Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έναρξη Ισχύος Κανονισμού Ενεργειακής Απόδοσης


gior35

Recommended Posts

σε γραπτή ερώτηση επι του θέματος που έθεσα στο ΙΕΚΕΜ-ΤΕΕ

αν τα ταδε σεμηνάρια αναγνωρίζονται για την πιστοποιηση των ενεργειακών επιθεωρητών

δεν ελαβα επισημη γραπτή απάντηση ποτέ

 

σε τηλεφωνική όχληση επι του θέματος μου τα μασουσαν με ανεπίσημη προτροπή να περιμένω

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί να μην μπορεί?

Εξαρτάται από τι θα κάνει το σκαρίφημα η υπηρεσία που θα το πάρει.

 

1. Δεν υπάρχει μέχρι σήμερα (από ότι γνωρίζω) θέση για σκαρίφημα και ειδικά να υποβάλλεται μαζί με τα στοιχεία.

2. Είναι προφανές ότι αν υπάρχουν χώροι π.χ. Η/Χ που έχουν κλειστεί, το πραγματικό εμβαδό του κτιρίου θα είναι μεγαλύτερο. Και αυτό θα αναγράφεται. Εδώ έχουμε ερώτημα όμως:

---- α. Θα αναγράφεται κάπου και το εμβαδό της αδείας? Γιατί πως αλλιώς θα επισημαίνεται η διαφορά.

---- β. Αν όντως υπάρχει διαφορά, θα αναγράφετε πουθενά και πιο ειδικά θα αποστέλλεται κάπου π.χ. πολεοδομία, ικα, κ.λ.π.

---- γ. Αρα ο επιθεωρητής θα είναι και ελεκτής? Αν ναι δεν θα πρέπει να ενημερώνει πρώτα τον ιδιοκτήτη αφού θα προβεί σε ουσιαστική καταγγελία κατα αυτού?

 

Προσωπικά νομίζω ότι γίνεται προσπάθεια για μια ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ καταγραφή των κτιρίων. Αυτή η βάση δεδομένων θα είναι και το μέτρο σύγκρισης για τις μελλοντικές κατασκευές δηλ. για να σταματήσει το φαινόμενο των υπερβάσεων από τώρα και στο μέλλον....

Link to comment
Share on other sites

σε γραπτή ερώτηση επι του θέματος που έθεσα στο ΙΕΚΕΜ-ΤΕΕ

αν τα ταδε σεμηνάρια αναγνωρίζονται για την πιστοποιηση των ενεργειακών επιθεωρητών

δεν ελαβα επισημη γραπτή απάντηση ποτέ

 

σε τηλεφωνική όχληση επι του θέματος μου τα μασουσαν με ανεπίσημη προτροπή να περιμένω

 

Αρχική σελίδα ΙΕΚΕΜ :

 

"Το Ι.ΕΚ.Ε.Μ. Τ.Ε.Ε., Φορέας Εκπαίδευσης και Επιμόρφωσης των Μηχανικών, έχει ξεκινήσει εδώ και χρόνια την υλοποίηση Προγραμμάτων Κατάρτισης γωνστικού αντικειμένου για Εξοικονόμηση Ενέργειας. Η υλοποίηση των σεμιναρίων για Εξοικονόμηση Ενέργειας συνεχίζεται την παρούσα περίοδο με εντατικούς ρυθμούς. Είμαστε σε αναμονή των τελικών Κανονιστικών Διατάξεων του Νόμου για τις Ενεργειακές Επιθεωρήσεις από το Υ.ΠΕ.Κ.Α.

 

Διευκρινίζεται ότι τα σεμινάρια για Εξοικονόμηση Ενέργειας έχουν καθαρά επιμορφωτικό - ενημερωτικό χαρακτήρα και δεν παρέχεται με την παρακολούθησή τους οποιουδήποτε είδους πιστοποίηση. "

 

Η τελευταία παράγραφος είναι ξεκάθαρη.

Link to comment
Share on other sites

Το σκαρίφημα που θα σταλθεί στο http://www.buildingcert.gr, σύμφωνα με την ΤΟΤΕΕ 4 αντικαθιστά το τοπογραφικό σε περίπτωση που αυτό δεν υπάρχει και θα απεικονίζει τον περιβάλλοντα χώρο.

Σε ημερίδα ειπώθηκαν τα εξής:

Στην επιθεώρηση ΔΕΝ εξετάζεις την νομιμότητα του κτηρίου. Εξετάζεις την πραγματική κατάσταση και το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι να συλλέξεις τα πραγματικά στοιχεία που θα βοηθήσουν την ενεργειακή κατάταξη του κτιρίου. ΔΕΝ ελέγχεις εάν κάτι είναι νόμιμο ή όχι και ΔΕΝ αναφέρεις πουθενά αυτά τα στοιχεία (π.χ. Πολεοδομία).

Τα στοιχεία αυτά ΔΕΝ χρησιμοποιούνται από το λογισμικό του υπουργείου για έλεγχο νομιμότητας (έτσι τουλάχιστον λένε).

Σε περίπτωση που δεν υπάρχουν διαθέσιμα σχέδια ως κατασκευασμένο ή διαπιστώσεις επί τόπου αλλαγές και βλέπεις ότι μπορείς να εξυπηρετήσεις με σκαριφήματα κάτοψης, όψεων ή άλλα, χωρίς να στείλεις τον ιδιοκτήτη σε άλλον μηχανικό για αποτύπωση, τότε το σκαρίφημα αυτό το χρησιμοποιείς για δική σου χρήση ως επιθεωρητής και δε το στέλνεις πουθενά. Καλό είναι να το κρατήσεις στο αρχείο σε περίπτωση που γίνει επανέλεγχος και χρειαστεί να δείξεις τως προέκυψαν τα στοιχεία που χρησιμοποίησες.

Αυτά εάν κατάλαβα καλά και δεν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει νέος κανονισμός θερμομόνωσης. Η μελέτη θέρμανσης θα γίνεται με την μελέτη θερμικών απωλειών, όπως γινόταν και παλιά.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα για τον υπολογισμο των θερμικών υπολογισμών θα χρησιμοποιούμε τουσ συντελεστές τησ "νεας θερμομόνωσης" ή όπως πριν

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή παρατήρηση.

 

Ο ΚΕΝΑΚ καταργεί την ΤΟΤΕΕ για την θερμομόνωση (1.6/4.7.1979 , ΦΕΚ Δ΄ 362 «Περί εγκρίσεως κανονισμού δια την θερμομόνωσιν των κτιρίων».) αλλά δεν υπολογίζαμε τις θερμικές απώλειες με αυτό το ΠΔ.

 

Μέχρι τώρα τις θερμικές απώλειες τις υπολογίζουμε με τον DIN 4701/77 ή με τον DIN 4701/83.

 

Στον ΚΕΝΑΚ δεν αναφέρει πουθενά τρόπο υπολογισμού των θερμικών απωλειών.

Έχει όμως αναφορές στην ΤΟΤΕΕ 20701-1 στο 1.2 Μεθοδολογία Υπολογισμού Ενεργειακής Απόδοσης Και Πιστοποίησης Κτιρίου τους κανονισμούς ΕΛΟΤ EN ISO για τον υπολογισμό των απωλειών θερμότητας κτιρίου προς το περιβάλλον.

 

Συνεπώς δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα σχετικά με το τι πρέπει να γίνει. Αν θεωρούνται τα συγκεκριμένα πρότυπα του ΕΛΟΤ ισοδύναμα του DIN τότε θα πρέπει να τα χρησιμοποιήσουμε. Το DIN το χρησιμοποιούσαμε επειδή δεν υπάρχει/υπήρχε αντίστοιχο εθνικό πρότυπο.

Αν χρειαστεί να κάνουμε τις μελέτες θερμικών απωλειών με τους νέους κανονισμούς πρέπει να περιμένυμε νέο λογισμικό. ΄

 

Δεν μου αρέσει που το λέω αλλά με τον ΚΕΝΑΚ για πρώτη φορά είμαστε αναγκασμένοι να δεχτούμε αποτελέσματα λογισμικού χωρίς να έχουμε δυνατότητα επαλήθευσης των αποτελεσμάτων με το χέρι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική σελίδα ΙΕΚΕΜ :

 

"Το Ι.ΕΚ.Ε.Μ. Τ.Ε.Ε., Φορέας Εκπαίδευσης και Επιμόρφωσης των Μηχανικών, έχει ξεκινήσει εδώ και χρόνια την υλοποίηση Προγραμμάτων Κατάρτισης γωνστικού αντικειμένου για Εξοικονόμηση Ενέργειας. Η υλοποίηση των σεμιναρίων για Εξοικονόμηση Ενέργειας συνεχίζεται την παρούσα περίοδο με εντατικούς ρυθμούς. Είμαστε σε αναμονή των τελικών Κανονιστικών Διατάξεων του Νόμου για τις Ενεργειακές Επιθεωρήσεις από το Υ.ΠΕ.Κ.Α.

 

Διευκρινίζεται ότι τα σεμινάρια για Εξοικονόμηση Ενέργειας έχουν καθαρά επιμορφωτικό - ενημερωτικό χαρακτήρα και δεν παρέχεται με την παρακολούθησή τους οποιουδήποτε είδους πιστοποίηση. "

 

Η τελευταία παράγραφος είναι ξεκάθαρη.

 

Φίλε Jobous, αυτά περί του ΙΕΚΕΜ δεν ξέρω που τα βρήκες, εγω αυτό που ξέρω ειναι:

ότι ΄κάποιοι πλήρωσαν στο ΙΕΚΕΜ (και μάλιστα γνωρίζοντας πάρα πολλά απο αυτά τα αντικείμενα που διδάχθηκαν στα σεμινάρια λόφω ενασχόλησης με την βιομηχανία, τις κατασκευές κλπ). Προφανώς δεν πήγαμε για ενημέρωση στα σεμινάρια αυτά αλλά όπως μας έλεγε το ίδιο το ΤΕΕ & το ΙΕΚΕΜ ειναι απαραίτητη η παρακολούθηση για να πάμε στις τελικές εξετάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ΛΙΑΚΟΥΡΑ εγώ μαζι σου είμαι και ξέρω πολύ καλά τι παίζεται, ότι έχουν πληρώσει όσοι το έχουν κάνει, αλλά δεν είναι ωραίο να λες που το βρήκα όταν σου παραθέτω από που πήρα την συγκεκριμένη πληροφόρηση, ούτε την κατέβασα από το μυαλό μου. Γι' αυτό αναφέρω ότι είναι ξεκάθαρη.

Για κοίτα λίγο στο site του ΙΕΚΕΜ (στην ανακοίνωση) και βάλτα μαζί τους.

Για μένα ένας σημαντικός λόγος που δεν προχώρησα στην παρακολούθηση των συγκεκριμένων σεμιναρίων ήταν αυτή ακριβώς η αόριστη κατάσταση που επικρατεί και φυσικά επικρατούσε και πριν (δεν ήθελα να βρεθώ στην κατάσταση που βρίσκονται πολλοί τώρα). Μακάρι όσοι τα έχουν παρακολουθήσει να δικαιωθούν για να μη χάσουν το ευκαταφρόνητο ποσό που έχουν δώσει. Θα ήταν άδικο και πραγματικά θα ήθελα να ακούσω τις δικαιολογίες του ΙΕΚΕΜ.

 

Παρατήρηση: Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, terry

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.