Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Fine 10 - πρόβλημα με τα ελληνικά


zazaza

Recommended Posts

Όταν σώζω αρχείο που περιέχει κείμενο στα ελληνικά όλα οκ.

 

Όταν όμως το κλείνω και το ξαναανοίγω, τότε χαλάνε τα ελληνικά και τα βγάζει ξέρετε πώς, λίγο κινέζικα.

 

Είναι θέμα κωδικοποίησης. Δοκίμασα αλλαγή στυλ και γραμματοσειράς, αλλά δε βλέπω βελτίωση.

 

Έχετε κάποια ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα .

 

Θέλετε να ανεβάσετε κάποιο παράδειγμα ώστε να έχουμε σαφέστερη εικόνα ;

Τα αρχεία αυτά , τι μορφής είναι ;

Link to comment
Share on other sites

όπως είπες είναι θέμα κωδικοποίησης, όχι γραμματοσειράς.

 

Συνήθως τα αρχεία κειμένου δημιουργούνται με κωδικοποίηση ASCII όμως σε ξενόγλωσσα λειτουργικά που χρησιμοποιούν εξ' ορισμού UTF-8 ή Unicode δημιουργούνται προβλήματα.

 

Αρχικά έλεγξε τα regional settings στον πίνακα ελέγχου των windows.

 

Επίσης μία από τις λίγες γραμματοσειρές που περιέχουν πληροφορίες κωδικοποίησης είναι ή Arial Unicode που εγκαθίσταται μαζί με το office. Δοκίμασε την

 

Μια άλλη λύση είναι να ανοίξεις το αρχείο σου με το Notepad++ (freeware) και να αλλάξεις την Μορφοποίηση. Αυτό θα λειτουργήσει μόνο σε ασυμπίεστα αρχεία δεδομένων πχ CSV.(μη ξεχάσεις να κρατήσεις πρώτα backup το αρχείο)

 

Η τελευταία λύση είναι να στείλεις mail στην εταιρία με screenshots του προβλήματός σου ώστε να εκδώσουν κάποιο unicode patch.

 

Η απάντηση είναι γενικευμένη για όλα τα προγράμματα που "χτυπάνε" στους Ελληνικούς χαρακτήρες. Για το Fine συγκεκριμένα πολύ πιθανόν να εχει κάποια ρύθμιση που δε γνωρίζω

Link to comment
Share on other sites

Ansi κλπ κλπ είναι το πρόβλημα. Το AutoCAD κάτι λέει για NLS στην αρχή και Regional settings κλπ.

 

Ενώ χρησιμοποίησα μια γραμματοσειρά του FINE (όχι κάποια κλασσική που υπάρχει παντού) η οποία εμφανίζεται κανονικά στην οθόνη, θεώρησα ότι όταν πάω να εκτυπώσω, θα δούλευε κανονικά.

 

Λάθος!

 

Ενώ έκανα εξαγωγή σε μορφή DWG για να το ανοίξω, τα 4 AutoCAD της γειτονιάς τα έβλεπαν ως κινέζικα. Μόνο το FINE στον υπολογιστή μου τα διάβαζε. Δοκίμασα όλες τις γραμματοσειρές του AutoCAD και πάλι τίποτα.

 

Τα regional settings ήταν όλα ΟΚ.

 

Η λύση:

 

Ξαναέγραψα όλα τα κείμενα του σχεδίου. Και έχασα μια ημερομηνία κατάθεσης.

 

Και καλά να πάθω. Είμαστε όμηροι προγραμμάτων που κάνουν 3.000Ε και δε δουλεύουν στην ίδια σου τη γλώσσα! Μονοπώλιο γαρ...

 

 

Ευχαριστώ συνάδελφοι για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

γεια σας , μια ερωτηση ακομη,στο βασικο μενου δν μου βγαζει ελληνικα αλλα ασχετους χαρακτηρες με γραμμες κ κινεζικα....πρεπει να κανω καποια ρυθμιση ?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
γεια σας , μια ερωτηση ακομη,στο βασικο μενου δν μου βγαζει ελληνικα αλλα ασχετους χαρακτηρες με γραμμες κ κινεζικα....πρεπει να κανω καποια ρυθμιση ?

 

μήπως να ξαναδοκίμαζες να εγκαταστήσεις ξανά το πρόγραμμα? Ίσως κάτι να μην πήγε καλά στην εγκατάσταση του.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
πάρτε τηλέφωνο στην εταιρία για αυτό πληρώνεις το software.

 

Αυτό που κάνω εγώ είναι αντιγράφω όλα τα fonts της 4Μ στα fonts του Autocad.

Έτσι όταν ανοίγω ένα dwg δημιουργημένο στο Fine μέσω Autocad όλα είναι εκεί καθαρά και ξάστερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Aντιπετωπίζω το ίδιο πρόβλημα σας επισυνάπτω και μια φωτογραφία

να το δείτε. Μου έστειλαν μία έτοιμη μελέτη και μόλις την ανοίγω μου βγάζει

κινέζικα οπως θα θα δείτε και στην εικόνα. Έκανα αντιγραφή όλα τα FONTS του

FINE  στο autocad αλλά δεν αλλάζει κάτι. Τι προτείνετε;

post-72061-0-26166200-1445247408_thumb.jpg

Edited by manospan
Link to comment
Share on other sites

Βρες τι font χρησιμοποιεί το συγκεκριμένο style και αλλαξε το με ενα που υποστηρίζει ελληνικά π.χ. arial

 

Sent from my MI 3W using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.