Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έναρξη Ισχύος Κανονισμού Ενεργειακής Απόδοσης


gior35

Recommended Posts

Όπως είπα, δεν έχουν λάβει ακόμη καμία εγκύκλιο για παράταση. Κατά 99.9% όμως αυτή αναμένεται μέσα στις επόμενες ημέρες. Δεν υπάρχει περίπτωση να αρχίσει να εφαρμόζεται η ενεργειακή μελέτη μιας και δεν υπάρχουν ακόμη τα απαραίτητα πιστοποιημενα προγράμματα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συμφωνώ και εγώ αλλά επειδή δεν ασχολούμαι πάρα πού με πολεοδομίες δεν εχω ενημέρωση για την εγκύκλιο. Για τα προγράμματα το κοιτάω και θα κάνω και κάποια τηλέφωνα να δω τι γίνεται, με τις πιστοποιησεις.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

 

μολις επικοινωνησα με το ειδικο γραφειο επιθεωρησης ενεργειας

του ΥΠΕΚΑ και μου ανεφεραν τα εξης:

 

- ο ΚΕΝΑΚ εχει τεθει σε ισχυ τυπικα απο σημερα.

τη Δευτερα θα αναρτηθουν οι ΤΟΤΕΕ στο site του ΤΕΕ

και κατα την Τριτη θα βγει και το λογισμικο.

 

- Οι ενεργειακες επιθεωρησεις θα μπορουν να γινουν και αυτες τυπικα απο σημερα, αλλα το κομματι εκεινο που τις καθιστα υποχρεωτικες για ενοικιαση ή πωληση σπιτιου, θα παρει παραταση για την 1/1/2011.

 

και καποια ισως καθυστερημενα λογια προς το χρηστη "antonella":

 

οι απαντησεις που εχω παρει, τοσο απο μηχανικους πολεοδομιων,

οσο και απο το ΥΠΕΚΑ, ειναι οτι, για το αν θα κατατεθει μελετη ενεργειακης αποδοσης ή θερμομόνωσης, εξεταζεται η ημερομηνια πρωτοκολλου που σου δινει η πολεοδομια για την αδεια που θελεις να βγαλεις.

αν αυτη ειναι πριν την 1/10/2010, τοτε με την ησυχια σου καταθετεις θερμομονωση.

καλο ειναι να το επιβεβαιωσεις και εσυ απο καποια πολεοδομια,

αν δεν το 'χεις κανει ηδη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

 

Πριν λίγο πήρα τηλ στο ΤΕΕ και μου είπαν ότι από τα μέσα της επόμενης βδομάδας θα κυκλοφορήσει η δοκιμαστική έκδοση του προγράμματος ενεργειακής μέλέτης του ΤΕΕ η οποία θα είναι δωρεάν προς δοκιμή ενώ όταν θα κυκλοφορήσει η κανονική θα έχει κάποιο κόστος για να το αποκτήσει κανείς.

Link to comment
Share on other sites

Αν καταθεσω τη Δευτερα δλδ μια ΟΑ. πρεπει να κανω και ενεργειακη μελετη???

 

Με τι αμοιβες, με τι προδιαγραφες???

Link to comment
Share on other sites

Μα πως θα καταθέσεις ενεργειακή μελέτη, αφού όπως γράφουν παραπάνω θα είναι έτοιμο την άλλη εβδομάδα το δοκιμαστικό πρόγραμμα που θα κυκλοφορήσει από το ΤΕΕ για την εκπόνησή της?

Αν ήθελες να πάρεις την άδεια την επόμενη εβδομάδα.... ξέχνα το :(

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ρωταω....

 

Εγω καταθετω την ΟΑ τη Δευτερα...Υποχρεουμαι να κανω και ενεργειακη μελετη???

 

Και αν δεν ειναι ετοιμο το προγραμμα γτ δεν το αναβαλουν...'Η πρεπει να καταθεσουμε και να περιμεεεεεεεεεενουμε για την ενεργειακη μελετη για να παρουμε την αδεια???

Link to comment
Share on other sites

Εμ για αυτό και εγώ στην κυριολεξία @#$%^&*κα για να καταθέσω χτες.

Διότι με ηλιθίους (βλ. ΤΕΕ, ΥΠΕΚΑ κλπ καρεκλοκένταυρους) όταν μπλέξεις το τέλος είναι πολύ μακρυά....

Link to comment
Share on other sites

Στα site της civiltech και της 4m υπάρχουν οι προσκλησεις για τις παρουσιάσεις των νέων λογισμικών που βασίζονται στις ΤΟΤΕΕ και στο λογισμικό του ΤΕΕ !!?? που δεν υπάρχουν (μεχρι στιγμής πουθενά αναρτημένες) στο site της civiltech υπάρχουν και μία σειρα από ερωτήσεις - απαντήσεις αρκετά καλές ... κατα τα άλλα το φαγητό κλασικά αργοψηνεται όπως και οτιδήποτε άλλο στην χώρα μας μεχρι να γίνει κάρβουνο (δυστυχώς) .....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.