Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατασκευή εξωτερικής σκάλας


Κ.Π.Στ.

Recommended Posts

Επειδή ο ιδιοκτήτης δεν έχει μεταβιβάσει ακόμα τα διαμερίσματα μπορεί να κάνει τροποποίηση στη σύσταση και να δώσει αποκλειστική χρήση του ακάλυπτου στο διαμέρισμα του ισογείου. Βέβαια εάν επιτρέπεται από τους όρους δόμησης και τις αποστάσεις από τα όρια μπορείς να προσθέσεις ένα επιπλέον κλιμακοστάσιο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας συνάδελφοι

κατα τη γνώμη σας μπορώ να "πατήσω" κάπου ώστε να μη μετρηθεί στο ΣΔ αυτή η σκάλα στην επισυναπτόμενη jpeg? Μόνη επικοινωνία με το δώμα όπου θα μπουν Φ\Β στοιχεία.

post-17595-131887246235_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει το σχετικό θέμα

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=4003

 

ενδιαφέρον έχει το εξής μηνυμα http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=72188&postcount=32

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

σε οικοπεδο που δεν ειναι στο σχεδιο πόλεως θέλω να βγάλω άδεια.ανεβασα κ το τοπογραφικο.μου ειπαν οτι επειδη δεν εχει μπει στο σχεδιο μπορω κ να μην σεβαστω την προβλεπομενη οικοδομικη γραμμη.αν αφησω απο τον ομμορο κ το δρομο αποσταση κτιριου 2,5 μετρα,μπορν μεσα σε αυτα τα 2,5 μετρα να εχω κλιμακοστασιο ανοιχτο?

post-1541-131887256839_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Αγαπητοί συνάδελφοι

 

Σε κτίριο προ ΓΟΚ 85' θέλω να προσθέσω μεταλλική εξωτερική σκάλα για πρόσβαση στην ταράτσα (επειτά απο ανακαίνιση και δεν υπάρχει απο αλλού πρόσβαση).

 

Το διπλανό κτίριο είναι και αυτό προ ΓΟΚ 85' και 'εχει αφήσει ακάλυπτο χώρο μικρότερο απο Δ περίπου 1,2μ και 1,5 αντίστοιχα (επισυνάπτω σκαρίφημα για να διεκολύνω την κατάσταση).

 

Είμαι υποχρεωμένος να αφήσω αποσταση Δ? το κτιριο μου έχει πλευρά μικρότερη τον 9 μέτρων.

 

στο οικόπεδο υπάρχει αρκετό υπόλοιπο δόμηση και κάλυψης.

 

Στην πολεοδομία που ρώτησα μου είπαν ότι πρέπει να αφήσω Δ ,βέβαια κάπως βαριεστημένα χωρίς να εξετάσουν την περίπτωση και η προισταμένη μου απάντησε πως δεν μπορώ να βάλω εκεί την σκάλα γιατι θα παραπονεθούν οι γείτονες πως θα μπαίνουν κλέφτες!!!!!

skarifima (1).pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα,

Θέλω να κάνω μια μετατροπή μιας διόροφης μονοκατοικίας σε δύο ξεχωριστά διαμερίσματα (ισόγειο και 1ο όροφο). Για την κύρια είσοδο του πρώτου ορόφου πρέπει να γίνει κυκλική σκάλα από μπαλκόνι σε μπαλκόνι καθώς δεν υπάρχει χώρος να βγει πουθενά αλλού. Σαν κύρια πρόσβαση τι περιορισμούς έχει απο τον κανονισμό πυροπροστασίας; Μετράει σαν ποσοστό κάλυψης ή όχι εφόσον βρίσκεται σε χώρο που καταλαμβάνεται απο υπάρχοντα μπαλκόνια;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ακάλυπτη εξωτερική σκάλα δεν επιτρέπεται.

Επιτρέπεται μόνο κλειστή.

Μετράει και στη δόμηση και στην κάλυψη.

Θα πρέπει επίσης να έχει απόσταση Δ από όρια.

Τα μπαλκόνια δεν μετράνε στην κάλυψη.

Link to comment
Share on other sites

Από που προκύπτει ότι δεν επιτρέπεται ακάλυπτη εξωτερική σκάλα; Για λόγους πυροπροστασίας;

 

Συμφωνώ και εγώ ότι θα μετρήσει κανονικά στην κάλυψη και στη δόμηση, εκτός και αν είσαι σε οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων, που μέχρι πλάτος ένα μέτρο δεν την υπολογίζεις στο συντελεστή δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.