Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οπλισμός σκυροδέματος με σπείρωμα στην άκρη


 

Recommended Posts

Ξερει κανεις που μπορω να βρώ χαλυβα σκυροδέματος πχ Φ10 με σπειρωμα στη μια ακρη...

Δηλαδη στο ένα της ακρο να εχει η ραβδος καμια 10αρια ποντους σπειρωμα Μ8 ή και Μ10?

Υπαρχει καπου στο εμποριο ή μονο σε μηχανουργειο?

Συγνωμη για το καπως off topic..

Link to comment
Share on other sites

Έχω ψάξει αρκετές φορές... Δυστυχώς μόνο σε μηχανουργείο. ΑΛΛΑ:

Σε Φ10 πολύ δύσκολο να μπορέσεις να κάνεις σπείρωμα Μ10. Μάλλον θα πας σε Μ8. Στον χάλυβα Β500c το σπείρωμα (και γενικά οι μηχανουργικές κατεργασίες) δεν δίνουν καλές (καθαρές) επιφάνειες. Το σπείρωμα θα είναι "άγριο", θα έχει μειωμένη αντοχή, θα είναι πολύ επιρρεπές στην οξείδωση. Επίσης, λόγω του ότι με το τορνίρισμα θα χαθεί η εξωτερική στοιβάδα του χάλυβα που αποτελείται από μαρτενσίτη, το τμήμα με σπείρωμα θα αποτελείται αποκλειστικά από φερίτη που είναι πολύ μαλακός για κοχλία και θα σου δώσει και μικρή αντοχή...

 

Θα πρότεινα:

- Αν έχεις μεγάλη πυκνότητα ράβδων: Να χρησιμοποιήσεις γαλβανισμένη ντίζα στο επιθυμητό μέγεθος, είτε ηλεκτροσυγκολλημένη με την ράβδο, είτε σε παράθεση, με το απαιτούμενο από τον ΕΚΩΣ μήκος παράθεσης.

- Αν έχει μικρή πυκνότητα ράβδων ή μικρό εφελκυσμό: Να διατρήσεις εκ των υστέρων το στοιχείο και να πακτώσεις με ρητίνη αγκυρόβιδες.

 

Υ.Γ: μου αρέσει που έκανα και πρόταση χωρίς να ξέρω τι θες να κάνεις... :)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Αλέξη, σε βρίσκω πολύ διαβασμένο με το θέμα. Μην ανησυχείς δεν είναι για στατικά. Ελάχιστα φορτία θα φέρουν κ θα τα αντέξουν κ με τη μειωμένη αντοχή στο σπείρωμα.

Όντως σε μηχανουργείο κ τόρνο κατέληξα, κ ο μάστορας εκεί έτσι μου είπε οτι θα δοκιμάσει για Μ10 & αν δε βγει θα το κάνει Μ8. Σκέφτηκα να κολλήσω κ ντίζα στο Φ10 αλλά την ήθελα σε προέκταση της ράβδου (και οχι σε παράθεση) κ δε θα πετύχαινε..

Link to comment
Share on other sites

  • 10 years later...

Καλημέρα σας. Σε υφιστάμενες αναμονές υποστυλωμάτων (καλά διατηρημένες), μπορεί να διανοιχθεί σπείρωμα επί τόπου του έργου;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.