την παράγραφο 2, επιτρέπονται οι παρακάτω κατασκευές....... ια) Στέγαστρα σε οποιαδήποτε θέση και εφόσον αυτά αναπτύσσονται εντός των υποχρεωτικών ακαλύπτων μπορούν να κατασκευάζονται με πλάτος μέχρι 1/4 Δ ή δ"

Αν δεν πρόκειται για στέγαστρο αλλά για ημιυπαίθριο χώρο τότε προσμετράται στην κάλυψη. Δες προσεκτικά τους ορισμούς στεγάστρου και Η/Χ στο άρθρο 2.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.