Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δικαιολογητικά για φωτοβολταϊκά πάνω απο 100kw και κάτω από 100kw


Recommended Posts

Συγνωμη για το ''πρηξιμο'' αλλα επειδη εχω πελατη ο οποιος εχει καταθεσει σαν φυσικο προσωπο και μετα θα ιδρυσει μια ΕΠΕ στο ονομα του, μηπως θα μπορουσες να με διαφωτισεις εαν υπαρχει καποιος νομος, εγκυκλιος κλπ κλπ η οποια να το διευκρινιζει αυτο?

 

Σε ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Στην αίτηση δηλώνεις ΑΦΜ και ΔΟΥ.

Κόβεις παράβολο το οποίο είναι προκαταβολή και το ποσό αφαιρείται από το κόστος σύνδεσης.

Δε χρειάζεται για κάθε πράγμα στην Ελλάδα να υπάρχει και Νόμος. Απλή λογική είναι.

Link to comment
Share on other sites

Αν λάβουμε υπόψη όμως ότι σύμφωνα με το ν. 3851/2010 "... οι σταθμοί

παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας από ΑΠΕ ή ΣΗΘΥΑ της παραγράφου 1 δεν

επιτρέπεται να μεταβιβάζονται πριν από την έναρξη λειτουργίας τους. Κατ'

εξαίρεση, επιτρέπεται η μεταβίβασή τους σε νομικά πρόσωπα, εφόσον το

εταιρικό κεφάλαιο της εταιρείας προς την οποία γίνεται η μεταβίβαση

κατέχεται εξολοκλήρου από το μεταβιβάζον φυσικό ή νομικό πρόσωπο.", τότε μάλλον μπορεί να καταθέσει φυσικό πρόσωπο την αίτηση και εν συνεχεία να συστήσει προσωπική εταρεία (π.χ. Μονοπρόσωπη ΕΠΕ) κα να μεταβιβάσει τον σταθμό σε αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Η σύμβαση συμψηφισμού γίνεται με τον κύριο του ενεργειακού πάρκου.

Εάν η σύμβαση συμψηφισμού με την ΔΕΗ γίνει από ιδιώτη και όχι από εταιρεία, και στην συνέχεια γίνει μεταβίβαση σε τρίτο, λογικά με την μεταβίβαση θα είναι άκυρη η αρχική σύμβαση συμψηφισμού και θα γίνει νέα σύμβαση με τις τρέχουσες τιμές, για το υπόλοιπο της 25ετίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Dimitrism: Είχες δίκιο για αίτηση σε επωνυμία φυσικού προσώπου και στη συνέχεια μεταβίβαση σε Μονοπρόσωπη ΕΠΕ του ιδίου.

 

Ερώτηση: Ξέρει κανείς αν μπορεί κάποιος σε αυτή τη φάση να κάνει αίτηση στη ΔΕΗ για Φ/Β 500kW αγροτεμαχίου εντός Natura? Μπορεί δηλαδή να κάνει αίτηση χωρίς την ΥΔ και με Αριθμό Πρωτοκόλλου κατετεθημένης Περιβαλλοντικής Μελέτης στην αρμόδια Δ/νση?

 

Ξέρετε κάποιον που να το έχει κάνει?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επειδή βλέπω πως το θέμα αφορά γενικά τα δικαιολογητικά, θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάτι, μήπως το έχει αντιμετωπίσει κάποιος συνάδελφος.

 

Σε Φ/Β πάρκο ισχύος 4.9 MW, που θα εγκατασταθεί σε εκτός σχεδίου γήπεδο, άρτιο & οικοδομήσιμο (198 στρέμματα), έχουν προβλεφθεί στο σχεδιασμό τρία κτίρια γενικής χρησιμότητας, εμβαδού περίπου 16 τμ το καθένα, τα οποία θα είναι προκατασκευασμένα & τέσσερις inverters, οι οποίοι έχουν κι αυτοί εμβαδό γύρω στα 16 τμ ο καθένας.

 

Η πολεοδομία,επειδή ξεπερνάμε τα 15 τμ που ορίζει ο νόμος θέλει να το πάμε με οικοδομική άδεια κι όχι με μικρής κλίμακας όπως λέει ο Ν. 3851/2010.

 

Πρώτον, τους inverters να τους δηλώσω σαν κτίσματα, επειδή δεν έχουν αμελητέο εμβαδό, ή μπορούν να θεωρηθούν ηλεκτρολογικός εξοπλισμός;

Δεύτερον, στους όρους δόμησης τί να πάρω; Ποσοστό κάλυψης 80% για τα φ/β και 10% για τα κτίρια; 5μ. από τα όρια για τα φ/β και 15μ. για τα κτίρια;

Τέλος, τί διαφοροποιήσεις έχουν τα δικαιολογητικά που πρέπει να καταθέσω για πληρότητα φακέλου στη πολεοδομία μιας και μιλάμε για προκάτ οικίσκους τύπου isobox; Τα αρχιτεκτονικά τα έκανα βάσει των φυλλαδίων που έχω πάρει από τις εταιρείες-προμηθευτές. Τα στατικά; Σαν μελέτη μεταλλικού πλαισίου;

 

Συγγνώμη αν κούρασα. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ελένη δεν το έχω αντιμετωπίσει το θέμα, αλλά θα έλεγα να ρωτήσεις τι θέλουν πριν πας να καταθέσεις. Από Πολεοδομία σε Πολεοδομία διαφέρει το τι ζητάνε.

 

Όσον αφορά για τα Isobox, θεωρώ πως οτιδήποτε χρειαστείς θα στο προμηθεύσει η ίδια η εταιρία. Το μόνο που θα χρειαστεί να κάνεις εσύ είναι ενδεχομένως στατικά των βάσεων, όχι των οικίσκων.

 

Για τις ντουλάπες των Inverters δεν έχω άποψη, Πολεοδομικά εννοώ πώς θα το αντιμετωπίσουν δηλαδή.

 

Πάντως όλα ξεκινούν από τις σχετικές ερωτήσεις στυην αρμόδια Πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Η αρμόδια πολεοδομία μου ζήτησε για πληρότητα: τοπογραφικό, διαγρ. κάλυψης, αρχιτεκτονικά, και πυροπροστασία (πέρα από τεχν έκθ, ανάθεση-ανάληψη, αμοιβές). Απλά ήθελα να δω αν έχουν δίκιο που μου τα ζητάνε και για τους inverters. Απ'ότι κατάλαβα θέλουν να πάνε απ'την πεπατημένη, οτιδήποτε καινούριο φαντάζει και "βουνό". Ξέρω γω πια!

 

Μίλησα με εταιρεία που προμηθεύει isobox και θέλει 600 ευρώ επιπλέον της τιμής του οικίσκου για τεύχη αρχιτεκτ-στατικών. Τα isobox απ' ότι είδα εδράζονται σε διαμορφωμένο έδαφος σε τάκους (μεταλλικούς ή ξύλινους ή από μπετό). Οι inverters απ' την άλλη στηρίζονται πάνω σε μία προκατασκευασμένη περιμετρική βάση από μπετό, 20 εκ, η οποία δεν είναι συμπαγής (εννοώ πως είναι "κούφια" στη μέση), και εκεί θα χρειαστεί εκσκαφή το πολύ 80 εκ.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Μες στον απρίλιο εκδόθηκε σε ΦΕΚ νέα απόφαση σχετικά με τα Φ/Β, μπορείτε να την δείτε εδώ:

 

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=4I9k12Q%2bUAo%3d&tabid=555&language=el-GR

 

ΦΕΚ 583 Β'/ 14.04.2011

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.