Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Λιθόχτιστο - κέρδος δόμησης (αφαίρεση λιθοδομών)


Γιάννης

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 250
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γι αυτό υπογράμμισα το Αρχιτέκτων.

 

Κοίτα το θέμα ήταν αν θα το περάσει . Αφού είδα ότι το περνάει δεν είπα κιχ. Ας το θεωρούσε και μεταλλική. Το ίδιο μου κάνει. Αρα δεν ξέρω τι ήθελε να πει ο ποιητής.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παλι ελεγκτης ειχε βαφτισει συμμικτη τη θεμελιωση μεταλλικου κτηριου..

Επειδη λεει ειχε μπετο και σιδερα...!!!

 

Για να ερθουμε στο θεμα, γνωμη μου ειναι οτι κακως το περασε και φοβαμαι μηπως σε μελλοντικο ελεγχο (πχ ΟΑ που ληγουν σε 5) εχεις κανενα θεμα...

Link to comment
Share on other sites

Λες και είστε καινούριοι στην πιάτσα! Από τη στιγμή που δεν υπάρχει σαφής ορισμός στη νομοθεσία για το τί θεωρείται "λιθόκτιστο" (κατασκευαστικά) ο κάθε ελεγκτής θα βγάζει απόφαση ανάλογα με το τί πιστεύει. Αν αυτός θεωρεί ότι ο μπετονένιος Φ.Ο. χαλάει τη συνταγή θα αρνηθεί τον όρο - αν είναι άνθρωπος που σηκώνει από φιλολογικές συζητήσεις ίσως μεταπειστεί, ίσως.

 

υγ1. και εγώ το έπαθα πριν χρόνια - επειδή εγώ όμως το έπαθα από Π.Μ. νομίζω δεν τίθεται θέμα ειδικότητας.

υγ2. και αν αφήσουμε παράμερα τις ευκολίες (διότι ευκολία είναι να μπαίνει Φ.Ο. από μπετόν καθώς το λειτουργικό για επίλυση λιθοδομών είναι σπάνιο) θα δούμε ότι, ενδεχομένως, υπάρχει μία βάση στην άποψη του ελεγκτή.

 

-----

 

έντιτ: στη νομοθεσία (θα το ψάξω όταν μπορέσω) μήπως αναγράφει "φέρουσα τοιχοποιία"? Γιατί αν υπάρχει μπετονένιος Φ.Ο. τότε η λιθοδομή δεν είναι φέρουσα αλλά απλός τοίχος πλήρωσης...

Link to comment
Share on other sites

πραγματοποιησα αδεια πουχε φ.ο απο οπλισμενο σκυροδεμα και ειχε τοιχους λιθοκτιστους 50 εκ που δεν προσμετρησαν...φ.ο -τουβλο διπλο και μονωση και επενδυση με πετρα....

Link to comment
Share on other sites

δεν φταίει ο ελεγκτής !!!!

η ΔΟΚΚ έχει εκδώσει 2 αντιφατικές αποφάσεις για το συγκεκριμέο θεμα

ευτυχως καποιοι ελεγκτες ή κανουν την πάπια ή δεν το ξέρουν

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους,

θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει αντιμετωπίσει το εξής :

Αν δόμηση=κάλυψη και το κτήριο είναι ισόγειο, τότε ο λιθόκτιστος τοίχος (φέροντας 0,50μ) μπορεί να μην μετράει στην κάλυψη? Διότι αν είχα την δυνατότητα να κάνω όροφο τότε δεν με πειράζει, αλλά στην πολεοδομία μου λένε ότι ο όροφος δεν επιτρέπεται βάση νόμου Σηφουνάκη, όταν όμως κάλυψη=δόμηση δεν θα πρέπει να μην μετράει και στην κάλυψη ο τοίχος?

Διάβασα όλη την συζήτηση αλλά δεν κατάφερα να αποσαφηνίσω αυτό το θέμα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα, διαβάζω με ενδιαφέρον τις παρατηρήσεις και έχω να κάνω κ εγώ μια ερώτηση, καθ' ότι πρόσφατα κατέθεσα άδεια και αντιμετωπίζω πρόβλημα με την μηχανικό στην οποία έχει χρεωθεί.

1ο. Στην περίπτωση όπου η αργολιθοδομή δεν καλύπτει όλη την περίμετρο του κτίσματος (ισόγειο, με ένα υπόγειο) αν και η τοιχοποιία είναι φέρουσα για το τμήμα της περιμέτρου που καλύπτει, λαμβάνεται ή όχι στην δόμηση (για την κάλυψη σίγουρα μετράει)?

Επίσης ο οικισμός είναι παραδοσιακός, κάτω των 2000 κατοίκων...οπότε δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια νομοθετική ρύθμιση επ' αυτού.

Τέλος μου ανέφερε, η εν λόγω μηχανικός, ότι λόγω κατασκευής υδατοδεξαμενής στο υπόγειο, να κατασκευαστούν διπλά τοιχία σε απόσταση 1 μέτρου από τα θεμέλια (τα τοιχία της δεξαμενής, από την υπόλοιπη κατασκευή) για λόγους στεγανότητας. Γνωρίζει κανείς κάτι γι' αυτό (μου ανέφερε ότι η εν λόγω απαίτηση, αναφέρεται ρητώς στον κτιριοδομικό κανονισμό)?

Link to comment
Share on other sites

Η νομοθεσία δε νομίζω να αναφέρει υποχρεωτικά ποσοστά λιθοδομής επί της συνολικής κατασκευής, για τις γενικές περιπτώσεις (το αντίθετο μπορεί να ισχύει σε περιοχές με ειδικούς όρους δόμησης). Αλλά αν σκεφτούμε ότι προορίζεται (και καλά) για προστασία της φυσιογνωμίας κάποιων παλιών οικισμών με λιθόκτιστα κτίσματα προφανώς δεν το είδανε ως απλό "διακοσμητικό" εργαλείο. Από εμπειρία θα έλεγα πως η λιθοδομή σώφρον να καλύπτει τουλάχιστον το 80% των δομικών στοιχείων - αλλά το ζήτημα εδώ εξαρτάται από τον ελεγκτή.

 

Οι υπόγειες υδατοδεξαμενές πρέπει να απέχουν τουλάχιστον 1 μέτρο από τα όμορα κτίσματα - αν κατάλαβα καλά αυτό σου υπέδειξε η υπάλληλος (με το "διπλά τοιχία" καταλαβαίνω "ένα του υπογείου και ένα της δεξαμενής").

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.