Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ελάχιστο ύψος ορόφου


apanton

Recommended Posts

Συνάδελφοι λόγω ιδιαίτερης αρχιτεκτονικής μελέτης έχω 2,20 κάτω από δοκάρι(στο δοκάρι αυτό είναι ο δρομικός τοίχος και θύρα) και με τις τελικές επιστρ΄ωσεις και επικαλύψεις 2,03. Εχσω κάποιο πρόβλημα με τον ΝΟΚ?
Εχω καταλάβει πως το 2,65 είναι για ελεύθερο ύψος κ.χ. και όχι για κάτω από θύρες και πως με τον ΝΟΚ δεν αναφέρεται πουθενά τπτ για ελάχιστο ύψος θυρών και εναπομείνων από την κρέμαση των δοκών. Το 2,00 μέτρα υπάρχει από τον κτιριοδομικό κανονισμό. Σωστά τα λέω?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

ναι από τον κτιριοδομικό ορίζεται το ύψος των δοκών για όλους τους χώρους - κύριους και βοηθητικούς - στα 2,0 μ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα,

μου ζητήθηκε από λογιστή να αποτυπώσω ένα κτίριο κατοικίας προ του 1955 για να δηλώσει ο πελάτης τα σωστά τετραγωνικά στο Ε9.

Το κτίριο έχει έναν ισόγειο χώρο με ελεύθερο ύψος 1,5-1,67 με μια πόρτα, χωρίς άλλα ανοίγματα. Κάτω έχει χώμα. Ο χώρος είναι κάτω από την (υπερυψωμένη) κατοικία. Ας το πούμε παλιό κατώι.

Αυτό τον χώρο θα τον περιλάβω στην εμβαδομέτρηση ως βοηθητικό χώρο; Από τη μία δεν έχει τις προϋποθέσεις ελεύθερου ύψους βοηθητικού χώρου, αλλά από την άλλη δεν ξέρω αν πρέπει να τον αγνοήσω.

 

Edited by teo_z
Link to comment
Share on other sites

Εχει ομως υψος πανω απο 1,50 μ. πανω απο το εδαφος.

Κατ' ουσια  δεν ειναι "υπογειος",  αλλά ειναι ενας ισογειος χωρος, όπως γινονταν στα παληα σπίτια. σαν αποθηκη/κελλαρι/αποθηκη ζωοτροφων/εργαλειων κλπ.,

που δεν πληροι ολες τις πολεοδομικες προυποθεσεις ουτε για κυριο ούτε για βοηθητικο χωρο, 

Ομως, υπαρχει και ειναι εκει.

Και το θεμα ειναι οτι, όπως θα το "βαφτισεις", ετσι θα βγαινει και η αξια του στο Ε9 και στον ΕΝΦΙΑ.

Πώς το δηλωνε μεχρι σημερα...ή δεν το εγραφε πουθενα.??

Ούτε μπορω να σου πώ "κλειστε την πορτα" και θεωρειστε  την οικια   "υπερυψωμενη προς  αποφυγη πλημμυρων, μετα του κατωθι αυτης υπογειου." [????]

 

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα δήλωνε χονδρικά μόνο την οικία. Ναι ισόγειος είναι τουλάχιστον από τη μία πλευρά. 

Από τη μία πλευρά αν τον θεωρήσεις χώρο βοηθητικής μπορεί να σου πει "πως τον θεώρησες αφού δεν έχει προδιαγραφές χώρου βοηθητικής χρήσης". Γιατί με βάζεις να πληρώνω φόρο. ΄Η αν τον πουλήσει θα πει ο αγοραστής "τη αποθήκη είναι αυτή που μου πουλάτε με ύψος 1,50;"

Από την άλλη δεν ξέρω αν μπορώ να τον αγνοήσω εντελώς .Έχει και εξωτερική πόρτα δική του. Αν πάει να βγάλει άδεια τι θα θεωρηθεί; Θα μετρήσει στη δόμηση; Αφού απαγορεύεται να υπάρχουν χώροι με τόσο χαμηλό ύψος.

Link to comment
Share on other sites

δεν θα μετρησει στη δομηση

και θα εχεις κλεισει την πορτα, αφού.

Και τι υπολογισμο αντικειμενικης αξιας να κανεις σε ενα "κοτετσι" εστεγασμενο...???...

 

Δες  εάν μπορει να χρησιμοποιηθει αυτο το εντυπο [δες στις οδηγιες στο "3"

https://www.minfin.gr/documents/31361/465101/EΝΤΥΠΟ_4.pdf/caeb8a48-7ea1-48c2-a39b-ba98958fa787

Κανε μια συζητηση με τον συμβ/φο...

Ας μας πουνε την γνωμη τους και οι συναδελφοι.

 

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, dimitris GM said:

Εχει ομως υψος πανω απο 1,50 μ. πανω απο το εδαφος.

Κατ' ουσια  δεν ειναι "υπογειος",  αλλά ειναι ενας ισογειος χωρος, όπως γινονταν στα παληα σπίτια. σαν αποθηκη/κελλαρι/αποθηκη ζωοτροφων/εργαλειων κλπ.,

που δεν πληροι ολες τις πολεοδομικες προυποθεσεις ουτε για κυριο ούτε για βοηθητικο χωρο, 

Ομως, υπαρχει και ειναι εκει.

Και το θεμα ειναι οτι, όπως θα το "βαφτισεις", ετσι θα βγαινει και η αξια του στο Ε9 και στον ΕΝΦΙΑ.

Πώς το δηλωνε μεχρι σημερα...ή δεν το εγραφε πουθενα.??

Ούτε μπορω να σου πώ "κλειστε την πορτα" και θεωρειστε  την οικια   "υπερυψωμενη προς  αποφυγη πλημμυρων, μετα του κατωθι αυτης υπογειου." [????]

 

Προσωπικά ή θα τον παρέκαμπτα αυτόν τον χώρο (ιδίως αν δεν χρησιμοποιείται) ή θα τον λάμβανα υπ' όψιν μου ως ΒΧ κατόπιν συνεννόησης με τον ιδιοκτήτη για να ξέρει κι αυτός τι παίζει με τα ύψη......................

Link to comment
Share on other sites

@teo_z,κατά την γνώμη μου δεν πρέπει να τον αγνοήσεις,ανεξαρτήτως ύψους-εξ'άλλου εσύ μια αποτύπωση  κάνεις,δώσε τα σωστά στοιχεία,αυτά που βρήκες,δεν γνωρίζεις μελλοντικά πού θα πρέπει να τα χρησιμοποιήσει ο ιδιοκτήτης και πού θα του χρειαστούν.:rolleyes:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για την εφορία @teo_z ο χώρος είναι βοηθητικός. Δεν έχει σημασία αν το ύψος είναι σύμφωνο με τις πολεοδομικές διατάξεις.
Άλλωστε, αρκετοί χώροι που χρησιμοποιούνται ως κύριας χρήσης έχουν μικρότερο ύψος από το απαιτούμενο.
Φυσικά, το χαμηλό ύψος θα αναγράφεται στο σχέδιο της αποτύπωσης.
Η ενδεχόμενη μελλοντική πώληση, τι μετράει στο συντελεστή δόμησης και οι δυνατότητες αξιοποίησης του χώρου δεν έχουν σχέση με τον χαρακτηρισμό για το Ε9.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.