Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ελάχιστη απόσταση φωτοβολταϊκών εγκαταστάσεων άνω των 100KW από πλευρές γηπέδου


george_RES

Recommended Posts

Καλησπέρα, γνωρίζει κάποιος την ελαχιστη απόσταση των φ/β πάνελ που απαιτείται από τις πλευρές ενός γηπέδου(αναφέρομαι σε εγκαταστάσεις άνω των 100κW), γνωρίζετε ποιο είναι το ΦΕΚ ή η ΚΥΑ που τα αναφέρουν..Γιατί το ΦΕΚ 2464/3-3-08 (χωροταξικού σχεδιασμού ΑΠΕ) δεν αναφέρει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Πολυ σωστα.Αρα για 100αρι που ειναι 3 στρεμματα βαρια χρειαζεσαι 2,5 μετρα βαρια.

 

Συνάδελφε στην δική μου περίιπτωση πάντως για να μπορέσω να μου δεχτούν το φάκελο για 100άρι πάρκο το γήπεδο έφτασε τα 4.5 στρέμματα περίπου καθώς τα πάνελ μόνο καλύπτουν περι τα 2.700 τ.μ.Επομένως με 5 μέτρα offset πας ψηλότερα!Στην περίπτωση μου είχα και άλλα θέματα αλλα ας μη το σχολιάσω!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στο ΦΕΚ 334 που προαναφέρθηκε, στο άρθρο 2, παρ 2. αναφέρει

"2. Τον οικίσκο εγκατάστασης του ηλεκτρονικού εξοπλισμού των Φ/Β Συστημάτων, με τις απολύτως αναγκαίες διαστάσεις του και μέχρι εμβαδού 15 τ.μ., εφʼ όσον είναι προκατασκευασμένος."

 

Κατά την γνώμη μου πρέπει και αυτός ο οικίσκος να απέχει από τα όρια του οικοπέδου καθώς περιλαμβάνει μέρος της εγκατάστασης. Από την εμπειρία σας, ο περιορισμός απόστασης τηρείται ή δίνουν άδεια με τον οικίσκο κολλητά στα όρια του οικοπέδου;

Σε περίπτωση καταγγελίας τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Με την ΚΥΑ που περιμένουμε να δημοσιευτεί στο ΦΕΚ:

1. δεν απαιτείται, ανεξαρτήτου ισχύος, αρτιότητα και οικοδομησιμότητα

2. στα αγροτεμάχια τα όρια κατεβαίνουν στα 2,5 μ από τα σύνορα

3. το ύψος της εγκατάστασης παραμένει στα 2,5 μ

 

Από εμπειρία σου λέω ότι με τον υπάρχοντα νόμο, δεν γίνεται αυτοψία από την Πολεοδομία, αλλά αν π.χ. η ΕΠΟ σου και η Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας είναι για σταθερά μέχρι 2,5 μ και ο Τομεάρχης της ΔΕΗ πάει για διασύνδεση και δει ότι έχεις πχ trackers με συνολικό ύψος > 2,5 μ, μπορεί να ζητήσει σύμφωνη γνώμη της Πολεοδομίας ή να αρνηθεί τη σύνδεση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.