Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αλλαγή χρήσης καταστήματος σε εκπαιδευτήριο - φροντιστήριο μέσης εκπαίδευσης


ssamart

Recommended Posts

Αγαπητοι συνάδερφοι καλησπέρα,

 

θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση:

 

Προκειμένου να ιδρυθεί εκπαιδευτήριο σε χώρο που έχει χρήση κατάστημα θα πρέπει σε αυτόν να γίνει αλλαγή χρήσης?

 

ο χώρος έχει συνολική στεγασμένη επιφάνει περίπου 120 τ.μ. και η Οικοδομική του άδεια έχει εκδοθεί το 2000 (νέο κτήριο).

 

 

Πως προέκυψε το θέμα. Ανέλαβα μία ενεργητική για ένα προς ίδρυση φροντιστήριο για έναν φίλο, και στην πυροσβεστική που πηγα για να ρωτήσω σχετικά με το χειροκίνητο σύστημα αναγγελίας μου ανέφεραν ότι αν είναι νέο κτήριο (μετα το '88 ) και πανω απο 100 τ.μ. χρειάζεται νέα παθητική ----> δηλαδή αλλαγή χρήσης... κατάλαβα κάτι λάθος? ή μήπως μου διαφεύγει κάτι?

 

Μου έδειξαν και μία σχεική διαταγή την οποία κάνω upload σε rapidshare για να την δει όποιος ενδιαφερθει να απαντήσει.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

http://rapidshare.com/files/403517891/20100628_145057.jpg.html

Link to comment
Share on other sites

Και λόγω του ότι γίνεται εκπαιδευτήριο, χρειάζεται και νέα στατική μελέτη, λόγω σπουδαιότητας. (από Σ2 σε Σ3)

Συμβουλέψου έναν Πολιτικό Μηχανικό για αυτό το θέμα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ε ναι με πολιτικό μηχανικό μιλήσαμε αρχικα και μας είπε ότι δεν χρειάζεται αλλαγή.

 

από την πυροσβεστική προέκυψε το θέμα...

 

ssouanis καμία σχετική διάταξη με την σπουδαιότητα που μπορούμε να δούμε? γα να μιλήσω και με τον πολ. μηχ. να δουμε τι πρέπει να κάνουμε, γιατί το κατάστημα είναι ήδη νοικιασμένο και ετοιμάζεται...

Link to comment
Share on other sites

Στις παλιές οικοδομές (προ του 85) χρειάζεται προσοχή.

 

Δεν επιτρέπεται πάντα η αλλαγή χρήσης. Για παράδειγμα για εκπαιδευτήρια κανονικά δεν επιτρέπονται τραπεζοειδή σκαλοπάτια στο κλιμακοστάσιο.

 

Γενικότερα τραπεζοειδή σκαλοπάτια δεν επιτρέπονται για ειδικά κτήρια και στα περισσότερα παλιά κτήρια στις γωνίες δεν έχουν πλατύστκαλο αλλά τραπεζοειδή σκαλοπάτια.

http://www.domiki.gr/kpn/text_3st/0_1.htm

Link to comment
Share on other sites

στον αντισεισμικό κανονισμό και στον κανονισμό φόρτισης.

Ο πολιτικός μηχανικός θα δει:

το κινητό φορτίο (απαιτούμενο 300 κιλά νομίζω)

σπουδαιότητα (Σ3)

και το ψ2 (0.50)

 

Είναι γνωστές έννοιες για αυτόν και θα συγκρίνει τα της μελέτης με αυτά που πρέπει να ισχύουν.

 

+ όλα τα άλλα που αναφέρει ο sdim περί κλιμακοστασίων κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Ισόγειος είναι ο χώρος του καταστήματος και δεν υπάρχει κλιμακοστάσιο. Με το ύψος του πεζοδρομίου στα cm περίπου.

 

Το θέμα είναι η αλλαγή χρήσης και αν αυτή είναι απαραίτητη.

Link to comment
Share on other sites

αφού είναι ισόγειο, τότε τα πράγματα γίνονται λίγο πιο απλά.

 

Για εμένα, χρειάζεται αλλαγή χρήσης, θα περάσει από όλους τους ελέγχους και όπου δεν χρειάζεται επιπλέον μελέτες θα υπογράφουν "ΠΛΗΡΗΣ" και τέλος.

 

Έτσι λειτουργεί το θέμα στην Κεντρική Θεσσαλονίκης. Τώρα άμα διαφέρει από πόλη σε πόλη...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μπορείς να μας ξαναστείλεις το link με την διάταξη, γιατί δεν ισχύει πλέον.

Ευχαριστώ

 

───────────────────────

Αναγράψτε την ειδικότητά σας στο προφίλ.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
στον αντισεισμικό κανονισμό και στον κανονισμό φόρτισης.

Ο πολιτικός μηχανικός θα δει:

το κινητό φορτίο (απαιτούμενο 300 κιλά νομίζω)

σπουδαιότητα (Σ3)

και το ψ2 (0.50)

 

Είναι γνωστές έννοιες για αυτόν και θα συγκρίνει τα της μελέτης με αυτά που πρέπει να ισχύουν.

 

+ όλα τα άλλα που αναφέρει ο sdim περί κλιμακοστασίων κτλ.

 

Αφού ήταν κατάστημα δεν έχει πρόβλημα με τα κινητά φορτία.

Για τα άλλα 2 όμως Σ3+ψ2 πρέπει να γίνει επανέλεγχος. Ακόμα μπορεί να γίνει και με τον τότε ισχύων κανονισμό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.