Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υποσταθμός ΔΕΗ - ισχύουσα νομοθεσία


Recommended Posts

..... και σε μια κουβέντα με το αντιδήμαρχο είπαν να το τοποθετήσουν σε διπλά οικόπεδο που θα είναι [ Κ. ]. .....

τι εννοείς Κ;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 4 years later...

Σε κτίριο που έχει ολοκληρωθεί (με οικοδομική άδεια του 1989), οι ιδιοκτήτες θέλουν να πάρουν ρεύμα τώρα, λόγω του ότι

αυτό δεν έχει χρησιμοποιηθεί έως τώρα και από τη ΔΕΗ τους ζητούν να κάνουν πρώτα αίτηση για υποσταθμό.

Η νομοθεσία που αναφέρθηκε σε προηγούμενα post (άρθ. 13 Ν1672/51 & Ν2941/2001) αναφέρει γενικά ότι οι ιδιοκτήτες

υποχρεούνται να επιτρέπουν τη ΔΕΗ να κατασκευάζει υποσταθμούς.

Ξέρετε αν υπάρχει κάτι ποιο συγκεκριμένο για τα κτίρια που έχουν κατασκευαστεί με παλιά άδεια στην οποία δεν είχε

γίνει αίτηση;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Μου ζητείται βεβαίωση μηχανικού για μεταβίβαση διαμερίσματος το οποίο είναι υποσταθμός της ΔΕΗ. Στην οικοδομική άδεια (1958) ο χώρος φαίνεται κατοικία. Από το 1962 που τελείωσε το κτίριο, ο χώρος είναι μισθωμένος στη ΔΕΗ και δηλώνεται στο Ε9 ως κατοικία. Θα πρέπει να γίνει αλλαγή χρήσης με το Ν.4178/13? Χρειάζεται μηχανολογική μελέτη ή αρκούν τα τότε σχέδια και μελέτες της ΔΕΗ?

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

καλησπέρα σε όλους, γνωρίζει κανείς σε περίπτωση που εντός του κτιρίου λειτουργεί υποσταθμός ΔΕΗ, για την κατάθεση έγκρισης δόμησης αλλαγής χρήσης τι προσκομίζουμε? αρκεί η σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας όπου φαίνεται ότι ο εν λόγω χώρος είναι ιδιοκτησία της ΔΕΗ?

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Για μεγάλο υποσταθμό της ΔΕΗ (που γίνεται για μεταφορά ενέργειας από αιολικό πάρκο ) τι απόσταση πρέπει να έχει από όρια οικισμού ? 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Συνάδελφοι χαιρετώ και εγώ την ομάδα,

δεν γράφω συχνά, αλλά παρακολουθώ πολλά ζητήματα σχεδόν καθημερινά.

Έχω θέμα με την υποχρέωση από ΔΕΔΔΗΕ για εγκατάσταση υποσταθμού σε νέα οικοδομή για την οποία έχει εκδοθεί προέγκριση.

Αυτό που θα ήθελα να διαπραγματευτώ είναι να τοποθετηθεί ο Υ/Σ εκτός πρασιάς, καθώς έχω 15μ ΄φατσα' με τις εισόδους πεζών - αυτοκινήτων και χώρους αποκλειστικής χρήσης ισόγειων διαμερισμάτων. Η διάσταση του προτεινόμενου από ΔΕΔΔΗΕ υποσταθμού φτάνει τα 9.20 με τους αεραγωγούς. (επισυνάπτω το σχέδιο που μας έδωσαν από ΔΕΔΔΗΕ)

Και εδώ έχουμε τα εξής θέματα :

1. ο υποσταθμός επί της πρασιάς εκτείνεται σε κοινόχρηστους χώρους (είσοδοι πεζών & αυτοκινήτων) και σε χώρους αποκλειστικής χρήσης των διαμερισμάτων ισογείου του οικοπεδούχου και του κατασκευαστή. Οπότε η όποια σύμβαση μίσθωσης ή αγορά γίνεται με περισσότερους συμβαλλόμενους

2. εαν αγόραζα διαμέρισμα ισογείου με αποκλειστική χρήση πρασιάς, δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση πρόσβαση 24 ώρες το 24ωρο στον κήπο μου που μπορεί να άφηνα τα παιδιά μου, και να μπαίνει ο οποιοσδήποτε υπεργολάβος ανά πάσα στιγμή.

Προτείναμε να τοποθετηθεί σε πίσω ακάλυπτο, σε χώρο που είναι προσβάσιμος από οχήματα (υπαίθριες θέσεις στάθμευσης), να τοποθετηθεί φυσικά εκτός θ.σ., με ανεμπόδιστη πρόσβαση κάθε στιγμή σε έναν ελεύθερο κοινόχρηστο χώρο. Μου έκανε εντύπωση η ακαμψία, και έλλειψη κάθε διάθεσης εξεύρεσης λύσης από πλευράς ΔΕΔΔΗΕ...

Πολεοδομικά ναι αναφέρει ο ΝΟΚ στο άρθρο 17 παρ. 8Αε ότι επιτρέπονται στην πρασιά 2μ μέσα από ργ και 10 κάτω από έδαφος.

Θεωρώ ότι εφόσον στο άρθρο 17 παρ. 6 (τι επιτρέπεται κάτω από οριστική στάθμη εδάφους ακάλυπτων χώρων επιτρέπονται μια σειρά η/μ εγκαταστάσεις θα μπορούσαμε να ερμηνεύσουμε το πνεύμα του νόμου έτσι ώστε κατ' επέκταση του υπογείου μου στον πίσω ακάλυπτο να έχω άνετα το Υ/Σ.

Δεν αναφέρει κάπου ότι απαγορεύεται ο Υ/Σ σε άλλους χώρους. Αν πχ μου δέσμευε από το εγκεκριμένο υπόγειο;

 

7009291_.png.e8f5cd2e7191d2fc01fe79ab81046cda.png

 

Η πολεοδομία λέει αρχικά (τηλ. επικοιν.) ότι εάν δεν μπει στην πρασιά μετράει παντού, κάλυψη, όγκο σ.δ.. Εάν μπει όμως στην πρασιά δεν μετράει πουθενά. Έχω όμως περίπτωση παλαιότερης μελέτης που το μέτρησαν σε όλα τα μεγέθη ενώ μπήκε στην πρασιά.

Οκ, να αναθεωρήσω λοιπόν προέγκριση, να το μετρήσω κάλυψη, όγκο, αλλά όχι σ.δ. για μια χρήση που υποχρεώνομαι να εντάξω στο ακίνητο.

Αλλιώς ας αποζημιωθεί ο κατασκευαστής από ΔΕΔΔΗΕ για απώλεια εσόδων από μείωση των προς πώληση  χώρων.

Επίσης στον 4495/17 άρθρο 30 παρ. 1 κα, δεν μπορεί να επιτρέπει χωρίς οικοδομική άδεια υπαίθριο υποσταθμό που σε κανένα σημείο του δεν υπερβαίνει το 0.50 από την τελικα διαμορφωμένη στάθμη εδάφους, και σε οικοδομική άδεια που με υποχρεώνει να το εγκαταστήσω να μου το προσμετράει σε όλα..

1690866557_.thumb.png.9cec8867a9f930a856424a57abda7771.png

Ο ΔΕΔΔΗΕ προβάλει το επιχείρημα ότι δεν μπορεί να μεταφέρει τον μετασχηματιστή με το φορτηγό εύκολα πίσω. Περιμένω να μου πει διαστάσεις φορτηγού... Και γιατί ενώ πίσω μπορεί ανεμπόδιστα να παρκάρει πάνω / δίπλα όπως βολεύεται τελοσπάντων, από τη θέση Υ/Σ, επιθυμεί να το βάλει μέσα σε περιφραγμένη πρασιά αποκλειστικής χρήσης ισόγειας κατοικίας.

Όπως καταλάβαμε πλέον σε όλες τις οικοδομές συνολικού όγκο άνω των 2.500 κμ δεσμεύουν χώρο υποσταθμού....

Συγγνώμη για τη μακροσκελή ανάρτηση,

θα ήθελα μαι ανταλλαγή εμπειρίας, και εάν έχετε υπόψη σας ερμηνευτικές διατάξεις επί του θέματος.

Δ.Μ.

αρχιτέκτονας

 

SKMBT_C22022012713350.pdf

Edited by 1max
Link to comment
Share on other sites

δεν θυμάμαι τη σχετική νομοθεσία αλλά νομίζω ότι ο ΔΕΔΔΗΕ δεν έχει λόγω επιλογής σε πιο μέρος του κτιρίου θα τοποθετηθεί ο υποσταθμός. Αρκεί να τηρούνται οι προδιαγραφές (διαστάσεις, ανοίγματα κλπ). Αν λοιπόν ο χώρος είναι προσβάσιμος και τηρεί τις προδιαγραφές "τρίξτους τα δόντια".

Ο ΔΕΔΔΗΕ προφανώς αποζημιώνει τον ιδιοκτήτη για τη χρήση του χώρου. Νομίζω υπό την μορφή μισθώματος (για 50 χρόνια) στο τρομερό ποσό των 2-3ευρώ το μήνα.

Edited by maneni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από ΔΑΟΚΑ πάντως απαντούν τηλεφωνικά, ότι με βάση τις νέες δυνατότητες ΝΟΚ για η/μ εγκαταστάσεις σε επέκταση υπογείου (και εκτός πρασιάς), θεωρούν ότι δεν προσμετράται σε κάλυψη - συντελεστή δόμησης.

Περιμένω μήπως λάβω κάποια απάντηση γραπτά.

Επίσης άλλη πολεοδομία νοτίων προαστίων το ερμηνεύει με τον ίδιο τρόπο.

Η άδειά μου είναι ελεγμένη, με εγκεκριμένη προέγκριση.

Αν ο ΔΕΔΔΗΕ δεχτεί να μπεί κατ' επέκταση υπογείου στον πίσω ακάλυπτο, θα έβγαζα την άδεια εκ νέου με δική μου ευθύνη αν από εκεί επιμένουν να μου προσμετρήσουν τον υπόγειο υποσταθμό σε σ.δ.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Συνάδελφοι δυστυχώς υπάρχει σοβαρό θέμα με τους υποσταθμούς...

Στην περίπτωση που ανέφερα παραπάνω, καταφέραμε και το υλοποιήσαμε σε πλάγιο ακάλυπτο κάτω από ράμπα γκαράζ, δεν προσμετρά πουθενά. Χάσαμε όμως πολύτιμο χρόνο μέχρι να συμφωνήσουμε σε αποδεκτή λύση.

Έχω όμως άλλη μελέτη τώρα, σε μικρό οικόπεδο 155τμ, κέντρο, μας απαντούν αρχικά για δέσμευση.

ΟΚ, πάω σε ραντεβού με έτοιμη σχεδιασμένη πρόταση για δεύτερο υπόγειο, αφού στο πρώτο ούτε για στάθμευση δεν με φτάνει (κάνω και εξαγορά).

Στο ραντεβού μου λένε κατ' ευθείαν από μόνοι τους ότι αυτό πάει για απαλλαγή και να κάνω αίτηση απαλλαγής, όπως και έκανα την ίδια μέρα.

Από τότε (τέλος Απρίλη) περιμέναμε ως σήμερα να βγει αρνητική απάντηση...

2 μήνες κάναμε μια τρύπα στο νερό, καθυστερώντας την άδεια (έχω ήδη προέγκριση) και μπήκα σε μια μάταιη περιπέτεια ....

Πλήρης απογοήτευση.

Δυστυχώς το κράτος μας επιλέγει να αναβαθμίσει τις υποδομές του (ενώ μας πουλάει πανάκριβα το ρεύμα) με πόρους δικούς μας.

Ακούω από συναδέλφους για προσφυγές, ενστάσεις κλπ

Ξεπερνά τα όρια του καταχρηστικού, είναι ανήθικο και εκβιαστικό.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.