Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εργασία σε ΟΤΑ - Άσκηση ελεύθερου επαγγέλματος


rena

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά, μετά από πολύ πολύ καιρό! Ερώτηση: Έχω κάνει αίτηση για προκήρυξη του ΑΣΕΠ σε ΟΤΑ. Με τα προσωρινά αποτελέσματα είμαι πρώτη και ο δήμος με προσέλαβε με σύμβαση εργασίας ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου, ωσότου βγουν τα οριστικά - έχει αυτό το δικαίωμα, το γράφει και η προκήρυξη. Σε αυτή την περίπτωση έχω το δικαίωμα να ασκώ το ελεύθερο επάγγελμα ωσότου βγουν τα οριστικά; Όπου έχω ρωτήσει μέχρι στιγμής δεν μου δίνουν απάντηση υπεύθυνα. Αν ξέρει κανείς ας μου δώσει τα φώτα του, ευχαριστώ!

 

Παρατήρηση: Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

 

Παρατήρηση: Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά, πρέπει να χωράει τέτοια περίπτωση, άσκησης ελευθέρου επαγγέλματος.

 

Σίγουρα μπορεί να ασκηθεί το ελεύθερο επάγγελμα, όταν υπάρχει σύμβαση ορισμένου χρόνου σε Δήμο, σαν ειδικός συνεργάτης (είναι θέση που δεν απαιτεί πτυχίο, παρά βεβαιωμάνη εμπειρία ανάλογα με το αντικείμενο).

 

Συνεννοήσου με τον "γραφιά" του συγκεκριμένου ΟΤΑ, θα ξέρει να σε κατατοπίσει με τους νόμους.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά και συγγνώμη για τη διπλή ανάρτηση, έγινε από λάθος.

Dgt, αυτό που λες είναι σίγουρο; Πώς το μαθαίνω επίσημα;

Dimitrispsi, εδώ είναι μικρός δήμος, οι "γραφιάδες" δεν ξέρουν και πολλά και πρέπει να τα ψάξω για να είμαι καλυμμένη... Επίσης, δεν είμαι ειδικός συνεργάτης, είμαι με ορισμένου χρόνου ως τα οριστικά, είναι διαφορετικό.

Link to comment
Share on other sites

Ορισμένου ή αορίστου χρόνου ή με οποιασδήποτε μορφής σύμβαση, ΔΕΝ είσαι δημόσιος υπάλληλος οπότε μπορείς να ασκείς ελεύθερο επάγγελμα (φυσικά όχι στο ωράριο εργασίας στο Δήμο).

Link to comment
Share on other sites

Dimitrispsi, εδώ είναι μικρός δήμος, οι "γραφιάδες" δεν ξέρουν και πολλά και πρέπει να τα ψάξω για να είμαι καλυμμένη... Επίσης, δεν είμαι ειδικός συνεργάτης, είμαι με ορισμένου χρόνου ως τα οριστικά, είναι διαφορετικό.

 

"Ορισμένου χρόνου" είναι ο τύπος της σύμβασης, αλλά δεν λέει κάτι για το ως τι προσλήφθηκες...

Άλλο ο τύπος της σύμβασης κι άλλο η σχέση εργασίας (η "ιδιότητα" ας πούμε).

Αυτό πρέπει να ψάξεις να το βρεις...

 

Πχ: Είχα δουλέψει παλιά με σύμβαση ορισμένου χρόνου ως ειδικός συνεργάτης σε δήμο, ενώ παράλληλα υπήρχε και άλλο άτομο, ειδικός συνεργάτης αορίστου χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

Σαν ειδικός συνεργάτης μπορείς να ασκείς το ελεύθερο επάγγελμα αν πάρεις την εγκριτική της Περιφέρειας(μπορώ να σου την επισυνάψω σε pm).

Σαν ειδικός σύμβουλος δεν μπορείς να ασκείς το ελεύθερο επάγγελμα.

Σαν σύμβαση οπως π.χ. τα stage, εξαρτημένης εργασίας, δεν μπορείς να ασκείς ελεύθερο επάγγελμα. Εκτός και αν έχεις σύμβαση και δουλεύεις με μπλοκάκι.Τότε εννοείται πως μπορείς.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στο ταμείο εννοείται πως τα έχω αλλάξει, το πληρώνει ο Δήμος.

Η σχέση εργασίας, αν εννοείς αυτό, είναι υπάλληλος κλάδου ΠΕ3 Πολιτικών Μηχανικών. Δεν δουλεύω με μπλοκάκι, είμαι μισθωτή.

Εν τέλει μπορώ ή δεν μπορώ; Πολύ θα με βοηθούσατε παιδιά αν το έλυνα αυτό το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.