Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υπόγειο-εξαίρεση από την ανάληψη σεισμικών δυνάμεων


 

Recommended Posts

Αρη, όμως μήπως δεν είναι έτσι;;; Βέβαια η θεωρία έτσι είναι αλλά πόσες φορές το σκάμμα σου είναι στο χιλιοστό παράλληλο με το τοιχίο υπογείου; Πόσες φορές το σκάμμα είναι και 1 μέτρο από το κτίριο; Αυτό δεν μπαζώνεται; Το έδαφος δεν είναι διαταραγμένο; Προσφέρει πραγματικά μηδενικές μετακινήσεις ή όχι; Στέκει εν τέλει αυτή η θεωρία;

Link to comment
Share on other sites

δεν χρεαιζεται να απεχει 1 μετρο...

 

αν ταλαντωθει το υπογειο σε αυτη τη σταθμη οι μετατοπισεις θα ειναι της ταξης των χιλιοστων.αυτα τα χιλιοστα δεν προκειται να τα μηδενιζει η επαφη με το εδαφος γιατι απλα δεν υφισταται επαφη.αυτα τα χιλιοστα δεν επισττατευουν σημαντικη αντοχη του στοιχειου γι'αυτο και θεωρουμε οτι δεν υπαρχει σεισμικη δυναμη.

 

αλλωστε οι οριζοντιες δεσμευσεις οφειλονται στο συνδυασμο τοιχωματων-ενσωματωση του υπογειου στο 'σωμα' της εδαφικης στρωσης.

 

εγω για το τελευταιο εχω αμφιβολιες.

Link to comment
Share on other sites

δεν χρεαιζεται να απεχει 1 μετρο...

 

αν ταλαντωθει το υπογειο σε αυτη τη σταθμη οι μετατοπισεις θα ειναι της ταξης των χιλιοστων.αυτα τα χιλιοστα δεν προκειται να τα μηδενιζει η επαφη με το εδαφος γιατι απλα δεν υφισταται επαφη.αυτα τα χιλιοστα δεν επισττατευουν σημαντικη αντοχη του στοιχειου γι'αυτο και θεωρουμε οτι δεν υπαρχει σεισμικη δυναμη..

sundance αυτό είναι λάθος.

Λέμε ότι δεν υπάρχει μετακίνηση και για αυτό όχι δύναμη-κατανομή.

 

αλλωστε οι οριζοντιες δεσμευσεις οφειλονται στο συνδυασμο τοιχωματων-ενσωματωση του υπογειου στο 'σωμα' της εδαφικης στρωσης.

 

εγω για το τελευταιο εχω αμφιβολιες.

 

και acnt και sundance δεν μπορώ να διαφωνήσω.....σίγουρα όλα έχουν ρόλο. Αλλά δεν μπορείς να αφαιρέσεις τον ένα λόγο (έδαφος) και να πεις ότι όταν έχεις τοιχώματα σε ισόγεια δεν παραλαμβάνουν κατανομή

τίποτα δεν είναι ιδανικό.

Αν θες βάλε το υπόγειο σου με χιαστί ή σε πεπερασμένα - δες τις μετακινήσεις και σύγκρινε τις με αυτές που χρειάζεται για να αναπτυχθεί παθητική ώθηση....

Link to comment
Share on other sites

Aρη, εγώ συμφωνώ με αυτό που λες: "Λέμε ότι δεν υπάρχει μετακίνηση και για αυτό όχι δύναμη-κατανομή. ". Αυτή είναι η παραδοχή που κάνουμε η οποία για εμένα προϋποθέτει αδιατάραχτο, φυσικό έδαφος. Κάτι τέτοιο βέβαια ποτέ δεν υσχύει καθότι το μπάζομα φίνεται με χαλαρό χώμα ή/και προϊόντα οικοδομικά όπως λάσπη σοβά, τούβλα κτλ. Αλλά έστω ότι παρ'όλα αυτά η θεώρηση αυτή ευσταθεί.

 

Μιλάμε τόσο καιρό για την σεισμική εξάιρεση του υπογείου και δεν θυμάμαι κανέναν να θέτει το εξής ερώτημα: ζούμε στην μόνη χώρα στην οποία νόμοι που αφορούν το ίδιο αντικείμενο (κτιριακά έργα) έιναι αντιφατικοί και ο ένας αναιρεί τα λεγόμενα του άλλου. Ο ΓΟΚ επιτρέπει την υπερύψωση του υπογείου απο το φυσικό έδαφος έως 0,5μ. Τί γίνεται σε αυτή την περίπτωση;;; Υπάρχει κατανομή σεισμικών δυνάμεων στο υπόγειο; Κι αν ναι, σε όλο; Σε κάποιο μέρος του;; Πού;

Link to comment
Share on other sites

Λέμε ότι δεν υπάρχει μετακίνηση και για αυτό όχι δύναμη-κατανομή.

 

συμφωνω.αυτο που θελω να τονισω ειναι οτι

 

σιγουρα Δεν υπαρχει μετακινηση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.