Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: Παράθυρα σε σύνορο οικοπέδου


Μαρια71

Recommended Posts

Γεια σας, είμαι νέα Αρχιτεκτόνισσα και χρειάζομαι τη βοήθειά σας.

Αναφορικά με την απόληξη του απορροφητήρα σε μπαλκόνι, που η διπλανή ιδιοκτησία διαμαρτύρεται για τις μυρωδιές και απειλεί να πάει στην πολεοδομία, τι ισχύει? Υπάρχει κάποιο ΦΕΚ ή κάποια νομοθεσία?

Το κτίριο είναι απολύτως νόμιμο.

Επείγον!

 

Ευχαριστώ!

για οικιακούς απορροφητήρες δεν υπάρχει (ελπίζω να μιλάς για κουζίνα)

υπάρχουν προδιαγραφές κατασκευής και κατανάλωσης ενέργειας... όχι για τις μυρωδιές

"καλοί" γείτονες υπάρχουν. που θα μπορούσαν να πάνε στην πολεοδομία, στον εισαγγελέα και στον Αρειο Πάγο αν τηγανίζεις με ανοιχτό παράθυρο και να καταγγείλουν ενδεχομένως και την ΕΜΥ για την κατεύθυνση του ανέμου (που είναι υπεύθυνος για τη διασπορά των οσμών) και το ύψος της θερμοκρασίας (που ευθύνεται για την πτητικότητα)

πες στη γειτόνισσα να μη ζηλεύει που μαγειρεύετε (η πελάτισσα) καλύτερα από αυτήν. [το δικό της απορροφητήρα παρεμπιπτόντως που τον βγάζει? ]

μόνο ενδεχομένως βάσιμο -αλλά συζητήσιμο έως ακραίο- θέμα θα υπάρχει αν το άνοιγμα του απορροφητήρα θεωρηθεί "άνοιγμα" και είναι <1μ από το όριο (πυρασφάλεια). σ' αυτή την περίπτωση βάλε μια κούρμπα που να κοιτάει σε άλλη κατεύθυνση (λοξά επάνω)

 

υ.γ. είναι ψιλο οφφ τόπικ το θέμα αλλά έχει μια σχέση με ανοίγματα προς όμορο??? αν κατάλαβα το δικό σου είναι σε μπαλκόνι εντός του οικοπέδου. 

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ καταρχήν για την απάντηση!

 

Υπήρχαν παλαιότερες αναρτήσεις σχετικές με απορροφητήρα, για αυτό και εξέφρασα εδώ την απορία μου.

 

Σε μπαλκόνι εντός του οικοπέδου βρίσκεται ο απορροφητήρας - οικιακός όντως - και η διαμαρτυρόμενη βρίσκεται στη διπλανή ιδιοκτησία - διπλανή πολυκατοικία, βγάζοντας τον δικό της από την πίσω πλευρά του οικοπέδου, ισχυριζόμενη πως έχει τραβήξει σωλήνα και το βγάζει στο δώμα, έχοντας την ίδια απαίτηση από μας.

 

Ελπίζω να βγάλουμε άκρη. Τι θα προτείνατε από τη στιγμή που απειλεί πως θα πάει στην Πολεοδομία?

Link to comment
Share on other sites

σε πολλες οικοδομες-ιδιως παλαιες- η εξοδος του αποροφητηρα βρισκεται στον  τοιχο προς το  μπαλκονι

Στις  "νεωτερες" υπαρχει κατακορυφη σωληνα απαγωγης μεχρι το δωμα.

 

Η "απεναντι" εχει τετοιον κατακορυφο σωληνα.

Και δεν  τον  "εχει τραβηξει"  αυτη... 

  Προφανως, εσυ δεν εχεις σωληνα κατακορυφης απαγωγης...λογω μη κατασκευης ....εξ αρχης...

Εσυ εχεις  την εξοδο στο μπαλκονι σιου

και δεν βλεπω με ποιον - νομιμο-  τροπο θα τρυπησεις "προς τα πανω" για να κανεις κατακορυφη την εγκατασταση σου...

επειδη σου το ζηταει η "απεναντι"  που ειναι ευαισθητη...

 

Ας παει οπου θελει.

 

Εδω προκειτα για την υποχρεωση της  καθε  "γειτονισας"

  να "ανεχεται" τις εκπομπες  απο το δικο σου ακινητο, αφου προερχονται απο "συνηθη χρηση"

 

Και ειναι συνηθης χρηση να "τηγανιζεις"...κι ας της μυριζει...ετσι οριζει ο νομος [ΑΚ 1003]

 

Να μιλησεις με τον μηχανικο σου , να ελεγξει τι σωληνα και πού εχει "τραβηξει"  αυτη η διπλανη.

 

εντιτ

σορρυ,

τωρα προσεξα οτι εισαι αρχιτεκτονας

αρα..ελεγχεις μονη σου

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 6 months later...

καλησπέρα, ο ιδιοκτήτης της οικίας επειδή δεν φωτιζόταν καλά άνοιξε παράθυρο στο όριο του οικόπεδου αλλα τα έχει με κάγκελα μόνο και μόνο για φωτιστεί το σπίτι, αλλά ο γείτονας τον κατήγγειλε κ αυτός τώρα θέλει να τακτοποιήσει κατι αυθαίρετα που εχει κ τα παράθυρά μπορεί να γίνει?? αυθαίρετα τα άνοιξε με τον νόμο δεν μπορώ?? 

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

.. επειδή δεν φωτιζόταν καλά άνοιξε παράθυρο στο όριο του οικόπεδου αλλα τα έχει με κάγκελα μόνο και μόνο για φωτιστεί το σπίτι,...

Δεν είναι επιτρεπτό να έχει άνοιγμα (με κάγκελα ή άνευ) στο όριο με όμορο.

Το θέμα δεν είναι μονο παράβαση σε σχέση με τα πολεοδομικά ζητήματα αλλα άπτεται δικαιωμάτων ιδιοκτησίας τρίτου.

Οπότε δεν μπορεί και να το κλείσει.

Κι αν δεν το κλείσει ο γείτονας έχει δικαίωμα να κτίσει επί του ορίου του, τοίχο μέχρι να του το κλείσει στην πράξη αφού θα βλέπει τοίχο.

Αν ήθελε περισσότερο φωτισμό ας άφηνε πλαϊνή απόσταση (αλλα σίγουρα δεν τον βόλευε τότε)

Και όσοι το κάνουν το ίδιο κόλπο, μόνο για φωτιστούν το κάνουν.

 


Υ.Γ.

 

..

Σε μπαλκόνι εντός του οικοπέδου βρίσκεται ο απορροφητήρας - οικιακός όντως - και η διαμαρτυρόμενη βρίσκεται στη διπλανή ιδιοκτησία - διπλανή πολυκατοικία, βγάζοντας τον δικό της από την πίσω πλευρά του οικοπέδου, ισχυριζόμενη πως έχει τραβήξει σωλήνα και το βγάζει στο δώμα, έχοντας την ίδια απαίτηση από μας.....

(άκαιρο πια διότι πέρασε καιρός αλλα η πιο καλή λύση είναι να ψήνει ρέγκες για να δει τα χειρότερα η γειτόνισσα μπας και βάλει μυαλό να βολευτεί με μυρωδιές από τα στιφάδα)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα,

Παρόμοιο πρόβλημα με τα παραπάνω, πήρα οικόπεδο με παλιά ιδιοκτησία την οποία κατεδάφισα τώρα υπάρχει άδειο οικόπεδο για κήπο.

Έχω γειτόνους όμως που είχαν καλομάθει να χρησιμοποιούν το συγκεκριμένο οικόπεδο οπότε μάλλον θα έχουμε μάχες..

Ο ένας γείτονας έχει 3 παράθυρα που κοιτάνε στο οικόπεδο μου, το ένα είναι χαμηλά και θα του που να το κλείσει, τα άλλα 2 είναι ψηλά, παρόλο που δεν εγώ δεν θα χτίσω αν του ζητήσω πρέπει να τα χτίσει?  Σαν παράθυρα δεν με ενοχλούν αλλά το θέμα είναι πως στο ένα παράθυρο που το μισό βλέπει στο δικό μου οικόπεδο έχει βγάλει λάστιχο πλυντηρίου και παρόλο που το είπα μία φορά και το μάζεψε πάλι το έβγαλε και επειδή το λάστιχο το βγάζει από το μισό παράθυρο που εφάπτεται με το δίπλα μου οικόπεδο, μου είχε πει .. θα το βγάλω αν και δεν είναι στο οικόπεδο σου. Επίσης λέει πως δεν το κάνει για να βγάζει τα νερα του πληντυρίου..

Επίσης το δεύτερο πρόβλημα που έχω είναι ότι ο άλλος γείτονας έχει βόθρο και από τη στιγμή που καθάρισα το οικόπεδο βλέπω στη συγκεκριμένη πλευρά συνέχεια υγρασία οπότε κάτι γίνεται με το συγκεκριμένο βόθρο.Τους είχα πιάσει πριν καθαρίσω το οικόπεδο και είχαν έρθει και το είδαν και μου έλεγαν ότι μάλλον είναι από νερά που μένουν σε ένα παλιό αποθηκάκι που είχε. Τώρα όμως δεν υπάρχει τίποτα. Σε αυτή τη περίπτωση απαιτώ να μονώσει το βόθρο? και το επόμενο βήμα είναι υγειονομικό?

Όποια βοήθεια δεκτή.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.