Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Καθίζηση εδάφους υπογείου


 
spa4

Recommended Posts

Αν δε θέλετε να καθαιρέσετε την παλιά πλάκα μπορείτε να ανοίξετε μερικές τρύπες σε διάφορα σημεία της και να γεμίσετε το κενό μεταξύ πλάκας και εδάφους με αυτοεπιπεδούμενο σκυρόδεμα. Εγώ προσωπικά δεν το έχω χρησιμοποιήσει γιατί δε μου χρειάστηκε μέχρι τώρα. Το είδα σε μια παρουσίαση που οργάνωσε μεγάλη εταιρία παραγωγής σκυροδέματος στην περιοχή μου και μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον. Χρησιμοποιείται για πλήρωση ταφρων σε έργα οδοποιίας, σε αγωγούς νερού, για πλήρωση και αδρανοποίηση παλαιών βόθρων και είναι επανασκάψιμο αν χρειαστεί να γίνει καθαίρεση κάποια στιγμή. Για περισσότερες πληροφορίες, τεχνικά χαρακτηριστικα, αντοχές, εργασιμότητα κλπ. http://www.larsinos.gr/uploads/geocrete.pdf

Link to comment
Share on other sites

@Brasco: Κοίτα μήνυμα Νο 1...δεν κοστίζει τόσο πολύ το ξήλωμα...

 

Γενικά συμφωνώ με μήνυμα Νο 13...

 

Για τέτοιου είδους γεμίσματα, αντί για αυτοεπιπεδούμενο σκυρόδεμα, γενικά χρησιμοποιούμε ενέματα, αλλά δεν το συνιστώ στη συγκεκριμένη περίπτωση

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ευχαριστούμε για τις προτάσεις σας που είναι όλες πολύ κατατοπιστικές.Σαν μηχανικοί όμως πρέπει να βγάλουμε το σωστό αποτέλεσμα με το οικονομικότερο κόστος έτσι δεν είναι?Δεν πάμε με τον συνάδελφο να κάνουμε 'εργολαβική' εργασία..

Παρακάτω ανεβάσαμε κάποιες φωτογραφίες έτσι ώστε να έχετε μια λίγο πιο ξεκάθαρη άποψη του χώρου που πιστεύουμε πως θα βοηθήσει.Παρατηρείτε κι εσείς πως δεν είναι και στην καλύτερη κατάσταση.Βάλαμε και μια εικόνα οροφής που φαίνεται ο διαβρωμένος οπλισμός.Η λύση που αποφασίσαμε ειναι η εξής :

Αφαίρεση του υποστρώματος και πέταμα τα μπάζα και ίσως και αφαίρεση εδαφικού υλικού,ανάλογα τι θα συναντήσουμε απο κάτω Θεός φυλάξει..

Στην συνέχεια επίστρωση με 3Α και όπλιση με Φ8 άνω κάτω και σφήνωμα του οπλισμού στα περιμμετρικά τοιχεία.12 cm μπετό και είμαστε έτοιμοι.Α ξέχασα να πω πως πάνω απο τον οπλισμό θα τοποθετηθεί και πλέγμα Τ130.Τί λέτε?

Έχω να ρωτήσω επίσης αν πιστεύετε μήπως θα χρειαστεί αρμός.Κι αν ναι που?Περιμμετρικά των τοίχων ή στο μέσο του δαπέδου?Επαρκεί αρμός 1cm η λιγότερο?

Κατά την καθαίρεση του δαπέδου οι τοίχοι μου θα μείνούν στον 'αέρα'.Ποιά κατά την γνώμη σας είναι η βέλτιστη λύση?Είμαστε καλυμμένοι αν πακτώσουμε τους οπλισμούς στους τοίχους?Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας..

post-24790-131887243791_thumb.jpg

post-24790-131887243796_thumb.jpg

post-24790-1318872438_thumb.jpg

post-24790-131887243803_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφίες είναι πολύ μικρές και δε βοηθάνε ιδιαίτερα.

Πάντως βλέποντας τον ΚΑΤΩ οπλισμό της πλάκας οροφής υπογείου............:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

 

Στην συνέχεια επίστρωση με 3Α και όπλιση με Φ8 άνω κάτω και σφήνωμα του οπλισμού στα περιμμετρικά τοιχεία.12 cm μπετό και είμαστε έτοιμοι.Α ξέχασα να πω πως πάνω απο τον οπλισμό θα τοποθετηθεί και πλέγμα Τ130.Τί λέτε?

Αφού έχεις οπλισμό ΑΝΩ-ΚΑΤΩ τι νόημα έχει το Τ130?

 

Αν κάνετε αρμούς προσέξτε τι θα κάνετε με την υγρασία.

Link to comment
Share on other sites

Το Τ130 σκέφτομαι να το βάλω για για τις επιφανειακές ρηγματώσεις,τριχοειδής και μη..

T130 ζητούσε πάντα και ο κ.Ιγνατάκης για όσους θυμούνται αυτόν τον εξαιρετικό καθηγητή του σιδηροπαγούς σκυροδέματος του ΑΠΘ!!!

Link to comment
Share on other sites

Το Τ130 σκέφτομαι να το βάλω για για τις επιφανειακές ρηγματώσεις,τριχοειδής και μη..

 

Τον Ιγνατάκη τον θυμάμαι με νοσταλγία και εκτίμηση, αλλά αν θες να ελέγξεις την ρηγμάτωση πρέπει να βάλεις αρκετά πάνω από τον ελάχιστο οπλισμό...

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως σ'αυτό έχεις δίκιο..Πιστεύεις πως ένα Τ130 δεν με καλύπτει ε?Θα κάτσω να το υπολογίσω αλλά θα ήθελα και την άποψή σου..

Link to comment
Share on other sites

Απλά φίλε spa4 όταν βάζεις μια εσχάρα οπλισμού, το να προσθέσεις και ένα πλέγμα δεν κάνει τίποτα παραπάνω από το αυξάνει κατά τι το ποσοστό οπλισμού. Αλλά, αν αυτό θες, μπορείς απλά να αυξήσεις την πυκνότητα των ράβδων την εσχάρας.

Ίσως υπάρχει σύγχυση με έργα που έχουν πολύ μεγάλη επικάλυψη και στα οποία βάζουμε επιδερμικό οπλισμό...

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ Αλέξη να'σαι καλά..Τόσο για την απάντηση όσο και για κάποιους προβληματισμούς που μου δημιουργήθηκαν σύμφωνα με τα λεγόμενά σου,που θα σκεφτώ!!8-)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.