Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λιθόχτιστο - κέρδος δόμησης (αφαίρεση λιθοδομών)


Recommended Posts

παιδιά διαβάζω με πού ενδιαφέρον το θέμα αλλά έχω μπερδευτεί λιγάκι.

 

Εχω εξοχικό από πέτρα στο οποίο θέλω να κάνω τακτοποίηση αυθαιρεσιών.

 

Το σπίτι είναι κτισμένο όλο από πέτρα (πάχος τοίχων 55 εκ) το 2001 ο ΓΟΚ του 2000 δεν μιλάει καθόλου για την μη μέτρηση της πέτρινης φέρουσας τοιχοποιίας ( αν δεν κάνω λάθος) αλλά ο ΓΟΚ το 85 μιλάει.

Η εγκύκλιος έχει βγει το 2002 αν δεν κάνω λάθος

Στα τετραγωνικά που θέλω να τακτοποιήσω θα την μετρήσω την τοιχοποιία ή όχι τελικά δεδομένου ότι είναι κτισμένο το 2001;

 

Μου διαφεύγει κάτι;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 250
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο ΓΟΚ/2000 τροποποίησε τον ΓΟΚ/85 δεν τον κατήργησε.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Στο 4 μιλάει για άδειες που εκδίδονται μετά την 27-08-02... και για τα παλιά όταν γίνεται αντικατάσταση με λιθοδομές...

 

001pgg.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλημέρα.

για παλαιό (πρυφιστάμενο του 1955) διώροφο κτίσμα κατασκευασμένο από φέρουσα αργολιθοδομή πάχους 60cm ήθελα να κάνω δυο ερωτήσεις:

1. κατά την δημιουργία συμβολαιογραφικής πράξης (πωλητήριο συμβόλαιο, μεταβίβαση κλπ) στα τετραγωνικά της οικίας προσμετράται το εμβαδόν των φερουσών τοιχοποιιών που αναφέρω πιο πριν?

2. για την έκδοση οποιουδήποτε είδους οικοδ. άδειας στο ακίνητο (προσθήκη ορόφου, κατ' επέκταση κλπ) θα προσμετρηθεί το εμβαδόν των φερουσών τοιχοποιιών στο διάγραμμα κάλυψης?

γνωρίζω πως η δεύτερη ερώτηση ξαναέγινε λίγες σελίδες πριν αλλά είδα πως ο/η συνάδελφος δεν πήρε απάντηση.

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

1. Ναι κανονικά το εμβαδόν μαζί με τις τοιχοποιίες. Μπορεί να μην μετράνε δόμηση αλλά μετράνε στα φορολογικά.

2. Το νέο Δ.Κ. θα πατήσει στο εγκεκριμένο Δ.Κ. Αφού σε εκείνο δεν είχαν μετρήσει, δεν θα μετρήσουν ούτε στο νέο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για το 1 δεν θυμάμαι να έχω διαβάσει κάποιο σχετικό έγγραφο, το πιο πιθανό είναι στα παλιά να προσμετρώνται στις μεταβιβάσεις οι τοιχοποιίες.

 

(Μόλις έβαλα τελεία στο "τοιχοποιίες" εισήλθε στο FIR του θέματος ο Φαέφων!!!)

 

Αν όμως αφαιρούνται οι τοιχοποιίες, στα παλιά πάντα, γράφουμε τον μειωμένο κατά τις τοιχοποιίες ΣΔ και πληρώνουμε λιγότερο φόρο.

 

2. Στις προσθήκες τώρα πάμε με τα νέα δεδομένα δεν μετράμε δηλαδή τα τετραγωνικά των τοιχοποιιών άσχετα με το αν στο παλιό τις μετράμε ή όχι.

 

 

Ας δοκιμάσει κάποιος "πρωινός" να πάρει τηλέφωνο στο 210 6929903-5 πριν από λίγο που δοκίμασα άκουσα μόνο ένα χράτς - χράτς μάλλον τα ξύνανε! :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

παιδιά διαβάζω με πού ενδιαφέρον το θέμα αλλά έχω μπερδευτεί λιγάκι.

 

Εχω εξοχικό από πέτρα στο οποίο θέλω να κάνω τακτοποίηση αυθαιρεσιών.

 

Το σπίτι είναι κτισμένο όλο από πέτρα (πάχος τοίχων 55 εκ)

Συνάδελφος έχει γράψει ότι στον ΓΟΚ85 άθρο 7 παρ. 1β ιστ λέει πως η φέρουσα τοιχοποιία από πέτρα δεν προσμετράται στον συντελεστή δόμησης αν είναι πάνω από κάποιο πάχος (νομίζω 0,5μ).

 

Ο ΓΟΚ85 τροποποιήθηκε στις 13/6/2000 και πουθενά δεν αναφέρεται (νομίζω) ότι η φέρουσα τοιχοποιία δεν προσμετράται στον συντελεστή δόμησης(τουλάχιστον στην έκδοση που έχω εγώ).

 

Η άδεια μου έχει ημερομηνία πρωτοκόλλου 14/6/2000 (13/6/2000 δημοσιεύτηκε η τροποποίηση του ΓΟΚ85 στο ΦΕΚ)

 

Στα τετραγωνικά που θέλω να τακτοποιήσω θα την μετρήσω την τοιχοποιία ή όχι τελικά δεδομένου ότι έχω άδεια με ημερομηνία πρωτοκόλλου μία μέρα μετά την τροποποίηση ;

 

Είχαν δώσει καμιία παράταση ισχύος του ΓΟΚ85 για κάποιο χρονικό διάστημα παράλληλα με την τροποποίηση του ΓΟΚ2000 την οποία και μπορώ να χρησιμοποιήσω προκειμένου να γλιτώσω τα τετραγωνικά;

 

Κάποιος είπε ότι ο ΓΟΚ85 δεν καταργήθηκε αλλά τροποποιήθηκε και άρα ισχύει ότι λέει ο ΓΟκ85 και άρα αν υπάρχει η επίμαχη παράγραφος δεν προσμετρούνται είναι σωστό κάτι τέτοιο;

 

ααα και κάτι τελευταίο μπορεί κάποιος να μου στείλει τον ΓΟκ του 85 με την παρ 1Β ιστ του άρθρου7 δεν την βρίσκω πουθενά.

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

παιδιά διαβάζω με πού ενδιαφέρον το θέμα αλλά έχω μπερδευτεί λιγάκι.

 

Εχω εξοχικό από πέτρα στο οποίο θέλω να κάνω τακτοποίηση αυθαιρεσιών.

 

Το σπίτι είναι κτισμένο όλο από πέτρα (πάχος τοίχων 55 εκ)

Συνάδελφος έχει γράψει ότι στον ΓΟΚ85 άθρο 7 παρ. 1β ιστ λέει πως η φέρουσα τοιχοποιία από πέτρα δεν προσμετράται στον συντελεστή δόμησης αν είναι πάνω από κάποιο πάχος (νομίζω 0,5μ).

 

Ο ΓΟΚ85 τροποποιήθηκε στις 13/6/2000 και πουθενά δεν αναφέρεται (νομίζω) ότι η φέρουσα τοιχοποιία δεν προσμετράται στον συντελεστή δόμησης(τουλάχιστον στην έκδοση που έχω εγώ).

 

Η άδεια μου έχει ημερομηνία πρωτοκόλλου 14/6/2000 (13/6/2000 δημοσιεύτηκε η τροποποίηση του ΓΟΚ85 στο ΦΕΚ)

 

Στα τετραγωνικά που θέλω να τακτοποιήσω θα την μετρήσω την τοιχοποιία ή όχι τελικά δεδομένου ότι έχω άδεια με ημερομηνία πρωτοκόλλου μία μέρα μετά την τροποποίηση ;

 

Είχαν δώσει καμιία παράταση ισχύος του ΓΟΚ85 για κάποιο χρονικό διάστημα παράλληλα με την τροποποίηση του ΓΟΚ2000 την οποία και μπορώ να χρησιμοποιήσω προκειμένου να γλιτώσω τα τετραγωνικά;

 

Κάποιος είπε ότι ο ΓΟΚ85 δεν καταργήθηκε αλλά τροποποιήθηκε και άρα ισχύει ότι λέει ο ΓΟκ85 και άρα αν υπάρχει η επίμαχη παράγραφος δεν προσμετρούνται είναι σωστό κάτι τέτοιο;

 

ααα και κάτι τελευταίο μπορεί κάποιος να μου στείλει τον ΓΟκ του 85 με την παρ 1Β ιστ του άρθρου7 δεν την βρίσκω πουθενά.

 

Σας ευχαριστώ

 

Εγκ-41458/24/03 Εγκ-24/03 Ε-24/03 παρ 2&4:

2. Στα κτίρια που ολόκληρη η εξωτερική τοιχοποιία τους κατασκευάζεται από λιθοδομή, αφαιρείται από το συντελεστή δομήσεως η επιφάνεια της τοιχοποιίας από λιθοδομή που έχει πάχος τουλάχιστον 50 εκατοστά.

4. Η διάταξη εφαρμόζεται για νέα κτίρια, που η άδεια τους εκδίδεται μετά την 27-8-02 ημερομηνία δημοσίευσης του Ν-3044/02 , δεδομένου ότι εντάσσεται στο πλαίσιο παροχής κινήτρων για την διατήρηση και ενίσχυση παραδοσιακών τεχνικών και για παλαιά υφιστάμενα κτίρια, μόνο στη περίπτωση που η τοιχοποϊία αντικαθίσταται με λιθοδομή.

Άρα θα την προσμετρήσεις κανονικά στο ΣΔ όπως εκδόθηκε η άδεια σου.

 

ΓΟΚ/85. ΑΡΘΡΟΝ-7. Συντελεστής δόμησης....

Β. Δεν προσμετρούνται

"ιστ. Σε περίπτωση κατασκευής κτιρίων με εξωτερική τοιχοποιία από λιθοδομή πάχους πλέον ή ίσου των 0,50 μέτρων, η καταλαμβανόμενη από την τοιχοποιία επιφάνεια".

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα έκανα ότι έκανε και ο τότε μηχανικός.

Αν την είχε προσμετρήσει θα την προσμετρούσα...

 

Αλλά, τι αυθαιρεσία θέλεις να τακτοποιήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.