Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λιθόχτιστο - κέρδος δόμησης (αφαίρεση λιθοδομών)


Recommended Posts

Όταν έχω νέα οικοδομή με φέρουσα τοιχοποιία από λιθοδομή (οπότε δεν μετράει στην δόμηση η επιφάνεια των εξωτερικών τοίχων), τι επιφάνεια θα χρησιμοποιήσω για τις αμοιβές? Την πραγματική επιφάνεια ή την προσμετρούμενη στην δόμηση?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 250
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η γνώμη μου είναι και μετά από συζητήσεις σε πολεοδομίες, πως η επιφάνεια των λιθοδομών είναι ένα μέγεθος που πριμοδοτείται στην επιτρεπόμενη δόμηση του οικοπέδου, αυξάνοντάς την. Για όλους τους λοιπούς υπολογισμούς (ΕΚΚΟ, αμοιβές, ΙΚΑ κλπ), λαμβάνεται υπόψιν η πραγματική επιφάνεια που υλοποιεί το κτήριο. Επειδή όμως δεν έχω υπ΄ όψιν μου επίσημο έγγραφο, ας πει την γνώμη του και άλλος συνάδελφος.

Link to comment
Share on other sites

Σε αντίστοιχη περίπτωση, σε κατοικία με λιθοδομή όπου αφαιρούνταν από το Σ.Δ η επιφάνειά της, στα φορολογικά είχα βάλει τις μικτές επιφάνειες και έτσι πέρασε τον έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

Για τα ΕΚΚΟ, ΙΚΑ, κλπ, συμφωνώ με τον sgp.

Κι εγώ που συζήτησα με την ΥΔΟΜ, την ίδια απάντηση με εσάς πήρα. Απλά δεν ήμουν σίγουρος.

Όποιος επίσημο έγγραφο ας μας το κοινοποιήσει.

 

Μήπως, να έμπαινε η επιφάνεια των τοίχων σαν κατασκευή (επιπλέον) που δεν μετράει στην δόμηση?

Link to comment
Share on other sites

Οπως μπαίνει η επιφάνεια της pilotis , της απόληξης κλιμακοστασίου, που δεν μετράνε στη δόμηση , στον υπολογισμό της αμοιβής (γιατί συμπεριλαμβάνονται στην εργασία του μηχανικού αυτοί οι χώροι -κατόψεις ,όψεις , τομές κλπ-και πρέπει να πληρωθεί για την εργασία αυτή) έτσι μπαίνουν και όλες οι επιφάνειες που δεν μετράνε σε δόμηση ή κάλυψη (βλέπε ΗΧ , δεξαμενές, υπόγεια κλπ). Μην ψάχνεις λοιπόν νόμους και εγκυκλίους.

Link to comment
Share on other sites

Με κάλυψες πλήρως!!!!

Και πάμε τώρα στην συμπλήρωση των εντύπων (έγκριση - άδεια δόμησης). Στο τίτλο της Άδειας πρέπει να αναγράφεται το ¨φέρουσα τοιχοποιία από λιθοδομή¨, σωστά. Στις επιφάνειες, μήπως θα έπρεπε να αναφέρονται και οι δύο (πραγματική - προσμετρούσα) ώστε να μην υπάρχει πρόβλημα.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Οπως και στις προηγούμενες άδεις γράφαμε πάνω στο έντυπο ότι παραπάνω πληροφορία θεωρούσαμε σημαντική , έτσι και εδώ γράψε ότι θες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έγραφα όμως στον τίτλο : "Νέα διώροφη λιθόκτιστη κατοικία με ΑΗΧ, έρκερ, θερμομόνωση μεγάλου πάχους και εσωτερικό κλιμακοστάσιο" ...

Link to comment
Share on other sites

Kan62, υποθέτω ότι, δεν εννοούσε ακριβώς αυτό ο Μανώλης αλλά ...... μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι.

 

Άλλη ερώτηση,

Εισογείου= 95μ2

Εορόφου= 66μ2

Σύνολο= 166μ2.

 

Προσμετρούμενη δόμηση, 119μ2. Πως θα περάσει στο σύστημα η κατοικία με μειωτικό συντελεστή 0,60 από την στιγμή που έχω δηλώσει 166μ2/

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.