Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM

Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας


Recommended Posts

On 24/8/2020 at 3:21 ΜΜ, ChristinaK said:

@debkaracv Γεια!Γίνεται κατευθείαν αναθεώρηση της ΕΕΜΚ με συμπλήρωση-αλλαγή κλπ. των στοιχείων που αναθεωρούνται (μελέτες,προυπολογισμός κλπ.).☺

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και την βοήθεια, καλή συνέχεια!

Link to post
Share on other sites
  • Replies 645
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

άρθρο 3  ΑΠΌΦΑΣΗΣ http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=k3ouK2EJBz0%3D&tabid=762&. 3.      Σε περίπτωση που έχει εκδοθεί για το ακίνητο άδεια δόμησης ή οικοδομική άδεια,

Κατερίνα Στη γενική περίπτωση απαιτείται μόνο η βεβαίωση δηλ το 5-6/σέλιδο συστήματος ΤΕΕ καταθέτης και το  τ.δ της ρύθμισης στη περίπτωση που έχεις ήδη κάνει ρύθμιση και βάσει της υποπερίπτωσης  

Και μόνο διαβάζοντας κανείς τις ερωτήσεις και τις απαντήσεις των συναδέλφων καταλαβαίνει την κόλαση που ζούμε καθημερινά: η κάθε πολεοδομία έχει τους δικούς της νόμους. Άλλο ισχύει στην μια πολεοδομία

Posted Images

Καλησπέρα,

Έχω ένα διώροφο  ακίνητο το όποιο είχε εκδοθεί άδεια το 80 για ισόγεια αποθήκη καταστήματος και το 81 για προσθήκη ορόφου κατοικίας. Στην κάτοψη του ισογείου εμφανίζεται μόνο ένα WC στην γωνία το οποίο χρησιμοποιείται και σήμερα. Ο ιδιοκτήτης έχει διαμορφώσει το ισόγειο προσθέτοντας ένα κρεβάτι και μια κουζίνα και θέλει να κάνει αλλαγή χρήσης. Οι όψεις δεν άλλαξαν παρά μόνο η εσωτερική διαρρύθμιση. Στο φάκελο της πολεοδομίας δεν υπάρχει κάποια μελέτη μηχανολογικών. Σε αυτή την περίπτωση αφού έχουν ήδη γίνει η εργασίες πρέπει να γίνει μέσω τον νόμο των αυθαιρέτων (λοιπή παράβαση;) ή με άδεια ή ΕΕΜΚ ; 

Link to post
Share on other sites

@KidPadel -Καλησπέρα!Άν η αλλαγή χρήσης του ισογείου σε κατοικία πραγματοποιήθηκε πριν τις 28-7-11,θα δηλωθεί στον Ν.4495.Το αν η αλλαγή χρήσης θα δηλωθεί ως λοιπή παράβαση ή υπέρβαση δόμησης ή και με συντελεστή αλλαγής χρήσης εξαρτάται από την περίπτωση στην οποία υπάγεται βάσει του άρθρου 100 παρ.7.:)

 

Link to post
Share on other sites

@ChristinaK Από κύρια σε κύρια χωρίς συντελεστή φαντάζομαι καθώς δεν έγιναν κάποιες ουσιαστικές εργασίες. Άρα μόνο το παράβολο.

Η αλλαγή έγινε πρόσφατα σχετικά νομίζω όχι πριν το 2011. Στο Ε9 και στο συμβόλαιο αποδοχής κληρονομιάς του 2009 όμως εμφανίζεται σαν κατοικία. Από την στιγμή που δεν φαίνεται σε κάποιον χάρτη πότε έγινε η αλλαγή, πως μπορώ να κινηθώ εγώ;  Ευχαριστώ για τις απαντήσεις !

Edited by KidPadel
Link to post
Share on other sites

Συναδελφοι επειδη δεν εχω ασχοληθει καιρο, για κατασκευη περγκολας κατω απο 50 τ.μ. που δεν χρειαζεται εγκριση εργ. μικρ. κλιμακας

κοινοποιουμε κατι σε υδομ ή αστυνομια?

Link to post
Share on other sites

Με κάποια ΠΝΠ έχει πάρει παράταση η ισχύς των αδειών μικρής κλίμακας λόγω covid19. Ξέρουμε μέχρι πότε και ποια είναι η ΠΝΠ?

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.