Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έκδοση οικοδομικής άδειας για φωτοβολταϊκά - απαίτηση αρτιότητας


DimitraPar

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Στους πολεοδομικούς όρους δεν αναφέρει κάτι τέτοιο. Αν το νέο νομοσχέδιο αναφέρει μόνο σε άρτια και οικοδομήσιμα, επειδή εγώ δεν έχω δει πουθενά τέτοια αναφορά, όποιος μπορεί ας πει σε ποιο σημείο το γράφει για να ενημερωθούμε σωστά και όχι σαν χαλασμένο τηλέφωνο...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Για εγκατάσταση 20kW σε γήπεδο εκτός σχεδίου, δεν χρειάζεται αρτιότητα παιδια;

 

Όχι δε χρειάζεται αρτιότητα. Στο ΦΕΚ 344/20-07-2009 αναφέρει στο Άρθρο 1Β, ότι "Για την τοποθέτηση εγκαταστάσεων Φ/Β συστημάτων ισχύος μικρότερης ή ίσης των 20 KW σε εκτός σχεδίου περιοχές, δεν έχει εφαρμογή η παρ.1 της ανωτέρω περίπτωσης Α ....(Α1. Επιτρέπονται οι εγκαταστάσεις Φ/Β σε γήπεδα άρτια και οικοδομήσιμα.......)

Αν έχεις το νόμο ρίξε μια ματιά..

 

Ελπίζω να βοήθησα..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όσον αφορά την πολεοδομία έχω να πώ πως απαιτείται άδεια εργασιών μικρής κλίμακας.Πρόσφατα κατέθεσα πλήρη φάκελο και σύμφωνα με το νέο νόμο για τα Φ/Β δεν απαιτείται κάτι επιπλέον απο την πολεοδομία.Τώρα για την αρτιότητα του γηπέδου τίθεται ένα θέμα καθως κανείς δε ξέρει να σε κατατοπίσει επακριβώς.Πάντως η αλήθεια είναι πως αν δεν είναι άρτιο το γήπεδο,όποιος το έχει ας είνα έτοιμος για πολύ επιπλέον τρέξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι με τη σειρά μου,

Στην αρχική αίτηση προς ΔΕΗ απαιτείται ένα μονογραμμικό σχέδιο.

Μελέτη της ηλεκτρολογικής εγκατάστασης (διαστασιολόγηση κλπ) απαιτείται?και αν ναι σε ποιο στάδιο της διαδικασίας?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.