Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άρτιο και μη Οικοδομήσιμο με νομίμως υφιστάμενα κτίσματα


Recommended Posts

Καλημέρα από ένα νέο μέλος του φόρουμ και συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά!!!!

Έψαξα το φόρο αλλά δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο....Έχω το εξής πρόβλημα και θα το εκτιμούσα αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει:

Ένας πελάτης μου έχει ένα αγρό επιφανείας 3900Τ.Μ που κατά δήλωση υπογεγγραμένη απο τον προιστάμενο του πολεοδομικού γραφείου είναι άρτιο και μη οικοδομήσιμο.

Εντός του αγρού υφίστανται τρία κτίσματα νομίμως υφιστάμενα προ του '55 (Είχε εκδοθεί Ο.Α νομιμοποίησης και επισκευης προ της δήλωσης περι μη οικοδομησιμότητας οι επισκευες ομως δεν εγιναν ποτε και η ισχύς της Ο.Α έχει λήξει)

Το ερώτημα είναι αν μπορεί να εκδωθεί Ο.Α για επισκευές σε αρτιο και μη οικοδομήσιμο αγροτεμάχιο όπου υφίστανται νομίμως κτίσματα.

Υ.Γ Η μη οικοδομησιμότητα έχει να κανει με τις αποστάσεις από τον άξονα της εθνικης οδού.

Link to comment
Share on other sites

Ανεξάρτητα από την ιδιότητα του γηπέδου, αφού τα κτίσματα προϋφίστανται του '55 θεωρούνται νόμιμα. Η διαδικασία "νομιμοποίησης" είναι τυπική και έχει να κάνει κυρίως με την αποτύπωση της υπάρχουσας κατάστασης. Φυσικά, δεν υπάρχει περίπτωση να επιτραπεί οποιαδήποτε προσθήκη ή νέο κτίσμα, αλλά άδεια επισκευών μπορεί να βγει αφού τα κτίρια υφίστανται νόμιμα.

Αφού η προηγούμενη άδεια έχει λήξει, θα πρέπει να βγει καινούρια με νέες αμοιβές και κρατήσεις.

Link to comment
Share on other sites

@NikosT Ο τίτλος της Ο.Α ήταν Νομιμοποίηση τριών κτισμάτων προ του ΄55 και επισκευή αυτών

Ted78 επειδή πήγα στην πολεοδομία και ο προιστάμενος δεν ξέρει αν επιτρέπεται μήπως γνωρίζεις που μπορώ να βρώ καποιο νόμο που να ορίζει οτι μπορεί να εκδωθεί Ο.Α για επισκευές (Θέλω βα κάνω αντικατάσταση στέγης και παρεμβάσεις στην όψη των κτισμάτων με ταυτόχρονες παρεμβάσεις και στον Φ.Ο)

Θα μπορούσαν βέβαια όλα αυτά να γίνουν και με Εγκριση εργασιών μικρής κλίμακας αλλά θα ήθελα να είμαι νομιμος (Δεν επιτρέπονται παρεμβάσεις στον Φ.Ο και τις όψεις των κτισμάτων στην μικρής κλιμακας)

Link to comment
Share on other sites

Gogoskip στο άρθρο 22 παρ 1 του ΓΟΚ περιγράφει αυτό που ψάχνεις.

Θα εκδοθεί οικοδομική άδεια για λόγους υγιεινής και χρήσεως εφόσον τα κτίσματα υφίστανται νόμιμα (όπως περιγράφεις παραπάνω). Έχω έναν μικρό ενδιασμό ως προς τις επεμβάσεις στον Φέροντα οργανισμό, αλλά αυτό το συζητάς με τον προιστάμενο και μας ενημερώνεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ jimis9497...Θα ενημερώσω απο Τρίτη για τα αποτελέσματα

εντιτ:Νομίζω βέβαια πως εννοείς Αρθρο 23 παραγραφος 2 με τίτλο Προσθήκες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.