Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης καταστήματος σε εκπαιδευτήριο - φροντιστήριο μέσης εκπαίδευσης


Recommended Posts

Σύμφωνα με την απόφαση του ΣτΕ Δ 4043/2001:

 

100. ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

Εκπαίδευσηֹ μέσηֹ τεχνικά επαγγελματικά εκπαιδευτήρια

(ΤΕΕ)ֹ από το συνδυασμό του άρθρου 7 παρ. 3 του Ν. 2640/1998,

των άρθρων 2-5 του β.δ/τος 685/1972 και του άρθρου 6 του Π.Δ.

813/1977 συνάγεται ότι μεταξύ των απαιτουμένων για τη χορήγηση

αδείας ιδρύσεως και λειτουργίας ιδιωτικού ΤΕΕ δικαιολογητικών

δεν περιλαμβάνεται και οικοδομική άδεια αλλαγής χρήσεως, όταν

το κτίριο στο οποίο πρόκειται να στεγασθεί το ΤΕΕ δεν είχε

εξυπαρχής ανεγερθεί ως εκπαιδευτήριο...

Δ΄ 4043/2001 Εισηγητής: Γ.

Παπαγεωργίου

Σύμβουλος

 

και σύμφωνα με την εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας υπ΄ αρ. Φ1Α/333/4709/Δ5

 

αναφέρεται ότι δε χρειάζεται αλλαγή χρήσης για φροντιστήριο.

 

Ισχύει κάτι τέτοιο;

 

egyklios_yp_paideias.pdf

STE 4043.2001.pdf

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Θὰ ἤθελα τὴν γνώμη σας σὲ ἕνα θέμα ποὺ μοῦ προέκυψε προσφάτως. Ἕνας πελάτης μου προτίθεται νὰ ἀνοίξῃ ἕνα φροντιστήριο. Ὁ χῶρος ποὺ σκοπεύει νὰ χρησιμοποιήσῃ ὡς φροντιστήριο εἶναι ἡμιυπόγειος (-1.10 m ὑπὸ τὴν στάθμη τοῦ ἐδάφους στὴν πρόσοψη, ουσιαστικὰ ἰσόγειο ἀφοῦ στὸ ἴδιο ἐπίπεδο εἶναι ἡ εἴσοδος τῆς πολυκατοικίας στὴν ὁποία ἀνήκει) καὶ χαρακτηρισμένος ὥς ἔτσι ἀπὸ τὴν οἰκοδομικὴ ἄδεια (τοῦ '71). Ὁ χῶρος αὐτός, ποὺ νοικιάζεται ἀπὸ τὸν πελάτη μου, ἄλλαξε -προφανῶς αὐθαιρέτως- ἀπὸ ἀποθήκη σὲ κατάστημα (πιθανολογῶ) καὶ «τακτοποιήθηκε» μετὰ τὸ 2010 μὲ τὴν γνωστὴ καταβολὴ προστίμου. Δὲν γνωρίζω ἂν ἔχει καταβληθεῖ ὅλο τὸ ποσὸ τῆς τακτοποίησης (ἀφοῦ τὸ ποσὸ αὐτὸ καταβάλλεται σὲ δόσεις). Τὸ θέμα εἶναι ἂν ὁ χῶρος μπορεῖ μετὰ τὴν τακτοποίηση νὰ ἀλλάξῃ χρήση καὶ νὰ χρησιμοποιηθῇ ὡς φροντιστήριο. Δυστυχῶς ἡ βεβαίωση κύριας χρήσης γιὰ τὸν ὑπάρχοντα χῶρο ἀπὸ τὴν Πολεοδομία θὰ ἀργήσει νὰ ἔρθῃ στὰ χέρια μου λόγῳ ἀπουσίας τοῦ ἁρμοδίου ὑπαλλήλου σὲ διακοπές. Κατὰ 99% ἔχει γίνει ἀλλαγὴ χρήσης ἀφοῦ στὸ πεδὶο «περιγραφὴ χώρου» τοῦ φύλλου ὑπολογισμοῦ τοῦ εἰδικοῦ προστίμου ἀναγράφεται ἡ λέξη «κατάστημα». Τὸ θέμα εἶναι ἂν μπορῇ νὰ γίνῃ περαιτέρω ἀλλαγὴ χρήσης ἀπὸ κατάστημα σὲ φροντιστήριο, ἀφοῦ ἡ τακτοποίηση τῆς αὐθαιρεσίας φαίνεται νὰ δημιουργῇ πρόβλημα. Ὁ ἄνθρωπος ἔχει ἐπενδύσει κάποια χρήματα στὸ νὰ διαμορφώσῃ τὸν χῶρο σὲ φροντιστήριο καὶ θὰ πρέπει νὰ προστατέψῳ τὴν ἐπένδυσή του. Σᾶς εὐχαριστῶ ἐκ τῶν προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα έπρεπε να ελέγξει πρώτα την νομιμότητα του χώρου και μετά να κάνει την όποια επένδυση;

Link to comment
Share on other sites

...

ὡς φροντιστήριο εἶναι ἡμιυπόγειος (-1.10 m ὑπὸ τὴν στάθμη τοῦ ἐδάφους στὴν πρόσοψη,

...

...

Ὁ ἄνθρωπος ἔχει ἐπενδύσει κάποια χρήματα στὸ νὰ διαμορφώσῃ τὸν χῶρο σὲ φροντιστήριο καὶ θὰ πρέπει νὰ προστατέψῳ τὴν ἐπένδυσή του.

...

Αφού μόνο στην πρόσοψη (αν κατάλαβα καλά) είναι πιο πάνω από το έδαφος, για την προστασία της επένδυσης του, είχες κάνει έλεγχο αν θα έχει επάρκεια αερισμού, φωτισμού για την χρήση που θέλει, τουλάχιστον σύμφωνα με τον κτιριοδομικό κανονισμό?

 

Υ.Γ.

Εντυπωσιακό το πολυτονικό που χρησιμοποιείς.

Link to comment
Share on other sites

Ὅσον ἀφορᾶ τὰ θέματα φωτισμοῦ καὶ ἀερισμοῦ ὁ χῶρος δὲν ἔχει πρόβλημα. Τὰ ὑαλοστάσια εἶναι μεγάλα καὶ ὁ χῶρος ἔχει μεγάλα ἀνοίγματα κατὰ μῆκος δύο πλευρῶν τοῦ οἰκοπέδου. Γενικῶς πληροῖ τὶς προϋποθέσεις ποὺ θἐτει ἡ νομοθεσία ὡς πρὸς τὴν λειτουργικότητα καὶ τὴν ἀσφάλεια. Εἶναι σχεδὸν ἰσόγειος, δὲν ὑπάρχουν κἃν κλιμακοστάσια πρόσβασης σὲ αὐτὸν παρὰ δύο φαρδιὰ κεκλιμένα ἐπίπεδα ἤπιας κλίσης. Τὸ ὅλο θέμα εἶναι ἡ ἀλλαγὴ χρήσης. Ὑπάλληλος στὴν Πολεοδομία μοῦ εἶπε ὅτι ἂν ὁ χῶρος ἦταν ἀποθήκη καὶ τακτοποιήθηκε σὲ κατάστημα τότε ἀντίο ζωή. Προσέθεσε ὅμως ὅτι ἂν δὲν ἔχει ὁλοκληρωθεῖ ἡ τακτοποίηση τότε ἴσως θὰ μποροῦσε νὰ τροποποιηθῇ ἡ τακτοποίηση τῆς αὐθαιρεσίας καὶ νὰ ὑπαχθῇ στὸ νόμo 4014/2012. Ἀνέφερε ἐπίσης τὴν ἐγκύκλιο 7/28-5-2012. Τρέχα γύρευε δηλαδὴ μὲ τὴν νομοθεσία. Ἀπ' ὅ,τι κατάλαβα ἀπὸ τὰ λεγόμενα τῆς ὑπαλλήλου ἂν ἕνας αὐθαίρετος χῶρος τακτοποιήθηκε («τακτοποιήθηκε», σιχαίνομαι τὴν ὑποκρισία ποὺ κουβουλᾶ τὸ πνεῦμα καὶ τὸ γράμμα τοῦ νομοθέτη, μιλᾶμε γιὰ νόμιμο λάδωμα τοῦ κράτους, τέλος πάντων) ἀπὸ ἀποθήκη σὲ λ.χ. κατάστημα, τότε δὲν ἐπιδέχεται γιὰ τὴν χρονικὴ διάρκεια τῆς «τακτοποίησης» ἄλλη ἀλλαγὴ χρήσης. Δηλαδή, ἔγινε κατάστημα; Κατάστημα θὲ νὰ μείνῃ. Ἂν πάλι ἄλλαζε σὲ φροντιστήριο, τότε θὰ παρέμενε φροντιστήριο διὰ βίου ἢ γιὰ τὰ ἑπόμενα 30 χρόνια τέλος πάντων ποὺ ἔχει ἰσχὺ ἡ τακτοποίηση. Ἔχω πελαγώσει. Ὁ ἄνθρωπος ἔχει φτιάξει ἕναν ὡραῖο χῶρο, ἐγὼ προσωπικῶς ἔκανα κάποιες ἀποτυπώσεις, σχέδια καὶ τρεχάματα καὶ φοβᾶμαι μήπως ὅλα αὐτὰ πᾶνε στὸν γάμο τοῦ καραγκιόζη.

 

Φίλε Didonis σ' εὐχαριστῶ γιὰ τὴν ἠθικὴ ὑποστήριξη!

Link to comment
Share on other sites

σε καλύπτει η εγκ 7

βρέστην εδώ

http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=762&language=el-GR

 

Α παρ 6

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδὴ ἂν κατάλαβα καλῶς φίλε ΚΑΝΑ μπορῶ νὰ προχωρήσῳ στὴν ἀλλαγὴ χρήσης τοῦ χώρου. Σωστά; Ἡ ὑπάλληλος στὴν Πολεοδομία μοῦ τὰ εἶπε κάπως μασημένα καὶ φοβοῦμαι μήπως εἶναι ἡμιμαθὴς ἢ θέλει κάποιο… δωράκι.

 

Φίλε Κώστα Σιδ. στεῖλε μου προσωπικὸ μήνυμα γιὰ ὅ,τι θέλεις νὰ μάθῃς περὶ πολυτονικοῦ γιὰ νὰ μὴν ἐκτραποῦμε ἀπὸ τὸ θέμα καὶ κουράσουμε ἴσως τὰ ἄλλα μέλη τοῦ φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΕΧΩ ΤΡΕΛΑΘΕΙ...

ΕΙΜΑΙ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΙΣΟΓΕΙΟΥ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ 150 Τ.Μ. ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΕΧΡΙ ΠΡΟΤΕΙΝΟΣ ΕΝΟΙΚΙΑΖΟΤΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΔΗΜΟ ΩΣ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ.ΟΤΑΝ ΕΙΧΑΜΕ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΤΙΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΜΙΣΘΩΣΕΙΣ ΤΟ 2000 ΕΙΧΑΝ ΕΛΕΓΞΕΙ ΤΟ ΧΩΡΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ ΤΗΣ ΝΟΜΑΡΧΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΙΧΑΝ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟ ΣΚΟΠΟ.

ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΕΛΗΞΕ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΝΟΙΚΙΑΣΤΕΙ ΣΑΝ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ.ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΛΛΑΓΗ ΧΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΣΕ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΡΩΤΗΣΑ ΤΟΝ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.Η ΤΙΜΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΕ ΗΤΑΝ 4.500 ΕΥΡΩ!!!!!ΟΤΑΝ ΠΡΙΝ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΧΑ ΒΓΑΛΕΙ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗ ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΣΠΙΤΙ 170 Τ.Μ. ΜΕ 4.800

ΦΥΣΙΚΑ ΡΩΤΗΣΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΦΟΣΟΝ ΗΤΑΝ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΩ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΝΟΜΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΑΛΛΑΓΗ.

ΕΝΑΣ ΤΡΙΤΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΣΑΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΕΙΝΑΙ 1.500 ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΡΟΛΟ ΤΑ ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΑ.

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΙΣΧΥΕΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ!

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

 

 


Μη γράφεις με κεφαλαία. Δες κανόνες

Στο προφίλ σου δηλώνεις Πολιτικός Μηχανικός αλλά ρωτάς σαν ιδιώτης. Τι ισχύει από τα δυο.

Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

Καληπέρα, 

σε 3οροφη πολυκατοικία (κατασκευης 1996) θελω να κάνω στο ισόγειο αλλαγη χρήσης απο Καταστημα σε Εκπαιδευτήριο.

Στο ακινητο έχει γίνει τακτοποίηση στην όποια παραβαση είχε (ετος 2012). 

Το κτίριο θα αλλάξει απο κατηγορια Σ2 σε Σ3. 

Τι καταθέτω για να πάρω την αδεια στην πολεοδομία? 

Αποτυπωση - Κατοψη προτασης (μονο εσωτερικες διαρρυθμισεις αλλαζουν και κάποια ηλεκτρικα) - Ενεργητική πυροπροστασια - διαγραμμα δομησης - πυρασφαλεια - μελετη στατικης επαρκειας κατηγοριας Σ3 (υπογεγραμμενη απο 2 στατικους?) 

Παθητική πυροπροστασια δεν θέλει σωστα?

Ειναι κατι άλλο που μου ξεφευγει σε σχεδια για την άδεια? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.