Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Λιθόχτιστο - κέρδος δόμησης (αφαίρεση λιθοδομών)


Γιάννης

Recommended Posts

Ποιο είναι το πρόβλημα με τη θερμομόνωση;

Βάζεις λιθοδομή πάχους πχ 40cm, θερμομονωτική στρώση πάχους πχ 5cm και πάλι λιθοδομή πάχους πχ 10cm.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 250
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους,

Αν και πολιτικός μηχανικός, εδώ ταιριάζει καλύτερα η ερώτηση που έχω να κάνω.

Άκουσα ότι σε νέες κατοικίες με πέτρα υπάρχει άλλος συντελεστής δόμησης, ενώ ένας φίλος μου είπε ότι αυτό ισχύει μόνο σε παραδοσιακούς οικισμούς στους οποίους για τη δόμηση μετράνε οι εσωτερικοί χώροι.

Ισχύει αυτό τελικά? Εάν μπορούσατε να μου δώσετε καποια πληροφορία θα σας ήμουν ευγνώμων.

Link to comment
Share on other sites

Οι παραδοσιακοί οικισμοί συνήθως κρύβουν και νομαρχιακές αποφάσεις. Ανάλογα με την περιοχή που σε ενδιαφέρει κάνε ένα έλεγχο και για τυχόν αρχιτεκτονικούς τύπους. Μία ερώτηση στην πολεοδομία της περιοχής θα σε διαφωτίσει!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά αυτό που ψάχνω είναι εάν υπάρχει γενικά διαφορετικός τρόπος υπολογισμού δόμησης για πετρόχτιστα σπίτια. Το συγκεκριμμένο οικόπεδο για το οποίο το ψάχνω είναι σε οικισμό προ του 23, όχι παραδοσιακό, και σήμερα που μίλησα με την αρμόδια πολεοδομία μου είπαν ότι δεν γνωρίζουν τίποτα τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Ο πετρινος τοίχος (παχους min 50 -60cm) δεν μετραει στην δομηση αλλα μόνο στην κάλυψη. Ετσι σε ισόγειο δεν έχεις κανένα κέρδος αλλά σε διώροφο εχεις αρκετό.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω και σενα strudel, μήπως ξέρεις και που αναφέρεται αυτό, ΦΕΚ κλπ. γιατί θα πρέπει να το δείξω στην πολεοδομία που όπως είπα δεν ξερουν.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι πράγματι μεγάλο πλεονέκτημα των πέτρινων κτιρίων και ουσιαστικά αποτελεί ένα μεγάλο κίνητρο . Απορώ όμως γιατί δεν ισχύει το ίδιο και για τα σπίτια με χωματόπλινθες ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.