Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόσληψη ως μισθωτός ή αμοιβή με ΑΠΥ;


kafros77

Recommended Posts

Νέος μηχανικός και εγώ ξεκινώ την αναζήτηση εργασίας.Θα ήθελα τις συμβουλές σας..

Σαν νέος μηχανικός θα με συνέφερε να δουλέψω με ΑΠΥ ή σαν μισθωτός?Ποία είναι τα συν και ποια τα πλην?

 

Υ.Γ. Σε συνέντευξη που πήγα σε εταιρία μου είπαν οτι δίνουν στην αρχή 1000E καθαρά,και στην συνέχεια μετά από 6 μήνες οτι προβλέπεται απο το ΤΕΕ..

Από αυτά τα 1000 εγώ θα πρεπε να πληρώνω και ΦΠΑ και ΤΣΜΕΔΕ?Θα μέναν δηλαδή ουσιαστικα γύρω στα 600?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έπρεπε να το διευκρίνησεις όταν ήσουν εκεί από τον υποψήφιο εργοδότη σου...

Αλλά αφού σου είπε 1000 ευρώ καθαρά; Μάλλον σημαίνει καθαρά!

Αν ήταν με ΑΠΥ και σου είπε καθαρά κατά πάσα πιθανότητα εννοούσε χωρίς το ΦΠΑ, με το ΦΕΜ (παρακράτηση 20% κάθε μήνα) χωρίς το ΤΣΜΕΔΕ σου (και καλά εξωτερικός συνεργάτης).

 

Σε συμφέρει μισθωτός! Έχεις κάποιες εξασφαλίσεις αλλά νομίζω δεν μπορείς να υπογράφεις (αλλάζει η σχέση σου και με το ΤΣΜΕΔΕ). Μισθωτός δεν συμφέρει την εταιρεία σου!!

Link to comment
Share on other sites

Αφού σου είπαν καθαρά, μάλλον εννοούν χωρίς τον ΦΠΑ.

Αρα θα παίρνεις στο χέρι σου μείον 20% (προκαταβλητέος φόρος) δηλαδή 800€ συν τον εκάστοτε ΦΠΑ που θα αποδίδεις στην εφορία κάθε 3μηνο.

Δηλαδή τον χρόνο 800 x 12 = 9600€

Από αυτά τα χρήματα θα πληρώνεις το ΤΣΜΕΔΕ σου κάθε 6μηνο (Απρίλιο και Οκτώβριο)

Στις αρχές κάθε επομένου έτους, θα σου δίνει ο εργοδότης σου βεβαίωση παρακράτησης για το 20%, δηλαδή συνολικά 2400€ την οποία βεβαίωση θα προσκομίζεις μαζί με την δήλωση που θα κάνεις για να συμψηφιστεί με τον φόρο που θα σου αναλογεί να πληρώσεις.

 

edit

Επειδή όπως θα είδες έχεις δύο απόψεις, όσον αφορά τον προκαταβλητέο φόρο, μάλλον πρέπει να το ξεκαθαρίσεις με τον εργοδότη σου για να είσαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Στις αρχές κάθε επομένου έτους, θα σου δίνει ο εργοδότης σου βεβαίωση παρακράτησης για το 20%, δηλαδή συνολικά 2400€ την οποία βεβαίωση θα προσκομίζεις μαζί με την δήλωση που θα κάνεις για να συμψηφιστεί με τον φόρο που θα σου αναλογεί να πληρώσεις.

 

Με λίγα λόγια θα σου μένουν 1000 ευρώ μείον το ΤΣΜΕΔΕ σου! (9600+2400-2000=10000 περίπου)

Link to comment
Share on other sites

στην συνέχεια μετά από 6 μήνες οτι προβλέπεται απο το ΤΕΕ..

 

Το ΤΕΕ πες τους ότι προβλέπει αποκλειστικά σχέση εργασίας μισθωτού, και τα νούμερα που αναφέρονται στη ΣΣΕ είναι Χ14 μισθούς το χρόνο με το ΤΣΜΕΔΕ δικό τους και ασφαλώς δεν κάνει καμία "εξαίρεση" για το ...1ο 6μηνο εργασίας. Αλλιώς με "μπλοκάκι" προβλέπει 200λ ανά ώρα απασχόλησης (γύρω στα 44€). Επειδή το τελευταίο νούμερο ίσως φαίνεται εκτός πραγματικότητας, αν πρόκειται να κόβεις ΑΠΥ, φρόντισε τουλάχιστον να διαπραγματευτείς όσο καλύτερα μπορείς το νούμερο και ξέχνα τα "1000€ καθαρά". Αυτό είναι μισθός πείνας (η τελευταία γραμματέας στοιχίζει πολύ περισσότερα και αυτό θα σου έλεγα να το επικαλεστείς κιόλας δίνοντας αριθμητικό παράδειγμα).

Link to comment
Share on other sites

Αυτός και καλά μου είπε ότι επειδή είσαι νέος μηχανικός ξεκινάμε έτσι,και μετά το εξάμηνο(μάλλον θα βλεπε και πόσο χρήσιμος θα του είμαι) πάμε σε αυτά που λέει το ΤΕΕ.Στην αρχή μου φάνηκαν καλά,αλλά ψάχνοντας λίγο το site άλλαξα γνώμη..

 

Υ.Γ.1 Αν προσληφθώ σαν μισθωτός τότε μόνο ο εργοδότης μου είναι αναγκασμένος να με πληρώσει βάσει της ΣΣΕ?

Αν δουλεύω με ΑΠΥ ότι συμφωνήσεις?

Σωστά καταλαβαίνω?

 

Υ.Γ. 2 Αν δουλεύεις σαν μισθωτός στο ΤΣΜΕΔΕ δεν σε ασφαλίζουν?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως τα λες είναι kafros77.

 

tpanag: Δυστυχώς στις μέρες μας είναι δύσκολη η διαπραγμάτευση του μισθού. Αν βρεις δουλειά έχει καλώς...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Το ΤΕΕ πες τους ότι προβλέπει αποκλειστικά σχέση εργασίας μισθωτού, και τα νούμερα που αναφέρονται στη ΣΣΕ είναι Χ14 μισθούς το χρόνο με το ΤΣΜΕΔΕ δικό τους και ασφαλώς δεν κάνει καμία "εξαίρεση" για το ...1ο 6μηνο εργασίας. Αλλιώς με "μπλοκάκι" προβλέπει 200λ ανά ώρα απασχόλησης (γύρω στα 44€). Επειδή το τελευταίο νούμερο ίσως φαίνεται εκτός πραγματικότητας, αν πρόκειται να κόβεις ΑΠΥ, φρόντισε τουλάχιστον να διαπραγματευτείς όσο καλύτερα μπορείς το νούμερο και ξέχνα τα "1000€ καθαρά". Αυτό είναι μισθός πείνας (η τελευταία γραμματέας στοιχίζει πολύ περισσότερα και αυτό θα σου έλεγα να το επικαλεστείς κιόλας δίνοντας αριθμητικό παράδειγμα).

 

Μπορείς σε παρακαλώ να το κάνεις πιο "λιανά" ??? Δηλαδή τι προβλέπει το ΤΕΕ στη μια και στην άλλη περίπτωση? Τα 44 ευρώ που λές τα προβλέπει με ΑΠΥ ανά μία ώρα απασχόλησης αν κατάλαβα καλά? (καινούριος είμαι και εγώ και ψάχνομαι)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.