Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επανεκκίνηση Notebook χωρίς προφανή λόγο


thomas

Recommended Posts

Κάποιες φορές, και χωρίς να κάνω κάτι λάθος, με κάνει επανεκκίνηση το notebook και μετά ξεκινάει τη διαδικασία εύρεσης σφαλμάτων δίσκου .

 

Υποψιάζομαι πως είναι θέμα

 

η win xp που είναι επι 3 χρόνια συνεχόμενα χωρίς φορμάτ.

 

ή τα έφτυσε ο δίσκος και κάποιοι τομείς είναι χαλασμένοι

 

ή υπάρχει ζήτημα τροφοδοτικού που με είπε ένας φίλος ( πιο απίθανο

ενδεχόμενο)

 

Δεν ξέρω αν είχε κάποιος παρόμοιο πρόβλημα ;:confused:

Link to comment
Share on other sites

Κάνε δεξί κλικ στο My Computer>Properties>Advanced>Startup and Recovery Settings και ξετίκαρε το "Automatically Restart" (στο System Failure). Την επόμενη φορά αντί για restart θα σου βγάλει μπλε οθόνη (BSOD) με κάποιους κωδικούς σφάλματος (τους σημειώνεις και γκουγκλίζεις για να δεις το πρόβλημα παρουσιάστηκε).

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δισκος, με μικρη επιφυλαξη να ειναι κατι αλλο οπως μνημη, ή ενα εξαρτημα που ζεσταινεται υπερβολικα κτλ (καμμενο ανεμιστηρακι πχ).

Καλο θα ηταν να παρεις ενα backup τα αρχεια σου το συντομοτερο Θωμα (αν και μαλλον θα το εχεις κανει ηδη)..

 

Στο παλιο desktop μου τα εφτυσε ο 40αρης δισκος... 10 χρονων μηχανημα. Κολλαει ο υπολογιστης, ο δισκος δεν μπορει να διαβασει, ποτε βγαζει μπλε οθονη, ποτε οχι.

Link to comment
Share on other sites

ή είναι κανένας ιός

 

ή εγκατέστησες κάποιο πρόγραμμα τελευταία και σου δημιουργεί το πρόβλημα

(το τελευταίο μου έχει συμβεί κάποιες φορές)

Link to comment
Share on other sites

πάντως ένα freeware πρόγραμμα για να δεις την κατάσταση του σκληρού σου δίσκου ειναι το

http://www.almico.com/sfdownload.php

 

πηγαίνεις στην επιλογή S.M.A.R.T του προγράμματος κ τρέχεις το τέστ. αν και έχω την εντύπωση ότι πρόκειται για ιό

 

με το συγκεκριμένο πρόγραμμα μπορείς να δεις και τις θερμοκρασίες της μητρικής των πυρήνων και του σκληρού.

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το speedfan ή κάποιο άλλο αντίστοιχο πρόγραμμα για να δεις την θερμοκρασία του επεξεργαστή.

Ασφαλής θερμοκρασία είναι από 70 έως 85 βαθμοί (ανάλογα με τον επεξεργαστή) και λίγο πιο πάνω καίγονται ( http://www.technibble.com/what-is-my-computers-maximum-cpu-temperature/) , αλλά για λόγους ασφαλείας ο υπολογιστής κλείνει λίγο πριν φτάσει αυτή την θερμοκρασία ο επεξεργαστής.

 

Το πρόβλημά σου πιθανόν να οφείλεται στην υπερθέρμανση.

 

Τα περισσότερα notebook αναφέρουν στις προδιαγραφές τους ότι η θερμοκρασία λειτουργίας είναι έως 35 βαθμούς κελσίου (μπορεί και παρακάτω). Αν είσαι σε χώρο χωρίς κλιματιστικό και τον χρησιμοποιείς για αρκετή ώρα μπορεί να υπερθερμαίνεται ο επεξεργαστής καθώς η ψύκτρα του και το ανεμιστηράκι δεν έχουν την δυνατότητα να απάγουν την θερμοκρασία.

Το ίδιο πρόβλημα εμφανίζεται και αν το έχεις πολύ κοντά στα πλάγια/πίσω σε άλλα αντικείμενα ή αν το τοποθετήσεις πάνω σε κουβέρτα, μαξιλάρι ή άλλο συμπιέσιμο υλικό επειδή φράζει της οπές εξαερισμού στο κάτω μέρος.

Σε σπάνιες περιπτώσεις μπορεί να υπάρχει και πολλή συσσωρευμένη σκόνη στην ψύκτρα του επεξεργαστή, με αποτέλεσμα να περιορίζεται η ροή του αέρα και να αυξάνεται η θερμοκρασία του επεξεργαστή.

Δοκίμασε και το memtest μήπως έχει πρόβλημα η μνήμη http://www.memtest.org/#downiso

Δωρεάν είναι. Κατέβασε το iso, γράψε το σε ένα cd και κάνε εκκίνηση από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρατηρήσει κάτι ανάλογο όταν έχω το μ-torrent, sto Start Τοοlbar. Oταν κάνω uninstall το μ-torrent δεν έχω κανένα πρόβλημα, oταν το εγκαθιστώ για να κατεβάσω κάτι που χρειάζομαι, συμβαίνει και πάλι, στα καλά καθούμενα να βγαίνει μια μπλε οθόνη, και το pc να κάνει restart. Ως εκ τούτου και πάλι κάνω uninstall. Ξέρει κάποιος μέγας hackeras γιατι συμβαίνει αυτό πέραν της προφανούς αιτίας ενός κάποιου Virus? Μου έχει κάνει σχετικά μεγάλη εντύπωση.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος μέγας hackeras γιατι συμβαίνει αυτό πέραν της προφανούς αιτίας ενός κάποιου Virus?

 

Έγραψα πως μπορείς να βρεις τι φταίει στο post #2. Από την συνέχεια των μηνυμάτων σαν να μην το έγραψα είναι...

Όταν ένα PC με Windows XP κάνει restart, κατά 99% το κάνει εξαιτίας του συστήματος "ασφαλείας" που έχουν τα XP. Ούτε με υπερθερμάνσεις έχει να κάνει, ούτε με τροφοδοτικά, ούτε με βλαμμένες μνήμες (ως αίτιο για το restart από μόνες τους) ούτε τίποτα. Το πιθανότερο είναι να "σκάει" κάποιος driver από συσκευή που εγκαταστάθηκε πρόσφατα (μια επαναφορά στο "Last known configuration" ή κάπως έτσι από τις επιλογές που βγαίνουν κρατώντας πατημένο το F5 στο boot λύνει συνήθως το πρόβλημα αλλά χάνονται και οι τελευταίες αλλαγές στην εγκατάσταση). Μετά μπορεί να είναι και hardware πρόβλημα φυσικά, το θέμα όμως είναι ότι το restart δεν το προκαλεί αυτό καθεαυτό το πρόβλημα, αλλά τα windows. Αν απενεργοποίησεις την επιλογή που είπα, βγάζει BSOD και σου επιτρέπει να δεις τον κωδικό σφάλματος (όχι ότι είναι πάντα διαφωτιστικός, αλλά συνήθως καθοδηγεί). Επίσης αρκετές φορές γράφει και πρόβλημα στο Event Viewer οπότε πρέπει να το κοιτάξουμε πριν αρχίσουμε ...να κατσαβιδιάζουμε στην τύχη (μπας και είναι κείνο, μπας και είναι τ'άλλο)...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.