Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έναρξη Ισχύος Κανονισμού Ενεργειακής Απόδοσης


gior35

Recommended Posts

Και διαβαζω:

 

γ) Μη μόνιμα κτίρια που, με βάση το σχεδιασμό τους, η

διάρκεια της χρήσης τους δεν υπερβαίνει τα δύο (2) έτη,

βιομηχανικές εγκαταστάσειςεργαστήρια, κτίρια αγροτι−

κών χρήσεων − πλην κατοικιών − με χαμηλές ενεργειακές

απαιτήσεις, και όμοια κτίρια τα οποία χρησιμοποιούνται

από τομέα καλυπτόμενο από σχετική εθνική συμφωνία

που αφορά την ενεργειακή απόδοση κτιρίων.

 

Εγω καταλαβαινω οτι για βιομηχανικα κτηρια με χαμηλες ενεργειακες απαιτησεις δεν απαιτειται ΜΕΑ....Και σε ενημερωση μου παραβρεθηκα το ιδιο ειπωθηκε.. Τωρα πως οριζεται η χαμηλη ενεργειακη απαιτηση ειναι αλλο θεμα..

 

το θέμα είναι που μπαίνει το κόμμα!!!

πάντως είναι αδιανόητο να εξαιρούνται οι βιομηχανίες-συνεργεία++ διότι τότε τι θα εφαρμόζουμε εκεί ;;την παλιά θερμομόνωση;;;άρα προφανώς πάλι καταλήγουμε σε άτοπο.

ένας ακόμη γρύφος λοιπόν....

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας ασχοληθεί λίγο και έχοντας διαβάσει τα σχετικά περί ΚΕΝΑΚ μου έχουν γεννηθεί κάποιες απορίες τις οποίες και παραθέτω.

 

1) Το λογισμικό του ΤΕΕ είναι απαραίτητο τόσο για την ενεργειακή μελέτη όσο και για την ενεργειακή επιθεώρηση. Για την μελέτη χρησιμοποιείται το «ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ ΜΕΛΕΤΗ» ενώ για την επιθεώρηση το «ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ». Το «ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ» απαιτεί εισαγωγή αρχείου .xml το οποίο το εξάγουν τα εμπορικά προγράμματα. Σωστά μέχρι εδώ; Ερώτηση: Το αρχείο .xml είναι απαραίτητο ή μπορείς απλά να εισάγεις τα δεδομένα με το χέρι αφού τα έχεις υπολογίσει; Το «ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ ΜΕΛΕΤΗ» δεν απαιτεί αρχείο .xml, σωστά; Η εισαγωγή των δεδομένων γίνεται χειροκίνητα;

 

2) Γενικεύοντας το παραπάνω, η αγορά ενός εμπορικού προγράμματος είναι απαραίτητη τόσο για την ενεργειακή μελέτη όσο και για την ενεργειακή επιθεώρηση; Στο site μιας εκ των εταιριών που διαθέτουν τέτοιο πρόγραμμα αναφέρεται ότι το λογισμικό του ΤΕΕ χρησιμοποιείται για τον υπολογισμό της ενεργειακής κατάταξης και μόνο ενώ οι υπολογισμοί για τη θερμομόνωση του κτιριακού κελύφους που απαιτούνται στη μελέτη ενεργειακής απόδοσης δεν εκτελούνται από το λογισμικό αυτό. Αυτό όντως ισχύει; Και αν ναι, ισχύει και για την ενεργειακή μελέτη και για την ενεργειακή επιθεώρηση;

 

3) Στο λογισμικό του ΤΕΕ για την ενεργειακή μελέτη πρέπει να ορίσουμε το κτίριο μας ως έχει καθώς και το κτίριο αναφοράς. Από όσο το έψαξα, το λογισμικό σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις σενάρια αλλά δεν αναφέρει κάπου πώς να εισάγεις το κτίριο αναφοράς... ή τουλάχιστον δεν το βρήκα εγώ. Συνεπώς, πρέπει να τρέξουμε το πρόγραμμα 2 φορές; Μια για το κτίριο μας ως έχει και μια για το κτίριο αναφοράς; Και μετά πώς τα συγκρίνουμε; Ή είμαι τελείως λάθος; :roll:

 

4) Έχω μια νέα κατοικία περίπου 65τμ η οποία προορίζεται για εξοχική και συγκεκριμένα θερινή κατοικία. Συνεπώς, ο ιδιοκτήτης, και δικαίως, δεν θέλει να βάλει θέρμανση. Επίσης, λιγότερο δικαίως, δεν θα έβαζε ούτε κλιματιστικά ούτε ηλιακό σε αυτή τη φάση λόγω οικονομικής κρίσης!! Καταλαβαίνω ότι πλέον χωρίς ηλιακό δεν γίνεται να βγει Β το κτίριο. Δεκτό. Αλλά αυτή η τροποποίηση του άρθρου 25, για την οποία ακόμα δεν υπάρχει καν υπουργική απόφαση (!!!) αλλά αναφέρεται μόνο στην εγκύκλιο, απαιτεί να γίνουν μελέτες θέρμανσης ΚΑΙ ψύξης και μάλιστα να εφαρμοστούν κιόλας υποχρεωτικά; Παράλογο;

 

5) Έχω και μια ακόμα περίπτωση μιας κατοικίας περίπου 200τμ στην οποία ο ιδιοκτήτης θα έβαζε πέτρα εξωτερικά για να «κερδίσει» τμ στην κατασκευή... Άρα με τα προηγούμενα δεδομένα θα βάζαμε τούβλο, μόνωση ανάμεσα και πέτρα εξωτερικά. Τώρα όμως για να γίνει αυτό απαιτείται τεράστιο πάχος μόνωσης (δεν το έχω υπολογίσει ακόμα αλλά αναμένεται μεγάλο). Επειδή είμαι νέα στο επάγγελμα και έπεσα πάνω στις αλλαγές και έχω μπερδευτεί αρκετά, μήπως μπορεί κάποιος να μου προτείνει καμια ιδέα για το πώς να το αντιμετωπίσω έτσι ώστε να μην αυξηθεί πολύ το πάχος και το κόστος;

 

6) Νότια ανοίγματα: Αν δεν μπορείς να έχεις ΚΑΘΟΛΟΥ λόγω ορίων οικοπέδου κλπ τι κάνεις; Επίσης, η λύση του να τοποθετήσεις το κτίριο αλλού στο οικόπεδο δεν παίζει...

 

Αρκετές ερωτήσεις, το ξέρω... Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το 6ο ερώτημα: Σύμφωνα με το άρθρο 8 παρ. 1.2 του ΚΕΝΑΚ: "Αδυναμία εφαρμογής των ανωτέρω απαιτεί επαρκή τεχνική τεκμηρίωση σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία και τις επικρατούσες συνθήκες". Με άλλα λόγια δηλαδή θα πρέπει να αιτιολογήσεις το οφθαλμοφανές από το τοπογραφικό διάγραμμα. Σε δουλεία να βρισκόμαστε, να μεγαλώνει και το χαρτοβασίλειο...

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας ασχοληθεί λίγο και έχοντας διαβάσει τα σχετικά περί ΚΕΝΑΚ μου έχουν γεννηθεί κάποιες απορίες τις οποίες και παραθέτω.

 

1) Το λογισμικό του ΤΕΕ είναι απαραίτητο τόσο για την ενεργειακή μελέτη όσο και για την ενεργειακή επιθεώρηση. Για την μελέτη χρησιμοποιείται το «ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ ΜΕΛΕΤΗ» ενώ για την επιθεώρηση το «ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ». Το «ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ» απαιτεί εισαγωγή αρχείου .xml το οποίο το εξάγουν τα εμπορικά προγράμματα. Σωστά μέχρι εδώ; Ερώτηση: Το αρχείο .xml είναι απαραίτητο ή μπορείς απλά να εισάγεις τα δεδομένα με το χέρι αφού τα έχεις υπολογίσει; Το «ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ ΜΕΛΕΤΗ» δεν απαιτεί αρχείο .xml, σωστά; Η εισαγωγή των δεδομένων γίνεται χειροκίνητα;

 

2) Γενικεύοντας το παραπάνω, η αγορά ενός εμπορικού προγράμματος είναι απαραίτητη τόσο για την ενεργειακή μελέτη όσο και για την ενεργειακή επιθεώρηση; Στο site μιας εκ των εταιριών που διαθέτουν τέτοιο πρόγραμμα αναφέρεται ότι το λογισμικό του ΤΕΕ χρησιμοποιείται για τον υπολογισμό της ενεργειακής κατάταξης και μόνο ενώ οι υπολογισμοί για τη θερμομόνωση του κτιριακού κελύφους που απαιτούνται στη μελέτη ενεργειακής απόδοσης δεν εκτελούνται από το λογισμικό αυτό. Αυτό όντως ισχύει; Και αν ναι, ισχύει και για την ενεργειακή μελέτη και για την ενεργειακή επιθεώρηση;

 

3) Στο λογισμικό του ΤΕΕ για την ενεργειακή μελέτη πρέπει να ορίσουμε το κτίριο μας ως έχει καθώς και το κτίριο αναφοράς. Από όσο το έψαξα, το λογισμικό σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις σενάρια αλλά δεν αναφέρει κάπου πώς να εισάγεις το κτίριο αναφοράς... ή τουλάχιστον δεν το βρήκα εγώ. Συνεπώς, πρέπει να τρέξουμε το πρόγραμμα 2 φορές; Μια για το κτίριο μας ως έχει και μια για το κτίριο αναφοράς; Και μετά πώς τα συγκρίνουμε; Ή είμαι τελείως λάθος; :roll:

 

Με τα λίγα που έχω ασχοληθεί ως τώρα νομίζω ότι και στα 2 λογισμικά που αναφέρεις τα στοιχεία τα περνάς εσύ (και το .xml αρχείο είναι αυτό που παράγεται) ,εκτός και αν κάποιος το ετοιμάσει και στο δώσει.

Τα στοιχεία της θερμομόνωσης δεν γνωρίζω πως βγαίνουν ή αν βγαίνουν ή αν θα βγαίνουν τελικά από το ολοκληρωμένο πρόγραμμα του ΤΕΕ , αν κάποιος γνωρίζει ας μας πει με σιγουριά.

Τέλος στο πρόγραμμα του ΤΕΕ το κτίριο αναφοράς γίνεται αυτόματα σύμφωνα με τα στοιχεία που περνάς στο πρόγραμμα για το υπό εξέταση κτίριο. Με αυτό τον τρόπο βγάζει και την κατάταξη του κτιρίου στα αποτελέσματα.

 

Συνάδερφοι σας παρακαλώ αν κάποιος γνωρίζει με σιγουριά για τα βιοτεχνικά κτίρια και την απαίτηση μελέτης ενεργειακής απόδοσης ας απαντήσει. Έχω τρείς πελάτες με βιοτεχνίες και η πολεοδομία δεν μου δίνει σαφή απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι σας παρακαλώ αν κάποιος γνωρίζει με σιγουριά για τα βιοτεχνικά κτίρια και την απαίτηση μελέτης ενεργειακής απόδοσης ας απαντήσει. Έχω τρείς πελάτες με βιοτεχνίες και η πολεοδομία δεν μου δίνει σαφή απάντηση.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι το άρθρο 11 του Ν.3661 εξαιρεί εργαστήρια και βιομηχανικές εγκαταστάσεις, με χαμηλές όμως ενεργειακές απαιτήσεις (ποιά είναι όμως η χαμηλότερη βάση; ), επίσης στην απόφαση Δ6/5825 σε διάφορα σημεία αναφέρει εγκαταστάσεις μόνο του τριτογενούς τομέα παραγωγής και πουθενά για τον δευτερογενή όπυ ανοίκουν οι βιομηχανίες. Επίσης η διευκρινιστική εγκύκλιος του ΥΠΕΚ παραγρ. Α.1 ρητά αναφέρει τις εξαιρέσεις του άρθρου 11.

Το συμπέρασμα που βγάζω προσωπικά είναι ότι ο δευτερογενής τομέας παραγωγής (βιοτεχνίες, βιομηχανίες κ.κπ) εξαιρείται της υποχρέωσης υποβολής ΜΕΑ, με μοναδικό σημεια αμφιβολίας την χαμηλή ενεργειακή κατανάλωση. Αυτό πιστεύω το κρίνει ο μελετητής, αλλά θα πρέπει να συμφωνήσουν και οι ελεγκτές τις πολεοδομίας. Τελικά μάλλον θα χρειαστεί διευκρινιστική εγκύκλιος..

Link to comment
Share on other sites

Με τα λίγα που έχω ασχοληθεί ως τώρα νομίζω ότι και στα 2 λογισμικά που αναφέρεις τα στοιχεία τα περνάς εσύ (και το .xml αρχείο είναι αυτό που παράγεται) ,εκτός και αν κάποιος το ετοιμάσει και στο δώσει.

Τα στοιχεία της θερμομόνωσης δεν γνωρίζω πως βγαίνουν ή αν βγαίνουν ή αν θα βγαίνουν τελικά από το ολοκληρωμένο πρόγραμμα του ΤΕΕ , αν κάποιος γνωρίζει ας μας πει με σιγουριά.

Τέλος στο πρόγραμμα του ΤΕΕ το κτίριο αναφοράς γίνεται αυτόματα σύμφωνα με τα στοιχεία που περνάς στο πρόγραμμα για το υπό εξέταση κτίριο. Με αυτό τον τρόπο βγάζει και την κατάταξη του κτιρίου στα αποτελέσματα.

 

Συνάδερφοι σας παρακαλώ αν κάποιος γνωρίζει με σιγουριά για τα βιοτεχνικά κτίρια και την απαίτηση μελέτης ενεργειακής απόδοσης ας απαντήσει. Έχω τρείς πελάτες με βιοτεχνίες και η πολεοδομία δεν μου δίνει σαφή απάντηση.

ανέτρεξα προσπαθώντας να λύσω τον γρίφο του εάν απαιτείται ΜΕΑ στις Βιομηχανίες -Βιοτεχνίες στον ευρωπαϊκό κανονισμό μετάφραση του οποίου αποτελεί ο ελληνικός και το πνεύμα του είναι το εξής: όπου από την παραγωγική διαδικασία προκύπτει θέρμανση ή ψύξη του χώρου παραγωγής προφανώς αυτοί εξαιρούνται (π.χ. χυτήρια,αρτοποιεία,τυροκομεία κ.α.) διότι προφανώς δεν μπορεί να γίνει επέμβαση εκεί μέσω του ΚΕΝΑΚ. Πάντως συνάδερφε να μην θέλει καθόλου ΜΕΑ αποκλείεται διότι σίγουρα θα έχεις χώρους γραφείων,ντους,εκθεσιακοί χώροι κλπ. Επίσης πολλοί αναφέρονται στην ΤΟΤΕΕ 20701-1 και στην οποία και εκεί (παρ.1.5) αναφέρει οτι εξαιρούνται οι βιομηχανίες (εκτός από τα γραφεία τους) αλλά εκεί αναφέρει ότι δεν απαιτείται ΠΕΑ και όχι ότι δεν απαιτείται ΜΕΑ.

Επίσης όπου από τις ΤΟΤΕΕ 20701-1 αναφέρονται εσωτερικές θερμοκρασίες πίν.2.2 όλοι αυτοί οι χώροι που αναφέρεται ρητά (συνεργεία αυτοκινήτων,ξυλουργείο, καθαριστήριο++) σίγουρα απαιτείται ΜΕΑ διότι απαιτείται σύτημα ψύξης-θέρμανσης. Ελπίζω να βοήθησα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.