Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δουλεία διάβασης


Recommended Posts

εχει ισχυ, μεχρι να καταργηθει

 

- είτε με συμβολαιο

 

- ειτε με δικαστικη αποφαση

 

[προ 3 ετων εκδοθηκε μια αποφαση   στην Κερκυρα

Ζητουσε καποιος την καταργηση της δουλειας, επειδη το αλλο ειχε παρει προσωπο σε  δρομο

Ομως ειχε στον δρομο αυτο μια υψομετρικη διαφορα 2-3 μ., που καθιστουσε αδυνατη την εισοδοεξοδο.

 

παρεμεινε η δουλεια.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, 

έχω οικόπεδο εντός ορίων οικισμού όπου στο συμβόλαιο ιδιοκτησίας (φετινό) αναφέρεται ότι εντός του οικοπέδου υπάρχει αναγνωρισμένο από το παρελθόν δικαίωμα ελεύθερης διέλευσης της όμορης ιδιοκτησίας και ότι η δουλεία αυτή θα συνεχίσει να βαραίνει το ακίνητο για όλους τους μελλοντικούς ιδιοκτήτες.

Το τοπογραφικό δεν περιγράφει κάποιο τμήμα ως χώρο διέλευσης. Επειδή δεν έχω εμπειρία:

1) πρέπει να αποτυπώνεται στο τοπογραφικό αυτή η δέσμευση?

2) υπάρχουν περιορισμοί στις διαστάσεις ή τη θέση της? 

3) επηρεάζει η δουλεία διέλευσης τη θέση νέου κτιρίου στο οικόπεδο? περιφράσσεται ή πρέπει να υπάρχει κάποια απόσταση από αυτήν?

4) στην πράξη υπάρχει μέσα στο δ σκάλα ανόδου προς την όμορη ιδιοκτησία από μπετόν, μισή πάνω σε βράχο και μισή αιωρούμενη (η υψομετρική διαφορά από το δρόμο είναι περίπου 8,50μ). Όμως αυτή η σκάλα δεν έχει αποτυπωθεί στο τοπογραφικό της μεταβίβασης.

Σήμερα θέλω να βγάλω άδεια προσθήκης καθ'ύψος και κατ'επέκταση σε υφιστάμενο κτίσμα προ 55. Μου δημιουργεί περιορισμούς στην θέση του κτιρίου η δουλεία διέλευσης? (Με τη σκάλα, δεν ξέρω πως θα την δείξω εντός δ βέβαια.. ίσως ως διαμόρφωση εδάφους λόγω φυσικής κλίσης)

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μα είναι δυνατόν. Συμβόλαιο του 2018 και δεν απαίτησε η συμβολαιογράφος να αποτυπωθεί και να εμβαδομετρηθεί δουλεία διόδου για το δουλεύον ακίνητο;

Έχεις στα χέρια σου σίγουρα το τοπογραφικό που συνοδεύει τον τίτλο με σφραγίδα συμβολαιογράφου ότι προσαρτάται στο τάδε συμβόλαιο;

Η επιφάνεια της δουλείας προσμετρά για την αρτιότητα και την εκμετάλλευση του οικοπέδου. Σε περιορίζει μόνο στο ότι δεν μπορείς πάνω εκεί να κτίσεις και να αποκλείσεις την δίοδο για το δεσπόζον ακίνητο.

ΥΓ Ανέβασε το τοπογραφικό σου και δείξε μας (αν τελικά δε φαίνεται) βάσει περιγραφής τίτλου που περίπου είναι η δουλεία;

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Κι όμως είναι δυνατόν!

Αφορά ιδιοκτησία συναδέλφου πολιτικού, έχει κάνει ο ίδιος το τοπογραφικό επομένως δεν έχω το προσαρτημένο, το έχω σε dwg και ναι ΔΕΝ φαίνεται ούτε στο τοπογραφικό ούτε περιγράφεται στο συμβόλαιο. Η δίοδος στην πράξη είναι η σκάλα από μπετόν που ενώ από το δρόμο ξεκινά από την μέση της πρόσοψης του οικοπέδου μου, μετά από ελιγμό καταλήγει στο όριο του οικοπέδου να καταλαμβάνει όλο το δ. Επομένως δεν καλύπτει επιφάνεια στην οποία μπορώ να χτίσω.

Στην άδεια, θα αλλάξω τη διάταξη του αρχικού τμήματος της σκάλας και θα αφήσω το τμήμα του δ ως έχει. Σκέφτομαι για την Άδεια να κατατεθεί κανονικό τοπογραφικό όπως πρέπει, να φαίνεται και η σκάλα  και ας βρουν λύση με το συμβόλαιο ανεξάρτητα (όσο γίνεται). Γίνεται το τμήμα που έχει οριστεί ως δουλεία, μετά να αλλάξει θέση/διάταξη/διαστάσεις με οικοδομική άδεια ή μόνο με συμβόλαιο?

Πως προτείνετε να το χειριστώ?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχουμε δει πολλά στα ακίνητα να συμβαίνουν. Πάρε τηλ. τη συμβ/φο και ζήτησε από το αρχείο της το συμβόλαιο και το τοπογραφικό. Ρώτησέ τη αν υπάρχει κάποιο νεότερο διορθωτικό. Ας επιβεβαιωθεί πρώτα αυτό.

Κατά τη γνώμη μου αν στο συμβόλαιο τελικά δεν περιγράφεται, οριοθετείται και εμβαδομετρείται, η δουλεία να κάνουν διορθωτικό. Έτσι θα έχεις κλείσει το σοβαρό μέτωπο που θα αφορά τον τίτλο του ακινήτου πριν πας Πολεοδομία.

Για τα υπόλοιπα ανέβασε τοπογραφικό που να μας δείχνεις την πρόταση που λες και το υφιστάμενο κτίριο. Εξυπακούεται ότι στο τοπογραφικό θα έχουν αποτυπωθεί τα πάντα. Η δουλεία διόδου απλώς περιορίζει τη χρήση της συγκεκριμένης εδαφικής λωρίδας υπό την έννοια ότι ο ιδιοκτήτης του δουλεύοντος ακινήτου, δεν μπορεί να κτίσει πάνω σε αυτή, να την κλείσει, ή να φυτέψει δέντρα εμποδίζοντας τη διέλευση στον ιδιοκτήτη του δεσπόζοντος ακινήτου. Η επιφάνεια της δουλείας προσμετρά στην αρτιότητα του οικοπέδου. Επίσης, αν είσαι σε οικισμό η υποχρεωτική πλάγια απόσταση είναι 2,50 μ ή 0,00.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

κάποιος λόγος θα υπάρχει που έχει γίνει με αυτόν τον τρόπο, θα δώ από τη συμβολαιογράφο τι μπορώ να καταλάβω

Επισυνάπτω την κατάσταση. 

μπλε=όριο οικοπέδου και οικοδομική γραμμη/πλάγιες αποστάσεις 0,90μ.

μαύρο=υφιστάμενη κατάσταση

κόκκινο=μελλοντικά

1.pdf

Link to comment
Share on other sites

Ο οικισμός είναι οριοθετημένος κάτω των 2000 κατοίκων ή προ 23;

Αν είναι οριοθετημένος, υπάρχει απαιτούμενο πλάτος οδού για την οικοδομησιμότητα ή απαιτείται παραχώρηση;

Ο δρόμος είναι χαρακτηρισμένος ως κύριος δημοτικός (άλλοτε κοινοτικός) με απόφαση; Αν ναι, η γραμμή δόμησης είναι 3 μ από το όριο στο πρόσωπο και όχι 2,50.

Η επιφάνεια οικοπέδου ποια είναι;

Link to comment
Share on other sites

Ο Οικισμός είναι στο Πήλιο και υπάρχει Διάταγμα του 80 με τροποποίηση του 97 που αναφέρει 0,90μ από τα πίσω και πλάγια όρια του οικοπέδου και 1 (νομίζω) από μπροστά.

Το οικόπεδο είναι άρτιο και οικοδομήσιμο κατά το τοπογραφικό (!)

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Σε δουλεία διάβασης μπορεί να περαστούν  δίκτυα κοινής ωφέλειας (ύδρευσης και παροχές ρεύματος) ή η δουλεία διάβασης αφορά μόνο πρόσβαση σε ιδιοκτησία?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.