Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δικαιολογητικά για φωτοβολταϊκά πάνω απο 100kw και κάτω από 100kw


Recommended Posts

Το ίδιο έχει γίνει και με την πυρασφάλεια,όπου οι δήμοι ζητάνε Υ.Δ. μηχανικού αντί πιστοποιητικού.Νομίζω ότι είναι το ίδιο έργο με κατάληξη την απαξίωση του μηχανικού. Κανονικά η Υ.Δ. υποβάλλεται όταν δεν υπάρχει διαθέσιμο του εγγράφου την συγκεκριμένη στιγμή και όχι πριν την έκδοση του. Δηλαδή έχω πάρει την έγκριση από την διεύθυνση γεωργίας αλλά δεν την έχω μαζί μου την συγκεκριμένη χρονική στιγμή γι αυτό υποβάλλω Υ.Δ. Διαφορετικά είναι σαν να έχεις προκαταλάβει την απόφαση.

Link to comment
Share on other sites

@sdim θαρρώ πως δεν είσαι ενημερωμένος ως προς τις υπογραφές ή δεν τηρούνται στην πράξη σωστά. Σκέτο πτυχίο μηχανολογίας δεν αρκεί ούτε για 1kW όταν πρόκειται για σταθμό παραγωγής ενέργειας. Είναι διαφορετική περίπτωση η εγκατεστημένη ισχύς από έναν σταθμό παραγωγής.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ασχοληθεί με τα επαγγελματικά δικαιώματα των πτυχιούχων μηχανικών και δεν γνωρίζω πτυχιούχο που να έχει υπογράψει για Φ/Β.

 

Ρώτησα τον συνάδελφο για τις σπουδές του ελπίζοντας ότι θα ενημερώσει το προφίλ του με το αν είναι πτυχιούχος ή διπλωματούχος.

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε αδερφέ....λες ότι αν είναι πτυχιούχος πάνω από ορισμένα kW δεν μπορεί να υπογράψει. Δεν λες 'νομίζω' ή 'δε γνωρίζω' ... δε σου κάνω παρατήρηση φυσικά ... από υπεύθυνο της ΔΕΗ το γνωρίζω κι εγώ επί του θέματος δεν έχω δει ειδική διάταξη. Αλλά φάνηκε ότι το λες με σαφήνεια κι όχι με υπόθεση.

Link to comment
Share on other sites

Απ΄ότι ξέρω για τους αγρότες δεν έχει ξεκινήσει ακόμη η διαδικασία, υπάρχουν κάποια σημεία που χρειάζονται διευκρινήσεις, πιθανότατα μέσω Υ.Α. του υπουργείου γεωργίας.

Link to comment
Share on other sites

Για επαγγελματίες αγρότες, καλό θα ήταν να προσκομίσετε και μια βεβαίωση ότι ο ιδιοκτήτης έχει την ιδιότητα του αγρότη (από Δ/νση αγροτικής ανάπτυξης της εκάστοτε Νομαρχίας) ή κάποιο πιστοποιητικό που να φαίνεται ο αριθμός μητρώου αγροτών.

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε αδερφέ....λες ότι αν είναι πτυχιούχος πάνω από ορισμένα kW δεν μπορεί να υπογράψει. Δεν λες 'νομίζω' ή 'δε γνωρίζω' ... δε σου κάνω παρατήρηση φυσικά ... από υπεύθυνο της ΔΕΗ το γνωρίζω κι εγώ επί του θέματος δεν έχω δει ειδική διάταξη. Αλλά φάνηκε ότι το λες με σαφήνεια κι όχι με υπόθεση.

 

Γνωρίζω με σιγουριά ότι υπάρχει περιορισμός στους πτυχιούχους ηλεκτρολόγους όσον αφορά τα KW που μπορούν να υπογράψουν. Στην περίπτωση των ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων κτιρίων το όριο αυτό είναι τα 25KW.

 

Το "νομίζω" αναφέρεεται στην περίπτωση των Φ/Β σχετικά με το αν επιτρέπεται να υπογράψει πτυχιούχος και αν ναι μέχρι πόσα KW.

 

Και παρατήρηση να έκανες δεν πειράζει. Συζήτηση κάνουμε, αν σε κάποιο θέμα έχω άδικο ή θυμάμαι κάτι λάθος οι παρατηρήσεις είναι ευπρόσδεκτες.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το θέμα της υψηλής παραγωγικότητας, θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι για τις περιοχές που θεωρούνται ως γη υψηλής παραγωγικότητας υπάρχει και το αντίστοιχο ΦΕΚ χαρακτηρισμού. Για όπου δεν υπάρχει ανάλογο ΦΕΚ δεν θα έπρεπε καν να τίθεται τέτοιο ερώτημα. Για παράδειγμα, στο Νομό Αχαίας δεν έχουν χαρακτηριστεί (με ΦΕΚ πάντα) περιοχές υψηλής παραγωγικότητας, άρα δεν υπάρχει πρόβλημα να κάνει ο μηχανικός αρνητική δήλωση. Στη Λάρισα όμως, που υπάρχουν χαρακτηρισμένες περιοχές ως υψηλής παραγωγικότητας, θα πρέπει ο μηχανικός να ελέγχει κάθε φορά αν βρίσκεται μέσα ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.