Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Έναρξη Ισχύος Κανονισμού Ενεργειακής Απόδοσης


gior35

Recommended Posts

Ερώτηση συναδέλφου στην ημερίδα. "Θέλω να χτίσω μια μεζονέτα στην Λούτσα όπου θα πηγαίνω 1-2 μήνες το καλοκαίρι για μπάνια, και δεν με ενδιαφέρει να το θερμάνω'

Απάντηση "υποχρεωτικά θα βάλεις κεντρική θέρμανση". Τα υπόλοιπα όπως τα είπε ο comba

Link to comment
Share on other sites

Κανείς που να έχει ενημέρωση από ημερίδα σχετικά με αυτό εδώ: http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=240616&postcount=252;

Όπως και καμιά ιδέα για αυτό το παραπονεμένο post: http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=230456&postcount=42;

Εντάξει, ξέρω ότι για παράδειγμα από την ετήσια κατανάλωση ενέργειας για θέρμανση κτιρίου, υπολογίζονται οι εκπομπές αερίων ρύπων από τη θέρμανση του κτιρίου, και συγκεκριμένα διοξειδίου του άνθρακα (CO2), διοξειδίου του θείου (SO2), και οξειδίων του αζώτου (NOx), από τη σχέση: mH,em σε [kg]

mH,em = ΣQH,con,an,zs an,con,Hem,H * FH,GE,sys

Όπου:

mH,em παραγόμενη μάζα αέριου ρύπου [kg]

QH,con,an,zs ετήσια κατανάλωση ενέργειας για θέρμανση κτιρίου [MJ]

FH,GE,sys συντελεστής εκπομπής αέριου ρύπο [g/KWh]

Αλλά χρησιμοποιώντας αυτή την σχέση για το παράδειγμα στο οποίο αναφέρομαι, δεν βγαίνουν τα αποτελέσματα που υπολογίζει.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς εκεί είναι και η απορία μου. Οταν λεμε προβλέπονται τι εννούμε ? Πότε και σε ποιες περιπτώσεις είναι υποχρεωτική μια μελέτη θέρμανσης και πότε κλιματισμού ?

 

"...απαραίτητες για την εκπόνηση της μελέτης ενεργειακής απόδοσής του"

 

Η μελέτη ενεργειακής απόδοσης απαιτεί στοιχεία για την ψύξη. Χωρίς να συμπληρώσουμε τα αντίστοιχα πεδία στο λογισμικό του ΤΕΕ δεν προχωράει στους υπολογισμούς.

 

Αυτό δεν σημαίνει ότι η μελέτη ψύξης είναι απαραίτητη για την εκπόνηση της μελέτης ενεργειακής απόδοσής του;

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση συναδέλφου στην ημερίδα. "Θέλω να χτίσω μια μεζονέτα στην Λούτσα όπου θα πηγαίνω 1-2 μήνες το καλοκαίρι για μπάνια, και δεν με ενδιαφέρει να το θερμάνω'

Απάντηση "υποχρεωτικά θα βάλεις κεντρική θέρμανση". Τα υπόλοιπα όπως τα είπε ο comba

 

Βάζεις τζάκι & όχι θέρμανση με Λέβητα-Καυστηρα.

 

Μόλις διάβασα την απόφαση για την τροποποίηση του άρθρου 25

 

"1. Στο τέλος της παρ. 2 του άρθρου 25 της απόφασης 3046/304/89, προστίθεται νέα παράγραφος 3. ως εξής: «3. Για τα κτίρια που εμπίπτουν στο πεδίο εφαρμογής του Ν.

3661/08 (ΦΕΚ Α΄ 89), όπως εκάστοτε ισχύει, απαιτείται η υποβολή και όλων των μελετών ηλεκτρομηχανολογικών εγκαταστάσεων που προβλέπονται στο κτίριο και είναι απαραίτητες για την εκπόνηση της μελέτης ενεργειακής απόδοσής του, καθώς και δήλωση επίβλεψης των εργασιών αυτών»

 

Μπορείς να άνεβάσεις την τροποποίηση του άρθρου 25?

Link to comment
Share on other sites

@sdim

Υπάρχει η άποψη που λέει να βάλεις τα στοιχεία του κτιρίου αναφοράς σαν να έβαζες ψύξη αλλά στην πράξη να μην βάλεις τίποτα και να ενημερώσεις τον ιδιοκτήτη ότι αν κάποια στιγμή βάλει, θα πρέπει το σύστημα του να έχει κατ'ελάχιστο τις προδιαγραφές του συστήματος ψύξης του κτιρίου αναφοράς...

 

Αν το δεις το θέμα από πιο πρακτική σκοπιά, η ΜΕΑ δεν θα έπρεπε να σε υποχρεώνει να κάνεις μια δαπάνη η οποία να σου καταναλώνει ενέργεια!! Αν εσύ θέλεις να ζεσταίνεσαι δικαίωμα σου. Αυτό που θέλει να διασφαλίσει είναι ότι αν έχεις συσκευές που καταναλώνουν ενέργεια, αυτές να είναι ενεργειακά συμφέρουσες. Ή μήπως όχι;

 

Δηλαδή κάποιος που χρησιμοποιεί μια κατοικία καθαρά για παραθερισμό είτε αυτή είναι χειμερινή είτε θερινή πρέπει ντε και καλά να την ψύξει/θερμάνει αντίστοιχα; Και μάλιστα στην κρίση που περνάει η κοινωνία μας; Έλεος...

Link to comment
Share on other sites

@antonella

Κοίτα νομίζω ότι Κενακ πέρα όλων των άλλων, κινείται σε μία κατεύθυνση ώστε να έχουμε πιο λειτουργικά κτίρια. Οι απαιτήσεις ή υποχρεώσεις σε θέρμανση-ψύξη είναι μέσα σε αυτή. Νομίζω ότι θα υπάρχουν minimum προδιαγραφές που δεν θα επιτρέπουν στον καθένα να κάνει ότι θέλει. Μίλησες για θέρμανση και ψύξη ενώ ο πελάτης πχ δεν το επιθυμεί. Οκ..κάποιος άλλος μπορεί να μην θέλει ούτε ύδρευση γιατί παιρνει νερό από το πηγάδι ούτε αποχέτευση γιατί πάει στο δάσος δίπλα. Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω

Link to comment
Share on other sites

@sdim

Υπάρχει η άποψη που λέει να βάλεις τα στοιχεία του κτιρίου αναφοράς σαν να έβαζες ψύξη αλλά στην πράξη να μην βάλεις τίποτα και να ενημερώσεις τον ιδιοκτήτη ότι αν κάποια στιγμή βάλει, θα πρέπει το σύστημα του να έχει κατ'ελάχιστο τις προδιαγραφές του συστήματος ψύξης του κτιρίου αναφοράς...

 

Αν το δεις το θέμα από πιο πρακτική σκοπιά, η ΜΕΑ δεν θα έπρεπε να σε υποχρεώνει να κάνεις μια δαπάνη η οποία να σου καταναλώνει ενέργεια!! Αν εσύ θέλεις να ζεσταίνεσαι δικαίωμα σου. Αυτό που θέλει να διασφαλίσει είναι ότι αν έχεις συσκευές που καταναλώνουν ενέργεια, αυτές να είναι ενεργειακά συμφέρουσες. Ή μήπως όχι;

 

Δηλαδή κάποιος που χρησιμοποιεί μια κατοικία καθαρά για παραθερισμό είτε αυτή είναι χειμερινή είτε θερινή πρέπει ντε και καλά να την ψύξει/θερμάνει αντίστοιχα; Και μάλιστα στην κρίση που περνάει η κοινωνία μας; Έλεος...

 

Με την κλιματική αλλαγή, η εγκατάσταση κλιματισμού είναι πιο σημαντική από της θέρμανσης. Η θέρμανση χρειάζεται το πολύ για 3 μήνες ανά έτος, ενώ ο κλιματισμός για περισσότερους (από Μάιο έως Σεπτέμβριο περίπου).

 

Βέβαια όλα που λέμε είναι καθαρά θεωρητικά. Και σπίτι με U=0.01 να φτιάξεις, αν σου ανοίγει η νοικοκυρά κάθε μέρα το σπίτι για ώρες να αεριστεί ή αν μένει ο καπνιστής ή κάποιος που τον ενοχλεί το κλιματιστικό αλλά θέλει και να δροσίζεται που έχει μισάνοιχτη την πόρτα για τον καπνό , είναι δώρο άδωρον.

 

Η απώλειες θερμότητας από την απευθείας ανταλλαγή αέρα με το περιβάλλον είναι μεγάλη. Είχα δοκιμάσει ενδεικτικά σε μια πολυκατοικία να παίξω με τις εναλλαγές αέρα και είδα ότι μετά από κάποιες εναλλαγές αέρα/ώρα οι απώλειες λόγω αερισμού ήταν μεγαλύτερες από τις απώλειες του κελύφους.

 

Σχετικά με το να κάνεις τις μελέτες αλλά να μην κάνεις την εγκατάσταση, συμφωνώ μαζί σου ότι θα μπορούσες να κινηθείς έτσι σε συνεννόηση με τον πελάτη. Υπάρχει όμως θέμα με το ότι θα έχεις πληρωθεί για την επίβλεψη χωρίς να έχουν γίνει οι σχετικές εργασίες. Αν πέσεις σε περίεργο πελάτη θα μπορεί να σου κάνει ζημιά (νομικά).

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την antonella στο "Αν το δεις το θέμα από πιο πρακτική σκοπιά, η ΜΕΑ δεν θα έπρεπε να σε υποχρεώνει να κάνεις μια δαπάνη η οποία να σου καταναλώνει ενέργεια!! Αν εσύ θέλεις να ζεσταίνεσαι δικαίωμα σου. Αυτό που θέλει να διασφαλίσει είναι ότι αν έχεις συσκευές που καταναλώνουν ενέργεια, αυτές να είναι ενεργειακά συμφέρουσες. Ή μήπως όχι;". Ασχέτως αν ως μηχανικούς μια τέτοια ρύθμιση σαν την τροποποίηση του άρθρου 25 μας δίνει περισσότερες ευκαιρίες για δουλειά (εργασία δεν θα έπρεπε να λέγεται λέγεται κανονικά ;) ?).

Πως να το πω ρε παιδιά; Το ντε και καλά, μου την δίνει. Κάτι σαν το "με το ζόρι εγκατάσταση φυσικού αερίου". Επειδή δηλαδή επένδυσαν κάποια φράγκα (δικά μας) και μίζες, κάντε με το έτσι θέλω την εσωτερική εγκατάσταση (κι ας μην περάσει και ενεργοποιηθεί ποτέ το δίκτυο).

"Μα θέλω να καίω ξυλόσομπα με ξύλα από τα δέντρα μου που κλαδεύω". "Όχι κύριε. Πρέπει να κάνετε εσωτερική εγκατάσταση φ.α."

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.